| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak rzetelnie i szybko oszacować poziom kompetencji zawodowych kandydata do pracy?

Jak rzetelnie i szybko oszacować poziom kompetencji zawodowych kandydata do pracy?

W zakresie moich obowiązków, jako specjalisty w dziale personalnym, jest m.in. przeprowadzanie selekcji i wybór kandydatów na wakujące lub nowo powstające stanowiska. Nurtuje mnie pytanie, w jaki sposób rzetelnie i jednocześnie możliwie szybko oszacować poziom kompetencji kandydata do pracy. Z jednej bowiem strony, podkreśla się, że kompetencje należy badać za pomocą ćwiczeń symulacyjnych lub próbek pracy, aby sprawdzić sposób, w jaki rzeczywiście zachowują się kandydaci. Z drugiej zaś strony, łatwo zauważyć, że tego typu metody są dosyć czaso- i pracochłonne w przygotowaniu i praktycznym zastosowaniu.

Testowanie kompetencji

Test kompetencyjny jest pisemnym testem wyboru. Pytanie do niego składa się z dwóch zasadniczych części: opisu sytuacji charakterystycznej dla danego stanowiska pracy oraz opisu kilku odpowiedzi do wyboru, które przedstawiają różne, zarówno pożądane, jak i niepożądane, strategie działania w danej sytuacji. Zadaniem osoby badanej jest zapoznanie się z opisem sytuacji, a następnie wybranie, z zestawu trzech do pięciu standardowych odpowiedzi – jednej, która opisuje, zdaniem osoby badanej, optymalną strategię działania w danej sytuacji. Test kompetencyjny składa się z kilku lub kilkunastu pytań i może diagnozować jedną bądź więcej kompetencji. Zaletą tego typu testów jest to, że ich zastosowanie w procesie selekcji zawodowej jest znacząco mniej czasochłonne niż wykorzystywanie testów sytuacyjnych. Co więcej, dobrze opracowane testy kompetencyjne charakteryzują się wystarczająco dobrymi charakterystykami psychometrycznymi, dzięki czemu ich wyniki są wiarygodne i służą pomocą w zwiększeniu trafności decyzji personalnych.

Warto zaznaczyć, że wyniki testów kompetencyjnych należy ostrożnie interpretować. Wysoki wynik w teście oznacza nie tyle, że mamy do czynienia z wyjątkowo kompetentnym kandydatem, ile osobą, która przynajmniej wie, jak powinna się zachować w danej sytuacji. Z kolei niski wynik w teście oznacza, że dana osoba nawet nie wie, jak powinna się zachować w danej sytuacji, co uprawdopodabnia tezę, że nie potrafi także zachować się w pożądany sposób. Oznacza to, że testy kompetencyjne są wskazane jako narzędzie preselekcji do odrzucenia kandydatów, którzy nie są zdolni, przynajmniej obecnie, do wykazywania zachowań oczekiwanych na danym stanowisku.

Opracowanie rzetelnego testu kompetencyjnego wymaga postępowania według modelowej strategii. Pierwszym jej etapem jest przeprowadzenie indywidualnych lub grupowych wywiadów z doświadczonymi pracownikami w celu identyfikacji kluczowych wyzwań na danym stanowisku oraz pożądanych i niepożądanych sposobów radzenia sobie z nimi. Na podstawie uzyskanych informacji tworzy się następnie zestaw pytań do testu kompetencyjnego. Pytania dotyczą sytuacji, które są kluczowymi wyzwaniami na danym stanowisku, zaś opcje odpowiedzi (do wyboru) opisują różnego typu zachowania, zarówno pomocne, jak i zupełnie nieproduktywne w procesie podejmowania tych wyzwań. Oznacza to, że treść pytań do testu kompetencyjnego, jeśli ma być on rzetelnym narzędziem pomocnym w podejmowaniu trafnych decyzji personalnych, nie może być wymyślana „z głowy”, lecz musi być zapisem doświadczenia i dobrych praktyk pracowników najbardziej doświadczonych i skutecznych na danym stanowisku lub w danej roli zawodowej. Poziom kompetencji kandydatów do pracy będzie w takim przypadku bezpośrednio porównywany z poziomem pracowników, którzy udowodnili już swoją skuteczność. Będzie to stanowiło swego rodzaju gwarancję trafnego oszacowania poziomu kompetencji kandydatów. Oznacza to jednocześnie, że testy kompetencyjne powinny być zasadniczo tworzone na zamówienie danej organizacji przy uwzględnieniu specyfiki jej kultury organizacyjnej.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK