| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Specyfika rekrutacji do działów IT

Specyfika rekrutacji do działów IT

Branża nowoczesnych technologii i telekomunikacji od zawsze wymyka się schematom. Dynamiczny rozwój, zmieniające się technologie czy wąskie specjalizacje sprawiają, że specjaliści IT stanowią osobną kategorię pracowników. Jak zatrudnia się ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie wielu kluczowych elementów nowoczesnej firmy w dobrym stanie?

Dwustronne oczekiwania

Po przeprowadzeniu procesu rekrutacji i zweryfikowaniu umiejętności kandydata może okazać się, że oczekiwania pracownika i pracodawcy odnośnie do formy współpracy są całkowicie rozbieżne. Wiele mówi się o zachęcaniu informatyków wysokim wynagrodzeniem czy atrakcyjnymi warunkami pracy. Najbardziej poszukiwani specjaliści oczekują nie tylko satysfakcjonującej gratyfikacji finansowej, ale stawiają warunki dotyczące sprzętu, na którym będą pracować, wynajmu mieszkania czy prywatnej służby zdrowia. Idealny profil pracownika wyłaniający się z rozmowy z pracodawcą to młody, zdolny, zaangażowany, ambitny, pracowity i komunikatywny. Dobrze, aby nowy pracownik firmy nie chorował, nie brał urlopów, chętnie brał nadgodziny i zintegrował się z zespołem. Wymagania stawiane informatykom to przede wszystkim biegła znajomość technologii oraz komunikatywny język angielski, który jest powszechnym warunkiem.

Najbardziej poszukiwani są tzw. omnibusi znający się przekrojowo na wszelkich dziedzinach, technologiach i mogący uczestniczyć w każdym z wielu etapów projektu IT – podsumowuje Marceli Smela.

Dużo mówi się o freelancerach działających na polu IT. Nawiązywanie współpracy z wolnymi strzelcami wybiera wiele firm. Doraźna pomoc w bieżącym działaniu, wysoka mobilność i elastyczność to zalety freelancerów. Pracodawcy często obawiają się jednak zawierania kontraktów z pojedynczymi informatykami. W grę wchodzi często poufność danych, prawa autorskie czy kłopotliwy proces weryfikacji kandydatów. Coraz większą popularność zdobywają więc firmy pośredniczące w wynajmie kadr IT. Zamiast każdorazowo kompletować zespół do projektu w przypadku współpracy z firmą outsourcingową, wystarczy przedstawić zapotrzebowanie na określonego specjalistę lub zespół ekspertów zdolny stawić się do pracy w ciągu kilku dni.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. projektowania komunikacji, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK