| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Jestem koordynatorem zasobów ludzkich w prężnie rozwijającym się polskim przedsiębiorstwie. W ostatnim roku odnotowaliśmy większą niż zwykle liczbę odejść pracowników. Mamy kilkanaście wakatów, lecz zauważyłam problemy ze zdobywaniem dobrych specjalistów. Widzę, że zespół się stara, ale efekty są słabe. Owszem, mieliśmy trochę ciekawych osób, jednak oczekiwania obu stron nie pokrywały się. Wstyd się przyznać, ale zdarzało się również zatrudnienie specjalistów, których umiejętności okazywały się w praktyce absolutnie niewystarczające. Jak można poprawić jakość naszego procesu rekrutacji?

Istota pierwszego spotkania

Roli spotkania bezpośredniego w procesie rekrutacji nie trzeba podkreślać. Bezsprzecznie pozwala ono na bliższe poznanie człowieka, zapoznanie się z jego sposobem mówienia, mimiką, gestami, sposobem autoprezentacji czy zachowaniem w sytuacjach stresujących. Stanowi też możliwość kreowania wizerunku własnej organizacji.

Rekrutujący powinien być do spotkania przygotowany. Warto rozpocząć od krótkiej prezentacji firmy, podkreślając najważniejsze fakty (natłok informacji może znudzić i siłą rzeczy przekazywane słowa nie zostaną zapamiętane). Nie zaszkodzi też przygotowanie szablonu z pytaniami, stworzonego pod konkretne stanowisko, na które odbywa się rekrutacja. W razie awarii i niemożności naturalnej konwersacji można wesprzeć się taką ściągawką. Pytania powinny dotyczyć kilku obszarów: życia zawodowego (np. zmiana pracy, najważniejsze projekty, najciekawsze osiągnięcia), relacji ze współpracownikami (np. role w zespole, konflikty ze współpracownikami, problemy w komunikacji), celów (np. związanych z pracą w naszej firmie, z planami w życiu zawodowym czy prywatnym – przy ostatniej kwestii warto zerknąć do Kodeksu pracy wskazującego zagadnienia, o które pytać nie wolno) oraz związanych bezpośrednio ze stanowiskiem pracy. Umiejętne poprowadzenie spotkania zaowocuje ciekawymi wnioskami dotyczącymi kandydata – na ile spełnia wymagania firmy i czy pasuje do zespołu.

Duże znaczenie ma również proces wprowadzania pracownika do organizacji. Jeżeli pracownik nie zostanie odpowiednio wdrożony, a pełna informacja dotycząca regulaminu firmy, oczekiwań, obowiązków, zakresu odpowiedzialności nie zostanie przekazana, to jakość przeprowadzonego procesu rekrutacji może nie mieć znaczenia. W sporej mierze rekrutujący powinien stanowić wsparcie dla nowej osoby, chociażby w pierwszych dniach pracy. Dobrym rozwiązaniem jest również przydzielenie opiekuna merytorycznego z tego samego działu, który przez pierwsze miesiące będzie sprawował pieczę nad nowym pracownikiem.

Rady dla rekrutera

● Umawiaj się na konkretne dni/godziny np. na rozmowę telefoniczną, na e-mail, a zobaczysz, czy kandydat jest słowny.

● Jeżeli kandydat nie zadzwonił/nie napisał/nie przyszedł, to spytaj o powód – może uda się wyczuć, na ile kandydat mówi prawdę, a na ile takie praktyki są elementem jego podejścia do pracy i ludzi.

● Odegraj z kandydatem scenkę np. rozmowy z klientem, a zobaczysz, jak reaguje.

● Spróbuj odnieść się do ciekawej informacji zawartej w CV, a może kandydat otworzy się z bardziej prywatnej strony.

● Nie kieruj się tylko schematami (np. wysoki wynik w teście dominacji dyskwalifikuje kandydata z procesu lub założenie rąk dowodzi braku otwartości).

● Obserwuj i staraj się poznać człowieka.


Czytaj także

Autor:

specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w firmie S&T Software Development Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK