| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Bliski rynek kandydata. Perspektywy dla polskiego rynku pracy – 2011 rok

Bliski rynek kandydata. Perspektywy dla polskiego rynku pracy – 2011 rok

Zmiany na rynku pracy zapoczątkowane w IV kwartale 2010 roku oraz dynamiczne wejście w rok bieżący zdają się dobrze rokować zarówno dla pracodawców, pracowników, jak i samych firm doradztwa personalnego. Jakiego zatem rynku pracy możemy się spodziewać w 2011 roku? Czy czeka nas lepsza koniunktura?

Największy skok odnotowany wśród poszukiwanych pracowników miał miejsce wśród specjalistów IT oraz stanowisk technologicznych i inżynieryjnych. Liczba ogłoszeń wzrosła w tym zakresie o ponad 100 proc. W zeszłym roku pracodawcy otworzyli budżety związane z inwestycją w technologie, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania specjalistami z tej dziedziny. Dużym zapotrzebowaniem na nowych pracowników odznaczają się także centra outsourcingowe, które w okresie 2009–2010 zaczęły zadomawiać się na krajowym rynku.

Jak wynika z zrealizowanych przez nas projektów rekrutacyjnych, nadal najbardziej dynamiczny pod względem zatrudnień był region województwa mazowieckiego, a dokładniej teren Warszawy. W połowie zeszłego roku zachodnie województwa Polski wykazały także tendencję wzrostową, która utrzymuje się do dziś. Najczęściej pracowników poszukiwały firmy z województw dolnośląskiego i śląskiego.

Szczególny wzrost liczby procesów rekrutacyjnych od początku nowego roku daje się zauważyć w branży farmaceutycznej. Pomimo panującej opinii o nieustępującym kryzysie w branży, firmy farmaceutyczne, szczególnie specjalizujące się w lekach generycznych, mocno rozwijają swoje terenowe siły sprzedażowe na stanowiskach menedżerskich i specjalistycznych. Nowe projekty rekrutacyjne wiążą się często z rozwojem ofert firm w nowych liniach leków. Obecnie widać także wzrost zainteresowania projektami rekrutacyjnymi ze strony kandydatów w branży farmaceutycznej.

Najczęstszym powodem zainteresowania nowymi ofertami pracy jest niepewny stan zatrudnienia ze względu na konsolidacje i restrukturyzacje wielu kluczowych firm z branży.

Widoczna jest ogólna chęć odzyskania przez firmy dawnych segmentów na rynku oraz zwiększenia swej konkurencyjności. Drogą ku temu są coraz to odważniejsze inwestycje, w tym także dotyczące kadr. Wraca świadomość, że pozyskanie wysoko wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników jest kluczem do sukcesu. Teraz, przy nieco większej stabilizacji rynkowej i lepszej koniunkturze staje się to możliwe. Także ze względu na niższe oczekiwania finansowe kandydatów. Jest to dobry moment, aby zaprosić w swoje szeregi ludzi, którzy pchną firmę na drogę ku lepszemu.

Menedżer poszukiwany

Rynek pracy znów zdaje się być przychylny menedżerom myślącym o zmianie pracy. Według badań zrealizowanych przez Pracuj. pl, liczba ogłoszeń skierowanych do najwyższej kadry zarządzającej w roku 2010 wrosła o 60 proc. w stosunku do roku 2009. Natomiast dla kadry kierowniczej aż o 70 proc. w tym samym okresie.

Patrząc z perspektywy firmy doradztwa personalnego, można zauważyć ożywienie na rynku pod kątem poszukiwań pracowników na stanowiska kierownicze oraz dyrektorskie. Dotyczy to wielu branż (IT & Telecom, produkcyjnej, nieruchomości, paliwowej). Poszukiwani są zarówno menedżerowie niższego stopnia, tj. kierownicy, jak i menedżerowie poziomu operacyjnego. Zapotrzebowanie firm dotyczyło bardzo często pracowników o profilu finansowym i księgowym (np. dyrektorów finansowych) oraz sprzedażowym i marketingowym. Okazuje się, że najczęściej menedżerów poszukują międzynarodowe korporacje.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK