| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Zmierzyć kandydata czyli efektywność narzędzi rekrutacyjnych

Zmierzyć kandydata czyli efektywność narzędzi rekrutacyjnych

Na całym świecie w procesach selekcji i rekrutacji stosuje się bardzo wiele metod mających wspierać proces wyłonienia jak najlepszych kandydatów do pracy. Metody te są dostępne w formie usług oferowanych przez firmy zewnętrzne, gotowych produktów lub też są rozwijane bezpośrednio w działach HR. Popularność wielu z nich, jak również częstotliwość ich wykorzystywania spowodowały, iż stały się one standardem w procesach rekrutacyjnych.

Trafność prognostyczna

Dzięki analizie trafności prognostycznej jesteśmy w stanie określić efektywność poszczególnych narzędzi, a tym samym dokonać ich ewaluacji pod względem przydatności w procesach rekrutacyjnych. Trafność prognostyczna jest terminem używanym raczej przez naukowców, natomiast w środowisku HR częściej korzysta się z użytego już w tym tekście terminu „efektywność”. Trafność prognostyczna jest tak ważna, gdyż dzięki niej jesteśmy w stanie określić prawdopodobieństwo tego, czy rekrutowana przez nas osoba będzie odnosić sukcesy w miejscu pracy i czy będzie wartością dodaną dla organizacji. Rzeczą kluczową jest tutaj prognoza – na podstawie danych zebranych za pomocą narzędzia rekrutacyjnego chcemy mieć możliwość przewidywania zachowania kandydata w przyszłości. Im wyższa efektywność narzędzia, tym większa szansa na zatrudnienie dobrego pracownika.

Narzędzie rekrutacyjne jest zatem wskaźnikiem efektywności określonej osoby na danym stanowisku – z założenia ma ono dawać możliwość oceny pożądanych przez nas zachowań na podstawie dość krótkiego i oszczędnego pomiaru. Gdyby udało się stworzyć narzędzie idealne, bylibyśmy w stanie bezbłędnie prognozować tego typu zachowania. Niestety, takie metody nie istnieją, zatem naszym zadaniem powinno być korzystanie z możliwie najefektywniejszych rozwiązań, posiadających możliwie najwyższą moc prognozowania. Takie podejście pomoże zoptymalizować prowadzone procesy rekrutacyjne.

Uwaga na koszty

Optymalizacja procesów rekrutacyjnych jest tak ważna, gdyż przedłużające się poszukiwania odpowiedniego pracownika lub też zatrudnienie osoby, która okazuje się być nieefektywna, pociąga za sobą straty finansowe dla organizacji. Każdy proces rekrutacyjny ma przecież swój koszt, zarówno bezpośredni, jak i pośredni. Koszty ponoszone przez organizację są związane z zakupem określonych usług rekrutacyjnych, metod czy też narzędzi rekrutacyjnych. Dodatkowym czynnikiem kosztotwórczym jest logistyka procesu rekrutacyjnego. Sytuacja staje się znacznie gorsza, gdy zatrudniony pracownik okazuje się być niewystarczająco dobry na dane stanowisko (koszty związane z wdrożeniem, przeszkoleniem czy też adaptacją nie są małe, a w tej konkretnej sytuacji są one zmarnowane). Aby zminimalizować szansę wystąpienia takiej sytuacji, należy stosować narzędzia charakteryzujące się możliwie największą trafnością prognostyczną. Zminimalizowanie szansy wystąpienia takiej sytuacji jest możliwe, jeśli w procesie rekrutacyjnym stosuje się narzędzia charakteryzujące się możliwie najwyższą efektywnością.

reklama

Autor:

dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Prime Assessment Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »