| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Bliski rynek kandydata. Perspektywy dla polskiego rynku pracy – 2011 rok

Bliski rynek kandydata. Perspektywy dla polskiego rynku pracy – 2011 rok

Zmiany na rynku pracy zapoczątkowane w IV kwartale 2010 roku oraz dynamiczne wejście w rok bieżący zdają się dobrze rokować zarówno dla pracodawców, pracowników, jak i samych firm doradztwa personalnego. Jakiego zatem rynku pracy możemy się spodziewać w 2011 roku? Czy czeka nas lepsza koniunktura?

Największy skok odnotowany wśród poszukiwanych pracowników miał miejsce wśród specjalistów IT oraz stanowisk technologicznych i inżynieryjnych. Liczba ogłoszeń wzrosła w tym zakresie o ponad 100 proc. W zeszłym roku pracodawcy otworzyli budżety związane z inwestycją w technologie, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania specjalistami z tej dziedziny. Dużym zapotrzebowaniem na nowych pracowników odznaczają się także centra outsourcingowe, które w okresie 2009–2010 zaczęły zadomawiać się na krajowym rynku.

Jak wynika z zrealizowanych przez nas projektów rekrutacyjnych, nadal najbardziej dynamiczny pod względem zatrudnień był region województwa mazowieckiego, a dokładniej teren Warszawy. W połowie zeszłego roku zachodnie województwa Polski wykazały także tendencję wzrostową, która utrzymuje się do dziś. Najczęściej pracowników poszukiwały firmy z województw dolnośląskiego i śląskiego.

Szczególny wzrost liczby procesów rekrutacyjnych od początku nowego roku daje się zauważyć w branży farmaceutycznej. Pomimo panującej opinii o nieustępującym kryzysie w branży, firmy farmaceutyczne, szczególnie specjalizujące się w lekach generycznych, mocno rozwijają swoje terenowe siły sprzedażowe na stanowiskach menedżerskich i specjalistycznych. Nowe projekty rekrutacyjne wiążą się często z rozwojem ofert firm w nowych liniach leków. Obecnie widać także wzrost zainteresowania projektami rekrutacyjnymi ze strony kandydatów w branży farmaceutycznej.

Najczęstszym powodem zainteresowania nowymi ofertami pracy jest niepewny stan zatrudnienia ze względu na konsolidacje i restrukturyzacje wielu kluczowych firm z branży.

Widoczna jest ogólna chęć odzyskania przez firmy dawnych segmentów na rynku oraz zwiększenia swej konkurencyjności. Drogą ku temu są coraz to odważniejsze inwestycje, w tym także dotyczące kadr. Wraca świadomość, że pozyskanie wysoko wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników jest kluczem do sukcesu. Teraz, przy nieco większej stabilizacji rynkowej i lepszej koniunkturze staje się to możliwe. Także ze względu na niższe oczekiwania finansowe kandydatów. Jest to dobry moment, aby zaprosić w swoje szeregi ludzi, którzy pchną firmę na drogę ku lepszemu.

Menedżer poszukiwany

Rynek pracy znów zdaje się być przychylny menedżerom myślącym o zmianie pracy. Według badań zrealizowanych przez Pracuj. pl, liczba ogłoszeń skierowanych do najwyższej kadry zarządzającej w roku 2010 wrosła o 60 proc. w stosunku do roku 2009. Natomiast dla kadry kierowniczej aż o 70 proc. w tym samym okresie.

Patrząc z perspektywy firmy doradztwa personalnego, można zauważyć ożywienie na rynku pod kątem poszukiwań pracowników na stanowiska kierownicze oraz dyrektorskie. Dotyczy to wielu branż (IT & Telecom, produkcyjnej, nieruchomości, paliwowej). Poszukiwani są zarówno menedżerowie niższego stopnia, tj. kierownicy, jak i menedżerowie poziomu operacyjnego. Zapotrzebowanie firm dotyczyło bardzo często pracowników o profilu finansowym i księgowym (np. dyrektorów finansowych) oraz sprzedażowym i marketingowym. Okazuje się, że najczęściej menedżerów poszukują międzynarodowe korporacje.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK