| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Metody i sposoby rekrutacji pracowników tymczasowych

Metody i sposoby rekrutacji pracowników tymczasowych

Agencje pracy tymczasowej formalnie zaczęły funkcjonować w Polsce z dniem 1 stycznia 2004 roku, kiedy to weszła w życie ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ustawa ta uregulowała zatrudnianie pracowników przez agencje oraz wprowadziła i zdefiniowała trzy kluczowe pojęcia: praca tymczasowa, pracodawca użytkownik i pracownik tymczasowy. Od tego momentu do roku 2007 dało się zaobserwować szybki wzrost liczby działających agencji pracy tymczasowej oraz zatrudnianych przez nich pracowników.

Praca domowa dla kandydata

Rekrutacja pracowników tymczasowych będących specjalistami w swojej dziedzinie, np. informatyków (programiści, graficy itp.), księgowych czy inżynierów jest procesem bardzo złożonym i wymaga dużej wiedzy ze strony rekrutera oraz znacznej ilości czasu. W tym przypadku specjalista ds. rekrutacji, prowadząc poszukiwania właściwych kandydatów, poza standardowymi sposobami docierania do potencjalnych pracowników, takich jak publikacja ogłoszeń w portalach internetowych, niejednokrotnie jest zmuszony do korzystania z innych metod, takich jak direct search, branżowe portale internetowe oraz własne kontakty. Kolejne kroki rekrutacji to: selekcja aplikacji, wywiad telefoniczny, podczas którego kandydat jest informowany o ofercie, a specjalista ds. rekrutacji ma możliwość zweryfikowania niezbędnych informacji na temat kandydata (gotowość do podjęcia nowej pracy, wymagane uprawnienia).

Następnym etapem jest spotkanie z kandydatem, podczas którego poza standardową rozmową z rekruterem wypełnia on określone testy badające kompetencje, cechy osobowości lub posiadane predyspozycje zawodowe. Ostatnim etapem jest sprawdzenie referencji oraz spotkanie z pracodawcą użytkownikiem, który podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą zatrudnienia. W niektórych przypadkach proces rekrutacji wzbogaca się o wykonanie dodatkowych czynności będących swego rodzaju „pracą domową” dla kandydata, którego prosi się o wykonanie określonego zadania lub projektu. Czynnikiem, który sprawia, że kandydaci będący specjalistami w swojej dziedzinie chętnie decydują się na zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, jest możliwość uczestnictwa w ciekawych projektach, które wzbogacają ich wiedzę oraz doświadczenie, co niewątpliwie ma odzwierciedlenie w ich CV.

Rekrutacja i zatrudnienie pracowników tymczasowych nie jest rzeczą prostą, jak mogłoby się początkowo wydawać. W przypadku pracowników niewykwalifikowanych trudności są związane z liczbą osób, które trzeba pozyskać w krótkim czasie, w przypadku pracowników wykwalifikowanych problemy mogą się wiązać z wymaganymi od kandydata certyfikatami gwarantującymi prawidłowe wykonanie zleconych im zadań. Cały proces komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pracodawca użytkownik poszukuje specjalisty posiadającego określoną wiedzę i umiejętności.

Należy mieć świadomość, iż wysokie kompetencje oraz wiedza specjalistyczna są wartościami bardzo cenionymi na rynku pracy, dlatego też znalezienie osób spełniających założone kryteria może bywać procesem wymagającym czasu, jak również intensywnej pracy rekrutera. W trakcie procesu rekrutacji pracowników tymczasowych bardzo istotnym elementem jest rzetelne oraz zgodne z prawdą przedstawienie oferty, a także zasad zatrudnienia. Pełna informacja o pracodawcy użytkowniku, a także przysługujących prawach jest podstawą nawiązania satysfakcjonującej współpracy. Działanie takie pozwala także uniknąć niezadowolenia zatrudnionego pracownika oraz związanej z tym rotacji. Dlatego też zachowanie wysokich standardów rekrutacji, jak również przestrzeganie zasad etyki biznesu jest gwarantem długotrwałej współpracy pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracownikiem oraz pracodawcą użytkownikiem.

 

PRZYPIS

* Dane: Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia.

Czytaj także

Autorzy:

kierownik Działu Doradztwa Personalnego w LeasingTeam Sp. z o.o. specjalista ds. rekrutacji w LeasingTeam Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK