| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > W jakich sytuacjach warto korzystać z networkingu

W jakich sytuacjach warto korzystać z networkingu

Swój życiorys wysyłaj do ludzi, których znasz przelotnie. To właśnie oni często mogą nam bardzo pomóc. Ludzie ci nie obracają się w tych samych kręgach, co my. Znają więc inne oferty. Na tym polega wielka moc networkingu.

Wirginia Gostomczyk-Urbańska

prezes IDES Consultants Polska

Bardzo często spotykam ludzi, którzy pytają mnie o radę, jak znaleźć dobrą pracę. Zawsze zachęcam do wysyłania CV do profesjonalnych firm rekrutacyjnych i odpowiadania na ogłoszenia. Czy jest to gwarancja sukcesu? W pewnych sytuacjach tak, ale to nie wszystko. Nieocenionym źródłem pozyskiwania wiadomości jest networking, czyli aktywne przekazywanie informacji o poszukiwaniach pracy jak największej liczby osób. To, że jesteśmy bardzo kompetentni w tym, co robimy i możemy zaoferować wielką wartość nowemu pracodawcy, nie wystarczy, jeśli nikt o tym nie wie. Im więcej osób będzie wiedziało o naszych poszukiwaniach, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia. Jest pięć podstawowych zasad, „GAINS”, które dobrze jest stosować w networkingu. 1. Cele (gains). 2. Osiągnięcia (accomplishments). 3. Zainteresowania (interests). 4. Sieci kontaktów (networks) i 5. Umiejętności (skills). Gdy poszukujemy pracy, nasi potencjalni pomocnicy muszą wiedzieć: 1. Jakie cele chcemy zrealizować, czyli jaką pracę znaleźć. 2. Jakie mamy osiągnięcia zawodowe, czyli dlaczego mają nas rekomendować. 3. Jakie mamy zainteresowania i na co poświęcamy swój czas wolny. Ludzie mają bardziej przychylną opinię o kimś, kto podziela nasze zainteresowania. 4. Każdy z nas zna ludzi, którzy znają innych. Im więcej osób będzie wiedziało o naszych poszukiwaniach, tym lepiej. 5. Jakie mamy umiejętności, w czym jesteśmy szczególnie dobrzy i w czym się wyróżniamy, czyli czym jeszcze pozytywnym możemy zaskoczyć naszego przyszłego pracodawcę. Dzięki networkingowi możemy zamieniać kontakty na dobre kontrakty pracy.

Grzegorz Turniak

prezes BNI Polska

Jeden z powodów, dla których sieć kontaktów jest przydatna profesjonaliście, to osobiste względy – nasi znajomi i przyjaciele pomagają nam rozwijać się, podejmować decyzje, docierać do nowych i wartościowych informacji. Drugi to powód operacyjny – trudno zrobić karierę zawodową bez dobrych relacji z menedżerami z innych działów. Z kolei na najwyższym poziomie zarządzania firmą kontakty z szefami innych firm pozwalają nam stale weryfikować aktualność naszej wizji rzeczywistości.

Oczywiście networking przydatny jest w szukaniu pracy. Pomaga zdobyć wiedzę o dostępnych wakatach zanim pojawią się w ogłoszeniach lub u doradców personalnych. Profesjonalista powinien mieć średnio ok. 250 zawodowych kontaktów w trzech kręgach. W pierwszym są kontakty prywatne, czyli przyjaciele i bardzo bliscy znajomi. W drugim – dobrzy, sprawdzeni koledzy, z którymi pracowaliśmy, robiliśmy projekty i wiemy, że możemy na nich polegać. Trzeci krąg to największa grupa ok. 200 osób, które znamy przelotnie z konferencji czy mikserów biznesowych.

Gdy szukasz pracy, proś o konsultacje ludzi z pierwszych dwóch kręgów. Zaprosić ich na kawę czy obiad, by zapytać, jak oceniają nasze talenty, mocne i słabe strony, gdzie by szukali pracy na naszym miejscu. Takie spotkanie może nam podsunąć zupełnie nowe pomysły na kierunki poszukiwań i jednocześnie pogłębi nasze relacje z przyjaciółmi, którzy dodadzą nam otuchy w trudnych chwilach.

Swój życiorys wysyłaj do ludzi, których znasz przelotnie. To właśnie oni często mogą nam bardzo pomóc. Ludzie ci nie obracają się w tych samych kręgach, co my. Znają więc inne oferty. Na tym polega wielka moc networkingu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK