| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Zmierzyć kandydata czyli efektywność narzędzi rekrutacyjnych

Zmierzyć kandydata czyli efektywność narzędzi rekrutacyjnych

Na całym świecie w procesach selekcji i rekrutacji stosuje się bardzo wiele metod mających wspierać proces wyłonienia jak najlepszych kandydatów do pracy. Metody te są dostępne w formie usług oferowanych przez firmy zewnętrzne, gotowych produktów lub też są rozwijane bezpośrednio w działach HR. Popularność wielu z nich, jak również częstotliwość ich wykorzystywania spowodowały, iż stały się one standardem w procesach rekrutacyjnych.

Analiza narzędzi

Badania pokazujące, które metody rekrutacyjne są najbardziej efektywne, są prowadzone przez psychologów pracy na świecie od ponad 90 lat, a materiał zgromadzony w tym czasie jest naprawdę obszerny. Podsumowania danych dokonało dwóch badaczy amerykańskich – Frank Schmidt oraz John Hunter. Prowadząc swoje badania, mieli oni na celu stworzenie rzetelnego zestawienia stosowanych w praktyce HRM narzędzi w kontekście ich efektywności oraz przydatności dla rekrutera. W przytoczonych badaniach uwzględniono wiele powszechnie stosowanych metod, takich jak: kwestionariusze (głównie testy osobowości), CV i formularze aplikacyjne, wywiady rekrutacyjne, testy zdolności poznawczych. Analizowano również wykształcenie, doświadczenie zawodowe liczone w latach czy referencje. Każdy z powyższych wskaźników był weryfikowany pod względem trafności predykcyjnej zarówno w kontekście wyników w pracy, jak i zdolności uczenia się w miejscu pracy. Uzyskiwany współczynnik trafności prognostycznej mógł zawierać się w przedziale od „0” do „1”. W przypadku trafności narzędzia równej „0” wyniki w nim uzyskane nie mają związku z późniejszym poziomem wykonywania zadań w pracy (w takiej sytuacji występuje pełna losowość – rekruter nigdy nie jest w stanie przewidzieć wyników danego kandydata w miejscu pracy). Narzędzia czy też metody charakteryzujące się współczynnikiem trafności prognostycznej bliskim „0” są więc całkowicie bezużyteczne. Na drugim biegunie efektywności znalazłyby się narzędzia posiadające współczynnik równy „1” – dzięki nim możliwe byłoby bezbłędne prognozowanie potencjału danego kandydata w kontekście jego przyszłych wyników w pracy. Wiadome jest, iż nie ma metod doskonałych, natomiast naszą rolą jest wybierać rozwiązania możliwie najlepsze.

Testy zdolności poznawczych górą

Wśród narzędzi wspomagających proces selekcyjny dość powszechnie wykorzystuje się testy osobowości. Niestety, współczynniki trafności prognostycznej tej metody nie są zbyt wysokie. Co prawda, jedna ze skal osobowości – sumienność – posiada współczynnik bliski 0,3, jednakże pozostałe czynniki są pod tym względem znacznie słabsze. Zatem ekstrawersja czy też otwartość na doświadczenie nie powinny służyć nam jako wskaźniki sukcesu zawodowego w miejscu pracy. Dość dobrą metodą (mimo swojej czasochłonności i kosztochłonności) są wywiady rekrutacyjne (trafność predykcyjna w okolicach wyniku 0,35). Należy tutaj jednak pamiętać, że znacznie efektywniejsze są wywiady posiadające strukturę (wystandaryzowanie wywiadu przybliża tę metodę do testów psychometrycznych). Podobne współczynniki trafności prognostycznej zostały uzyskane w przypadku analizy CV/formularzy aplikacyjnych. Wynika z tego, że odpowiednio skonstruowany formularz pozwala przewidywać, jak dobrze osoba rekrutowana będzie radzić sobie w przyszłości po jej zatrudnieniu.

Oczywiście nie każdy test zdolności poznawczych jest lepszy od dobrej ustrukturalizowanej rozmowy rekrutacyjnej – musi on spełnić określone warunki. Jest to jednak osobny, dość obszerny temat. Jak widać na powyższych przykładach, warto jest poświęcić swój czas na analizę efektywności stosowanych metod rekrutacyjnych – dzięki temu prowadzone procesy selekcyjne mogą stać się znacznie bardziej efektywne.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK