| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Sprawdzanie referencji

Sprawdzanie referencji

Potwierdzanie informacji zebranych od kandydata na pracownika już od dawna stało się nieodzownym etapem dobrze przeprowadzanego procesu rekrutacji. Wielu pracodawców przywiązuje dużą wagę do potwierdzenia tych danych podczas rozmów referencyjnych, a także do zdobycia wiedzy na temat potencjalnego pracownika od osób, z którymi wcześniej współpracował na co dzień i które go znały od mniej formalnej strony.

Najważniejsze zasady

Przygotowując się do sprawdzenia referencji, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • nie sprawdzamy referencji kandydata bez jego wiedzy, jest to niezgodnie z etyką w biznesie i z funkcjonującym prawem, zwłaszcza ustawą o ochronie danych osobowych,
  • nie oczekujemy od kandydatów podania nazwisk z firmy aktualnego pracodawcy,
  • nie zdobywamy wiedzy o kandydacie przez tzw. wywiad środowiskowy, czyli kontaktując się bez jego wiedzy z osobami z branży,
  • zawsze sprawdzamy referencje podczas indywidualnej rozmowy telefonicznej, a referencje pisemne traktujemy jako dodatkowe źródło informacji,
  • warto, by kandydat wcześniej uprzedził osoby z listy referencyjnej o naszym telefonie,
  • podczas zbierania referencji nie pytamy o sprawy, które mogą mieć znamiona dyskryminacji, czyli np. dotyczące: stanu zdrowia, wyznania, przekonań politycznych czy stanu cywilnego.

● staramy się być dociekliwi, aby formułowane przez referenta zalety kandydata były uzasadnione jego faktycznymi osiągnięciami.

U kogo sprawdzamy referencje

Najlepszym źródłem wiedzy o kandydacie jest jego były przełożony. Można pokusić się o kontakt z poprzednimi szefami, aby w ten sposób poznać opinie o pracowniku z dwóch niezależnych źródeł. W przypadku braku możliwości przeprowadzenia rozmowy z byłym przełożonym, można zdobyć informacje od osób z równoległych stanowisk, pracowników działów, z którymi współpracował kandydat. W przypadku stanowisk pracy, które wymagają szerokich kontaktów z klientem zewnętrznym (dostawcy, partnerzy handlowi), można sięgnąć po opinie właśnie tych osób, aby poznać ich ocenę jakości i efektywności pracy kandydata. Jeśli osoba ma być zatrudniona na stanowisku menedżerskim, o umiejętnościach kierowniczych czy stylu zarządzania, warto porozmawiać z jego podwładnymi.

Scenariusz wywiadu sprawdzającego referencje

Przedstawiamy przykład scenariusza, który może ułatwić prowadzenie rozmowy.

Przykład scenariusza wywiadu sprawdzającego referencje

@RY1@i13/2010/009/i13.2010.009.000.0062.001.jpg@RY2@

Do zaproponowanego scenariusza wywiadu referencyjnego należy podejść elastycznie. Rozmowy referencyjne mogą mieć zdecydowanie bardziej swobodny charakter, co niekiedy pozwala na zdobycie ciekawych i wyczerpujących informacji. Należy jednak być ostrożnym w ocenie wartości zdobytych informacji. Referencje nie powinny być jedyną wytyczną w ostatecznej decyzji o zatrudnieniu kandydata. Referencje zawsze pozostaną subiektywną oceną byłego pracodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK