| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Kogo na rynku pracy poszukują pracodawcy?

Kogo na rynku pracy poszukują pracodawcy?

Czy młode osoby podejmujące pracę posiadają odpowiednie kompetencje? Czy niedopasowanie kompetencyjne to problem jedynie przedstawicieli świata biznesu? Czy polskie szkolnictwo dobrze przygotowuje do pracy i odpowiada na zapotrzebowanie rynku? Na jakie stanowiska firmy poszukują teraz pracowników? Jaki jest poziom gotowości pracodawców do podnoszenia na własny koszt kwalifikacji przyszłych pracowników? Jakie inicjatywy podejmują, aby zapobiec brakowi odpowiednich kwalifikacji przyszłych pracowników? Jaki jest związek między ramami kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego a oczekiwaniami absolwentów i pracodawców?

Piotr Sarnecki

ekspert PKPP Lewiatan

Ideą poszukiwania pracy i poszukiwania pracownika jest wzajemne dopasowanie. Firma zatrudnia takiego pracownika, jakiego potrzebuje. Skąd jednak wzięło się tak duże bezrobocie absolwentów szkół, które oscyluje w okolicach 26 proc.? Czy pracodawcy przestali zatrudniać? Trochę tak, bo przecież mieliśmy spowolnienie gospodarcze, z którego wciąż wychodzimy i gospodarka nie odbiła się jeszcze na dobre. Młodym bez doświadczenia jest wtedy trudno. Ale to tylko częściowa odpowiedź. W każdym kraju bezrobocie absolwentów jest wyższe od bezrobocia ogólnego. Ale rzadko kiedy aż w takim stopniu. Ta statystyka nie powinna jednak dziwić, jeśli zdamy sobie sprawę z kilku rzeczy.

Po pierwsze, szkoły i uczelnie (zwłaszcza na kierunkach humanistycznych) są nastawione na przekazywanie wiedzy zamiast na uczenie jej zastosowania, czyli na kształcenie umiejętności.

Po drugie, młodzi ludzie zbyt często nawet nie wiedzą, po co chcą iść na studia, dlatego wybierają kierunki, gdzie łatwo się dostać i łatwo studiować, żeby na koniec dostać „papier”. Im głośniej będziemy mówić, że skończyły się czasy dobrej pracy z jakimkolwiek dyplomem, tym lepiej dla wszystkich. Łatwe studia to większy problem ze znalezieniem pracy po nich.

I wreszcie, wciąż zbyt wielu uczących się nie myśli o żadnych praktykach, stażach, żeby zdobyć pierwsze doświadczenie. Im będzie bardzo trudno znaleźć pracę.

Ze względu na to przedsiębiorcy coraz trudniej znaleźć dobrego absolwenta. Ważne, żeby wymagania w ogłoszeniach były odpowiednie do stanowiska, a absolwenci realistycznie oceniali swoją pozycję na rynku pracy. I swoje kwalifikacje.

Beata Górniak

dyrektor ds. personalnych Vattenfall Distribution Poland

Firma podejmuje wiele wysiłków, by przygotowywać sobie przyszłe kadry stanowiące fundament pod jej stabilne funkcjonowanie.

Główne słabe strony pracowników, którzy zaczynają karierę w Vattenfall, można podzielić na kilka obszarów. Jeden z największych problemów to brak umiejętności korzystania z posiadanej wiedzy. Często nowi pracownicy mają jednocześnie za mały zasób wiedzy teoretycznej, z drugiej strony zbyt słabo radzą sobie z praktycznym zastosowaniem posiadanej wiedzy. Szczególnie cenimy sobie tych, którzy mają praktyki w branży. Kolejny problem to słaba znajomość języków obcych, szczególnie angielskiego.

Dzięki sieci szkół współpracujących z Vattenfall promujemy model szkolnictwa oparty na testowaniu wiedzy w codziennej działalności biznesowej. Cztery szkoły średnie z terenu Górnego Śląska stanowią dla nas kadrowe zaplecze. Dbamy, by absolwenci tych jednostek zasilali nasze szeregi. Naszym naturalnym partnerem pozostaje również Politechnika Śląska. Dzięki tej uczelni mamy dostęp do najlepszych inżynierów dostępnych na polskim rynku.

Firma regularnie inwestuje w swoje kadry. Każdy z nowo zatrudnionych przechodzi przez wiele szkoleń tak, by w ciągu kilkunastu miesięcy stać się w pełni efektywnym pracownikiem. W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości jest to konieczność. Energetyka, korzystając z najnowszych osiągnięć w zakresie informatyki, telekomunikacji i oczywiście szeroko rozumianej elektroenergetyki, potrzebuje doskonałych fachowców.

Ubolewamy, że spada zainteresowanie kierunkami technicznymi. Coraz mniej uczniów decyduje się podjąć naukę na kierunkach technicznych, tak w szkołach zawodowych, średnich, jak i na uczelniach. Będąc potencjalnym pracodawcą dla wielu absolwentów tych szkół, promujemy pracę w elektroenergetyce jako atrakcyjną ścieżkę kariery zawodowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK