| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > W jaki sposób zrekrutować najlepszego kandydata?

W jaki sposób zrekrutować najlepszego kandydata?

Od niedawna zajmuję się rekrutacją pracowników dla firmy produkcyjnej. Nie mam jeszcze dużego doświadczenia. W najbliższym czasie firma ma przyjąć do pracy około 50 osób. Nie wiem, czy sama dam sobie radę z tak dużą liczbą kandydatów. Jak ustrzec się błędów podczas procesu naboru i wybrać najlepszych pracowników? Może powinnam skorzystać z pomocy firmy rekrutacyjnej?

Efekt halo i błąd logiczny

Kolejnym błędem, który może rzucić fałszywe światło na kandydata, jest tzw. efekt halo polegający na generalizowaniu, przenoszeniu jednej cechy na jego całą osobę. Zwykle polega on na wartościowaniu pozytywnym kandydata, gdy jedna cecha – dokonanie zawodowe, o którym kandydat opowiedział „opromienia” jego osobę i sprawia, że wszystko, co w czasie późniejszym mówi, rozpatrywane jest pod kątem tego jednego niezwykłego wydarzenia, cechy itp. Z tego punktu postrzegania osoby bardzo łatwo jest popełnić kolejny błąd – logiczny – który zakłada, że pewne cechy występują łącznie, np. jeśli kandydata uznajemy za silną osobowość, niemalże automatycznie przypisujemy mu cechy przywódcze, apodyktyczne, a nawet agresywne.

Włączenie do rekrutacji innych osób

Oczywiste jest to, że w żadnym wypadku nie uda się w procesie rekrutacyjnym znaleźć jednej, słusznej metody wyboru najlepszego kandydata. Jeśli nie możemy zdecydować się na pomoc specjalistów ds. rekrutacji z firm zewnętrznych, warto posiadać świadomość tych kilku podstawowych błędów psychologicznych, które możemy popełnić podczas całościowej oceny kandydata do pracy. Warto za każdym razem, gdy decydujemy się na rekrutację własnymi, wewnątrzfirmowymi siłami rozważyć włączenie do procesu rekrutacji kilku osób, gdyż tylko w taki sposób zapewnimy sobie wielostronność spojrzenia na kandydata, większą obiektywność jego oceny. Niezbędne jest jednakże to, by każda osoba przyjęła ten sam sposób/kryteria oceny kandydata, znała specyfikę stanowiska i profil kandydata, którego szukamy na dane stanowisko.

Każdy kandydat, bez względu na to, o jakie stanowisko się ubiega, jest swoistym handlowcem... osobą, która stara się sprzedać samego siebie, stosując niejednokrotnie złożone techniki sprzedaży. Z tego punktu widzenia tym bardziej ważna jest znajomość najczęściej popełnianych przez osoby prowadzące rekrutacje błędów, umiejętność zgromadzenia maksimum danych o kandydacie, umiejętne wykorzystanie wyników/ocen z kilku etapów rekrutacji przez kilka niezależnych osób, sprawdzenie zgodności profilu kandydata z postawionymi przez siebie/organizację założeniami.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK