| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Dyskusja o sposobach weryfikacji wiarygodności kandydatów do pracy

Dyskusja o sposobach weryfikacji wiarygodności kandydatów do pracy

W Polsce źle rozumiemy, czym jest background screening i nie potrafimy jeszcze dobrze zakomunikować kandydatom, czego firmy od nich w tym procesie oczekują i czego oni sami mogą się spodziewać – to wnioski z dyskusji zorganizowanej przez BIGRAM SA.

Tomasz Miłosz: Nie przypominam sobie sytuacji, że pozytywnie zweryfikowany kandydat do pracy, którego poinformowaliśmy o tym etapie procesu i wyjaśniliśmy jego przyczyny, odmówił podania danych w celu potwierdzenia ich prawdziwości. Zdarza się natomiast, że szczegółowo odpowiadamy na pytania i wątpliwości związane z tym działaniem. Przecież osoby zainteresowane pracą w naszej organizacji mają prawo w pełni rozumieć ten proces.

Maciej Piórko: Co prawda, w obecnej mojej firmie to się nie zdarzyło, ale w poprzedniej mieliśmy raz sytuację, że przedłużyliśmy okres próbny, bo okazało się, że kandydat nie miał jeszcze obronionego dyplomu. Oprócz takich jednoznacznych nieścisłości dotyczących wykształcenia równie ważne są dla nas te dotyczące ubarwiania przez kandydatów ich osiągnięć czy zakresu odpowiedzialności. A to jest dużo trudniejsze do oceny tylko na podstawie dokumentów, np. arkuszy ocen okresowych czy pisemnie potwierdzonych nagród.

Katarzyna Berenda-Ratajczyk: Mieliśmy przypadek u jednego klienta, że po przejęciu polskiej firmy przez zachodni koncern przedstawiciel handlowy z tej firmy został członkiem zarządu, bo miał w tym momencie formalnie stanowisko szefa sprzedaży, a piastujący to stanowisko menedżer wchodził zgodnie ze standardami koncernu do zarządu. Dopiero background screening pokazał, że człowiek ten nie zarządzał nigdy nawet kilkuosobowym zespołem handlowców i nie miał kompetencji do negocjowania umów z firmami sieciowymi. Po prostu przed przejęciem firma zaczęła handlować z dużymi sieciami handlowymi i przedstawicielowi handlowemu byłoby już trudno się spotykać z przedstawicielami tych sieci, gdyby nie zmienił wizytówki na „szef sprzedaży”.

Maciej Piórko: Są takie grupy stanowisk, w których przypadku informacje tak/nie, był/nie był są szczególnie ważne. Na przykład u pilotów i stewardess – posiadają oni specjalne dokumenty, w których są poświadczane wylatane godziny i rodzaj zadań.

Katarzyna Berenda-Ratajczyk: Znam historię znanej i utytułowanej w różnych konkursach dyrektor marketingu, która przez półtora roku od zatrudnienia, mimo ponagleń, nie była w stanie dostarczyć do działu HR dyplomu ukończenia studiów. Co zrobiliby Państwo z takim pracownikiem, gdyby po zamówieniu usługi background screeningu okazało się jednak, że tych studiów nie skończyła, choć radzi sobie na swoim stanowisku?

Maciej Piórko: To nie jest decyzja tylko działu HR.

Tomasz Miłosz: Znane są przypadki osób, które świetnie radzą sobie kompetencyjnie i intelektualnie na swoich stanowiskach pracy, mimo że fakt nieukończenia na przykład studiów wychodzi na jaw już w trakcie pracy. Fakt, że skłamał na przykład na temat swojego wykształcenia, może zostawiać trwały niesmak i podważyć wiarygodność takiej osoby. Czy kłamstwo jakiegoś dyrektora marketingu będzie miało podobny skutek? – Proces oceny pracownika w General Electric, więc także i w Banku BPH, składa się z dwóch ocen: osiąganych wyników (performance) i wartości GE. Rzeczą bezdyskusyjną jest compliance, czyli bezkompromisowa uczciwość, która obowiązuje bez wyjątku każdego pracownika – od taśmy produkcyjnej czy okienka bankowego, po szefa biznesu. Osoby mijające się z prawdą nie spełniają wartości GE. Dział HR z przełożonym takiej osoby musi odpowiedzieć na pytanie, czy akceptuje takie zachowanie w świetle wspomnianych wartości i podjąć właściwe działania.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK