| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Efektywna komunikacja podczas procesu rekrutacyjnego

Efektywna komunikacja podczas procesu rekrutacyjnego

Rynek rekrutacyjny w Polsce staje się coraz bardziej dojrzały, a różnica między zapełnieniem wakatu i zatrudnieniem prawdziwego talentu jest coraz bardziej wyraźna. Zyskują na znaczeniu firmy rekrutacyjne, pełniąc funkcję mostu między pracodawcą a kandydatem. Jednak podstawą efektywnej współpracy jest dobra komunikacja między działem personalnym, firmą rekrutacyjną i potencjalnym pracownikiem.

Wielu konsultantów ds. rekrutacji skupia się na stereotypowych pytaniach dotyczących motywacji do zmiany pracy, silnych i słabych stronach oraz prześledzeniu doświadczenia zawodowego. Ważniejsze jest jednak odkrycie procesu myślowego kandydata i jego prawdziwych zainteresowań względem przyszłej pracy. Dopiero po rozpoznaniu tych motywatorów można zakwalifikować kandydata do procesu. Formuła takiego spotkania powinna być otwartą dyskusją, nie przesłuchaniem. Kandydat podczas rozmowy z rekruterem powinien czuć się swobodnie, bez stresu towarzyszącemu ubieganiu się o wymarzone stanowisko. W idealnej sytuacji powinien uzyskać wszystkie informacje na temat rekrutacji w danej firmie. Każda osoba ma inną osobowość i inne zalety, dlatego nie każdy kandydat spełniający wymagania merytoryczne będzie pasować do danej kultury organizacyjnej i charakteru konkretnego stanowiska.

Większość osób, z którymi kontaktują się firmy executive recruitment w ciągu ostatnich trzech lat (i powyżej) nie brała udziału w rozmowach rekrutacyjnych. Dlatego konsultant powinien dokładnie wytłumaczyć kandydatowi, jak będzie wyglądał proces rekrutacyjny i jak się do niego przygotować. Wskazówki są szczególnie mile widziane przez osoby na stanowiskach technicznych i związanych z naukami ścisłymi, które często nie zdają sobie sprawy np., co kryje się za sformułowaniem „kompetencje miękkie”. Przed spotkaniem z działem personalnym danej firmy kandydat powinien być świadomy swoich mocnych i słabych stron względem stanowiska, na które aplikuje, oraz mieć sprecyzowane oczekiwania w stosunku do pakietu, jaki może zaproponować firma. Przez cały czas trwania procesu rekruter jest dla kandydata przewodnikiem, który powinien być doskonale zorientowany w kolejnych krokach rekrutacji, jakie planuje dział personalny.

Rozmowa w cztery oczy (HR v. kandydat)

Spotkanie z przedstawicielami firmy to moment zwrotny w procesie i sprawdzian komunikacji z firmą rekrutacyjną. Jeśli większość przedstawionych kandydatów nie sprosta założeniom postawionym przez naszą firmę, może to również oznaczać, że jest to odzwierciedlenie aktualnego rynku pracy i należy zweryfikować oczekiwania. Dlatego tak ważny jest stały kontakt i otwarty dialog ze współpracującym konsultantem ds. rekrutacji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK