| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Zmierzyć kandydata czyli efektywność narzędzi rekrutacyjnych

Zmierzyć kandydata czyli efektywność narzędzi rekrutacyjnych

Na całym świecie w procesach selekcji i rekrutacji stosuje się bardzo wiele metod mających wspierać proces wyłonienia jak najlepszych kandydatów do pracy. Metody te są dostępne w formie usług oferowanych przez firmy zewnętrzne, gotowych produktów lub też są rozwijane bezpośrednio w działach HR. Popularność wielu z nich, jak również częstotliwość ich wykorzystywania spowodowały, iż stały się one standardem w procesach rekrutacyjnych.

UWAGA

Wysoka trafność prognostyczna wiąże się z kilkoma konsekwencjami. Przede wszystkim pozwala ona „wyłuskać” najlepszych kandydatów, dysponujących największym potencjałem. Co więcej, daje nam również pewność, że osoby, którym podziękowaliśmy za udział w dalszych etapach procesu, radziłyby sobie istotnie gorzej na danym stanowisku. Ważne jest również to, że dzięki wysokiej trafności prognostycznej minimalizujemy ryzyko wystąpienia sytuacji, w której bardzo dobry kandydat jest przez nas niezauważony.

UWAGA

Jak pokazują badania, metodą uzyskującą najwyższe współczynniki trafności predykcyjnej są testy zdolności poznawczych – inaczej zwane testami badającymi potencjał intelektualny (współczynnik trafności osiągający wartość 0,56). Można zatem powiedzieć, że są one najlepszym pojedynczym narzędziem pozwalającym nam dokonywać prognoz tzw. job performance z naprawdę sporym prawdopodobieństwem.

BIBLIOGRAFIA

F. Schmidt, J. Hunter, „The validity and utility of selection methods in personnel psychology: Practical and theoretical implications of 85 years of research findings”, „Psychological Bulletin” 124/1998, 262–274.

Polecamy artykuły

Autor:

dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Prime Assessment Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK