| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > W jakich sytuacjach warto korzystać z networkingu

W jakich sytuacjach warto korzystać z networkingu

Swój życiorys wysyłaj do ludzi, których znasz przelotnie. To właśnie oni często mogą nam bardzo pomóc. Ludzie ci nie obracają się w tych samych kręgach, co my. Znają więc inne oferty. Na tym polega wielka moc networkingu.

Wirginia Gostomczyk-Urbańska

prezes IDES Consultants Polska

Bardzo często spotykam ludzi, którzy pytają mnie o radę, jak znaleźć dobrą pracę. Zawsze zachęcam do wysyłania CV do profesjonalnych firm rekrutacyjnych i odpowiadania na ogłoszenia. Czy jest to gwarancja sukcesu? W pewnych sytuacjach tak, ale to nie wszystko. Nieocenionym źródłem pozyskiwania wiadomości jest networking, czyli aktywne przekazywanie informacji o poszukiwaniach pracy jak największej liczby osób. To, że jesteśmy bardzo kompetentni w tym, co robimy i możemy zaoferować wielką wartość nowemu pracodawcy, nie wystarczy, jeśli nikt o tym nie wie. Im więcej osób będzie wiedziało o naszych poszukiwaniach, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia. Jest pięć podstawowych zasad, „GAINS”, które dobrze jest stosować w networkingu. 1. Cele (gains). 2. Osiągnięcia (accomplishments). 3. Zainteresowania (interests). 4. Sieci kontaktów (networks) i 5. Umiejętności (skills). Gdy poszukujemy pracy, nasi potencjalni pomocnicy muszą wiedzieć: 1. Jakie cele chcemy zrealizować, czyli jaką pracę znaleźć. 2. Jakie mamy osiągnięcia zawodowe, czyli dlaczego mają nas rekomendować. 3. Jakie mamy zainteresowania i na co poświęcamy swój czas wolny. Ludzie mają bardziej przychylną opinię o kimś, kto podziela nasze zainteresowania. 4. Każdy z nas zna ludzi, którzy znają innych. Im więcej osób będzie wiedziało o naszych poszukiwaniach, tym lepiej. 5. Jakie mamy umiejętności, w czym jesteśmy szczególnie dobrzy i w czym się wyróżniamy, czyli czym jeszcze pozytywnym możemy zaskoczyć naszego przyszłego pracodawcę. Dzięki networkingowi możemy zamieniać kontakty na dobre kontrakty pracy.

Grzegorz Turniak

prezes BNI Polska

Jeden z powodów, dla których sieć kontaktów jest przydatna profesjonaliście, to osobiste względy – nasi znajomi i przyjaciele pomagają nam rozwijać się, podejmować decyzje, docierać do nowych i wartościowych informacji. Drugi to powód operacyjny – trudno zrobić karierę zawodową bez dobrych relacji z menedżerami z innych działów. Z kolei na najwyższym poziomie zarządzania firmą kontakty z szefami innych firm pozwalają nam stale weryfikować aktualność naszej wizji rzeczywistości.

Oczywiście networking przydatny jest w szukaniu pracy. Pomaga zdobyć wiedzę o dostępnych wakatach zanim pojawią się w ogłoszeniach lub u doradców personalnych. Profesjonalista powinien mieć średnio ok. 250 zawodowych kontaktów w trzech kręgach. W pierwszym są kontakty prywatne, czyli przyjaciele i bardzo bliscy znajomi. W drugim – dobrzy, sprawdzeni koledzy, z którymi pracowaliśmy, robiliśmy projekty i wiemy, że możemy na nich polegać. Trzeci krąg to największa grupa ok. 200 osób, które znamy przelotnie z konferencji czy mikserów biznesowych.

Gdy szukasz pracy, proś o konsultacje ludzi z pierwszych dwóch kręgów. Zaprosić ich na kawę czy obiad, by zapytać, jak oceniają nasze talenty, mocne i słabe strony, gdzie by szukali pracy na naszym miejscu. Takie spotkanie może nam podsunąć zupełnie nowe pomysły na kierunki poszukiwań i jednocześnie pogłębi nasze relacje z przyjaciółmi, którzy dodadzą nam otuchy w trudnych chwilach.

Swój życiorys wysyłaj do ludzi, których znasz przelotnie. To właśnie oni często mogą nam bardzo pomóc. Ludzie ci nie obracają się w tych samych kręgach, co my. Znają więc inne oferty. Na tym polega wielka moc networkingu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK