| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Kogo na rynku pracy poszukują pracodawcy?

Kogo na rynku pracy poszukują pracodawcy?

Czy młode osoby podejmujące pracę posiadają odpowiednie kompetencje? Czy niedopasowanie kompetencyjne to problem jedynie przedstawicieli świata biznesu? Czy polskie szkolnictwo dobrze przygotowuje do pracy i odpowiada na zapotrzebowanie rynku? Na jakie stanowiska firmy poszukują teraz pracowników? Jaki jest poziom gotowości pracodawców do podnoszenia na własny koszt kwalifikacji przyszłych pracowników? Jakie inicjatywy podejmują, aby zapobiec brakowi odpowiednich kwalifikacji przyszłych pracowników? Jaki jest związek między ramami kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego a oczekiwaniami absolwentów i pracodawców?

Zbigniew Stanik

kierownik Wydziału Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy

Od roku 1990 widoczny jest w Polsce ogromny spadek liczby szkół zawodowych. Te, które przetrwały, wymagają inwestycji w infrastrukturę techniczną i w przygotowanie wysoko wyspecjalizowanej kadry nauczycieli zawodu. Niestety, z perspektywy czasu widoczne jest, jak niewłaściwie była prowadzona polityka edukacyjna w tym zakresie. Młodzież zaczęto kształcić przede wszystkim w kierunkach ogólnych przygotowujących na studia wyższe. To w konsekwencji spowodowało, że na rynku pracy brakuje specjalistów fachowców, np. w branży budowlanej, usługowej i drobnej wytwórczości. Obecnie konieczne jest reaktywowanie szkolnictwa zawodowego. Niewątpliwie wymaga to inwestycji w szkoły zawodowe i wypracowanie właściwego modelu współpracy pomiędzy szkołami i pracodawcami, przy czym uważam, że pracodawcy mogą tu odegrać kluczową rolę. Należy ponadto złamać stereotyp mówiący, że szkoła zawodowa jest dla tych, co „nie chcą się uczyć”. Musimy motywować młodzież do kształcenia zawodowego przez dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy i stworzenie właściwego klimatu wokół kształcenia zawodowego. Kolejnym ważnym elementem jest stworzenie systemu doradztwa zawodowego na poziomie już szkół gimnazjalnych. Z dostępnych badań jasno wynika, że wielu uczniów, wybierając swoją ścieżkę kariery zawodowej, kieruje się czynnikami zewnętrznymi, takim jak: moda na dany kierunek kształcenia czy sugestie innych osób, natomiast nie wykorzystują swoich zdolności czy zamiłowań.

Coraz bardziej widoczny w statystykach rynku pracy jest trend zasilania szeregów bezrobotnych przez osoby z wykształceniem wyższym, natomiast pojawia się coraz więcej ofert pracy dla fachowców. Potrzebujemy powiązania wyboru profilu kształcenia z kierunkami rozwoju gospodarki i zapotrzebowania na pracowników przez lokalne rynki pracy.

Elżbieta Flasińska

menedżer ds. PR Grupa Pracuj

Jak wynika z cyklicznego raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów”, rok 2010 przyniósł poprawę na rynku pracy. Od początku roku pracodawcy umieścili w naszym serwisie ponad 240 tys. ofert pracy, co oznacza niemal 50-procentowy wzrost liczby propozycji, w stosunku do kryzysowego roku 2009. Trend wzrostowy utrzymuje się również od początku tego roku. W styczniu 2011 roku pracodawcy zamieścili w naszym serwisie ponad 26 tys. ofert, a w lutym ponad 25 tys.

W ubiegłym roku najczęściej szukano handlowców, w tym przedstawicieli handlowych, medycznych i farmaceutycznych oraz inżynierów sprzedaży. Na drugim miejscu najbardziej deficytowych pracowników znalazły się osoby odpowiedzialne za obsługę klienta oraz pracujące w call center. Zdecydowanie częściej niż w 2009 roku rekrutowano za to specjalistów IT – szczególnie programistów znających języki programowania Java, C, C# i C++.

Według ponad 300 specjalistów HR, którzy w zeszłym roku wzięli udział w naszym badaniu „Wyzwania HR 2011”, handlowcy i specjaliści IT będą również najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym roku. Oprócz nich, zdaniem rekrutujących, bardzo trudno będzie znaleźć doświadczonych inżynierów. Analiza ogłoszeń, umieszczonych w Pracuj.pl od początku tego roku, potwierdza te przewidywania. Na pierwszym miejscu wśród najbardziej deficytowych pracowników są handlowcy, dla których w styczniu i lutym było w sumie ponad 22 tys. ofert, a na drugim specjaliści IT z ponad 10 tys. propozycji. Pierwszą trójkę zamykają pracownicy działów obsługi klienta (prawie 9 tys. ofert), ale tuż za nimi uplasowali się właśnie inżynierowie (prawie 8,5 tys. ofert).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK