| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Rozmowa kwalifikacyjna w formie wywiadu ustrukturyzowanego jako narzędzie selekcji zawodowej

Rozmowa kwalifikacyjna w formie wywiadu ustrukturyzowanego jako narzędzie selekcji zawodowej

Rozmowa kwalifikacyjna jest nieodłącznym elementem każdego projektu rekrutacyjnego. Trudno sobie nawet wyobrazić dobór kandydatów do pracy bez spotkania się i porozmawiania z nimi. Niekiedy cały proces selekcji sprowadza się do rozmowy lub serii rozmów z kandydatami. Niestety, tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna, czyli w formie tzw. wywiadu swobodnego, nie jest narzędziem selekcji zawodowej, choć może pełnić ważne funkcje w procesie doboru. Powstaje więc pytanie, czy rozmowę kwalifikacyjną w ogóle można traktować jako narzędzie selekcji zawodowej. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, pod warunkiem że przybierze formę wywiadu ustrukturyzowanego.

Wymiary i wskazówki

Na czym polega strukturyzacja wywiadu, która ma przekształcić swobodną rozmowę w narzędzie selekcji zawodowej? Najkrócej ujmując, wiąże się ona z zapewnieniem takich warunków prowadzenia rozmowy, aby mogła ona dostarczyć rzetelnych, istotnych i porównywalnych informacji o wszystkich kandydatach. W konsekwencji podczas rozmowy ustrukturyzowanej nie ma miejsca na dowolność. Zasadnicze jej elementy, czyli treść pytań, ich kolejność oraz sposób oceniania wypowiedzi i wyliczania oceny końcowej jest z góry określony i szczegółowo zapisany w konspekcie wywiadu. Dzięki temu rozmowa z każdym kolejnym kandydatem wygląda tak samo – zadawane są te same pytania, w tej samej kolejności, zaś odpowiedzi są oceniane według tego samego klucza. Co więcej, opisanie szczegółowych wytycznych dotyczących wywiadu w konspekcie oznacza, że potencjalnie każdy rekruter przeprowadzający zgodnie z wytycznymi wywiad z danym kandydatem oceni jego odpowiedzi dokładnie tak samo. Tym samym strukturyzacja wywiadu zapewnia porównywalność informacji zarówno w kontekście „między kandydatami”, jak i „między rekruterami”.

Można wyróżnić trzy zasadnicze wymiary strukturyzacji wywiadu:

  • Dopasowanie treści pytań do wyników analizy wymagań na wakującym stanowisku pracy. Jest to podstawowy wymiar strukturyzacji wywiadu. Pytania podczas rozmowy, która ma służyć wytypowaniu najlepszego kandydata. Muszą dotyczyć kwalifikacji, kompetencji, doświadczeń wymaganych na danym stanowisku. To gwarantuje zebranie naprawdę istotnych informacji o potencjale kandydatów, które będą stanowiły podstawę do podjęcia trafnej decyzji o wyborze najlepszego z nich.
  • Ustalenie przebiegu wywiadu. W trakcie wywiadu te same pytania są zadawane w tej samej kolejności kolejnym kandydatom. To zapewnia pełną porównywalność informacji o poszczególnych kandydatach, dzięki czemu możliwy jest wybór kandydata o największym potencjale.
  • Sprecyzowanie procedury oceniania odpowiedzi na pytania oraz wyliczania oceny końcowej. Zasady oceniania odpowiedzi kandydatów są z góry określone. Wymaga to sformułowania zawczasu tzw. klucza odpowiedzi, do którego będą porównywane odpowiedzi kandydatów. Zawczasu musi też być określona procedura wyliczania oceny końcowej, która może przybrać różne formy – od prostego zsumowania punktów za poszczególne odpowiedzi do wprowadzenia systemu wag lub specyficznych zasad wyłaniania kandydatów, na przykład zgodnie z formułą koniunkcyjną lub formułą eliminacji.

Rozmowa, która ma pełnić funkcję rzetelnego i wiarygodnego narzędzia selekcji zawodowej, musi być ustrukturyzowana na wszystkich trzech wymiarach. Dobre praktyki, jak również wyniki badań podpowiadają, co ponadto warto zrobić, aby rozmowa z kandydatami ułatwiała podjęcie trafnej decyzji o wyborze najlepszego z nich. Do pomocnych wskazówek należy zaliczyć praktyki przedstawione obok.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK