| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Rekrutacja head huntera

Rekrutacja head huntera

Nikt nie kwestionuje faktu, że executive search to najlepsza technika do pozyskiwania top managementu w firmie. Właściwie wybrana firma gwarantuje dyskrecję i profesjonalizm w przebiegu procesu rekrutacyjnego. Tymczasem w praktyce zdarza się, że proces podejmowania decyzji o wyborze firmy realizującej rekrutacje na strategiczne stanowiska przebiega w sposób niedbały bądź przypadkowy.

Pierwsza randka

Po weryfikacji pierwszych informacji, wybierzmy i spotkajmy się z dwiema firmami, które wstępnie spełniają nasze wymagania. Ważne, aby w spotkaniu uczestniczył konsultant, który będzie realizował projekt, a nie tylko przedstawiciel/partner firmy executive search.

Jarek Zboralski, były dyrektor HR GE Money Bank, zawsze zwraca uwagę, w jaki sposób konsultanci opowiadają o zakończonych projektach.

Nieetyczne działania ze strony konsultantów, na przykład nieprzestrzeganie umowy off limits lub naruszanie zasad ochrony danych osobowych, objawiające się nadmierną „otwartością” i chwaleniem się poufnymi szczegółami ze zrealizowanych wcześniej projektów dla innych zleceniodawców, podważa zaufanie co do zachowania dyskrecji poufnych szczegółów projektu – mówi Jarek Zboralski.

Negocjacje warunków umowy, szczególnie wynagrodzenia, dla firmy doradczej są dobrym momentem, aby sprawdzić, jak wygląda obecna sytuacja firmy. Znaczące opusty finansowe często świadczą o desperacji firmy doradczej, która nie ma wielu projektów, nad którymi pracuje w danej chwili.

Sylwia Ryciak, HR Manager z Accord Finance, bazując na swoich doświadczeniach, za najważniejsze kryterium uważa referencje z innych firm, mając na myśli doświadczenia innych działów HR, które wymieniane są na różnych konferencjach, forach czy stronach internetowych.

Równie ważnym kryterium jest dobry kontakt z konsultantem, bo współpracuje się z konsultantem, a nie firmą. Potem jest metodologia, która jest tylko uzupełnieniem dwóch poprzednich czynników, gdyż jest podobna we wszystkich firmach. Cena, możliwość jej negocjacji i elastyczność znajdują się na ostatnim miejscu” – dodaje Sylwia Ryciak.

Podobnego zdania jest Jarek Zboralski. – Przy doborze firm staram się też kierować rekomendacjami innych dyrektorów HR – często takie polecenie się sprawdza. Jeśli firma executive search jest nowa na rynku, to najłatwiej sprawdzić jej jakość poprzez rozmowę z konsultantem – na ile zna segment rynku, w ramach którego ma być prowadzony projekt, ile zleceń zrealizował i z jakim skutkiem, czy firma ma porozumienia off limits uniemożliwiające jej prowadzenie rekrutacji w niektórych instytucjach. W przypadku dużych międzynarodowych firm zdarza się dość często, że mają one podpisane umowy z dużymi sieciowymi firmami executive search i z nimi rozmawiają w pierwszej kolejności o potencjalnych projektach. Od korporacji zależy, czy stosuje ona restrykcyjnie politykę preferowanych dostawców usług rekrutacyjnych czy też pozostawia HR Managerowi w danym kraju możliwość samodzielnego wyboru dostawców usług rekrutacyjnych – dodaje Jarek Zboralski.

Nasz ambasador

Klient ma prawo wiedzieć, kto będzie wykonawcą projektu. W wielu firmach executive search istnieje podział na konsultantów rozwijających business i sprzedających usługę i konsultantów-wykonawców, czyli tych, którzy te usługi (projekty) realizują.

Niestety, często poznajemy wykonawcę projektu już po podpisaniu umowy na wykonanie usługi. Rozmowa z konsultantem-wykonawcą powinna odbyć się wcześniej. Konsultant executive search staje się ambasadorem i integralną częścią firmy na czas trwania projektu. Poprzez swoje kontakty i umiejętności sprzedażowe może w znaczący sposób przyczynić się do wzmocnienia marki klienta. To on decyduje o selekcji krótkiej listy, czyli tego, kto finalnie zostanie przedstawiony klientowi, a kto takiej możliwości nie otrzyma.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK