| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Wynagrodzenia w małych i średnich przedsiębiorstwach

Wynagrodzenia w małych i średnich przedsiębiorstwach

Pracownicy działów personalnych firm z sektora MSP poszukujący rzetelnych danych rynkowych o stawkach płac mają poczucie, że wynagrodzenia prezentowane w raportach płacowych nie przystają do znanej im rzeczywistości, bo są zbyt wysokie. Poczucie odrealnienia pogłębia się, jeśli firma nie tylko jest mała, ale ma też siedzibę w niedużym mieście, w regionie bardziej peryferyjnym niż centralnym. Porównywanie się z firmami o innej wielkości niż nasza może doprowadzić do zaniżania lub zawyżania płac.

Wśród podmiotów gospodarczych zatrudniających powyżej dziewięciu osób firmy małe (10–49 osób) i średnie (50–249 osób) stanowią 97,5 proc. przedsiębiorstw. Pracuje w nich prawie 56 proc. zatrudnionych (zobacz wykres 1). Tymczasem większość publikowanych raportów płacowych powstaje na podstawie danych pochodzących z dużych firm. Jak pokazuje wykres 2, płace w MSP są o przynajmniej 1 tys. zł niższe niż w dużych przedsiębiorstwach.

Rozpiętości płac

W MSP inne niż w dużych przedsiębiorstwach są również rozpiętości pomiędzy płacami pracowników wykonawczych a płacami dyrektorów. Członkowie zarządów zarabiają tylko pięć razy więcej od pracowników wykonawczych; dyrektorzy – dwa razy więcej od starszych specjalistów (zobacz wykres 3).

Wraz ze wzrostem wielkości firmy płace na stanowiskach menedżerskich rosną szybciej niż płace pracowników szeregowych (zobacz wykres 4). Dlatego w trakcie przeprowadzania przeglądu płac na stanowiskach kierowniczych jest szczególnie ważne, żeby posługiwać się opracowaniami dotyczącymi płac w firmach o zbliżonej do naszej wielkości. Przeciętny członek zarządu małej firmy (10–49 osób) zarabia 10,5 tys. zł; firmy średniej (50–249 osób) – 15 tys. zł. Typowe płace top menedżerów firm dużych (250–999 osób) i bardzo dużych (> 1 tys. osób) to odpowiednio 22 tys. i 30 tys. zł miesięcznie. Wykorzystywanie niewłaściwych danych do porównań rynkowych może prowadzić do zawyżania wynagrodzeń i w konsekwencji do nieuzasadnionego wzrostu kosztów.

Liderzy MSP

Najwyższe płace w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw wystąpiły w branży IT. Tylko w tej branży wynagrodzenie specjalisty przekraczało 4 tys. zł, starszego specjalisty – 6 tys. zł; kierownika – 7 tys. zł. Dobrze płacono w branży medialnej, budownictwie i przemyśle. Bez wątpienia płacowymi liderami sektora były spółki z dominującym kapitałem zagranicznym. Dyrektorzy tych firm zarabiali 12 tys. zł, o 5 tys. zł więcej od dyrektorów rodzimych przedsiębiorstw. Różnice w zarobkach na pozostałych szczeblach wynosiły od 700 do 2,7 tys. zł.

Płace w regionach

W „zapomnianej większości”, mającej problemy ze znalezieniem informacji o rynkowych stawkach płac, znalazły się nie tylko firmy małe, ale często również firmy z wolniej rozwijających się regionów oraz małych miejscowości. Tymczasem różnice pomiędzy wynagrodzeniami w poszczególnych województwach są znaczne. Typowy specjalista w firmie z sektora MSP w województwie podkarpackim czy lubelskim zarabiał poniżej 2,5 tys. zł, w województwach dolnośląskim i pomorskim – powyżej 3 tys. zł. Im wyższy szczebel, tym różnice pomiędzy płacami w poszczególnych regionach były większe (zobacz wykres 5).

Ciekawym rozwiązaniem mającym ułatwić prowadzenie przeglądów płacowych firmom z małych miejscowości jest pokazanie, jak wielkość miejscowości wpływa na wysokość płacy (zobacz wykres 6) – równolegle z informacjami o stawkach w regionach, województwach i miastach.

Polecamy artykuły

Autor:

Konsultant w Dziale Analiz Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK