| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Jak przeprowadzać proces rekrutacji w firmie?

Jestem koordynatorem zasobów ludzkich w prężnie rozwijającym się polskim przedsiębiorstwie. W ostatnim roku odnotowaliśmy większą niż zwykle liczbę odejść pracowników. Mamy kilkanaście wakatów, lecz zauważyłam problemy ze zdobywaniem dobrych specjalistów. Widzę, że zespół się stara, ale efekty są słabe. Owszem, mieliśmy trochę ciekawych osób, jednak oczekiwania obu stron nie pokrywały się. Wstyd się przyznać, ale zdarzało się również zatrudnienie specjalistów, których umiejętności okazywały się w praktyce absolutnie niewystarczające. Jak można poprawić jakość naszego procesu rekrutacji?

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie ogłoszeń do zamieszczenia w internecie lub gazecie, kontaktu z firmami rekrutacyjnymi, przygotowanie list searchowych zawierających dane o konkurencji i służących do poszukiwań bezpośrednich czy odnowienia kontaktów. Działania zależne będą od poszukiwanego profilu. Poszukując asystenta bez doświadczenia, wystarczy zwykle ogłoszenie, ale szukając eksperta w określonym obszarze, ogłoszenie zazwyczaj nie ma sensu i warto zastanowić się nad bezpośrednim docieraniem do wybranych z rynku kandydatów (zminimalizuje to czas przeglądania nieadekwatnych do procesu aplikacji oraz ryzyko zatrudnienia przypadkowych osób). Przemyślana strategia pozwoli skupić się na analizie kwalifikacji potencjalnych kandydatów do pracy.

Weryfikacja umiejętności kandydatów

Mając przed sobą CV, trzeba porównać je z wcześniej ustalonym profilem. Trzymanie się jasnych wytycznych pozwoli uniknąć nieporozumień, jednak czasem realia rynku mogą okazać się odmienne. Na przykład zleceniodawca wymaga od kandydata znajomości trzech języków obcych oraz wieloletniego doświadczenia, choć wiadomo, że odnalezienie i zatrudnienie takiego człowieka graniczy z cudem. W takich sytuacjach trzeba pomyśleć nad zmianą profilu, ponieważ praca rekrutującego nie będzie miała sensu.

Analiza CV pozwoli na wyodrębnienie ciekawych osób, z którymi warto przeprowadzić krótki wywiad telefoniczny, weryfikując podczas rozmowy kluczowe wymagania firmy, np. oczekiwaną lokalizację, poziom znajomości języków obcych, opis podstawowych doświadczeń zawodowych, poziom oczekiwanego wynagrodzenia. Już pierwsza selekcja zredukuje liczbę rozpatrywanych CV. W przypadku stanowisk czysto technicznych lub wymagających specyficznych kwalifikacji można przeprowadzić dodatkową rozmowę wraz ze specjalistą w danym obszarze, która pozwoli na ocenę rzeczywistej wiedzy kandydata. Jeżeli istnieje możliwość weryfikacji umiejętności poprzez telekonferencje lub wideokonferencje, warto wykorzystać taki sposób – ograniczy to męczące podróże (zwłaszcza jeśli kandydat mieszka w innym mieście) oraz zaoszczędzi czas poświęcany na rozmowy bezpośrednie, niekiedy bezcelowe dla obu stron.

Kolejnym etapem rekrutacji jest spotkanie twarzą w twarz. Podczas interview nastąpić może zderzenie kreowanych przez telefon wartości z rzeczywistym obrazem kandydata. Preferowane są przynajmniej dwa bezpośrednie spotkania, jednak realne możliwości bywają odmienne. Bywa i tak, że firmy wręcz przesadzają, zapraszając danego człowieka na przeróżne testy (niekiedy zupełnie niepowiązane z tematyką pracy) czy na pięć interview. Dopiero na końcu informują, że oczekiwania finansowe kandydata są za wysokie. Nic dziwnego, że w takich momentach u kandydatów mogą pojawić się emocje. Ważne jest zachowanie chociażby wersji skróconej, a więc rozmowy telefonicznej oraz interview połączonego z testami, jeżeli jest taka potrzeba.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w firmie S&T Software Development Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK