| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Ciągły deficyt specjalistów i wojna o talenty zmuszają pracodawców do wprowadzania różnorodnych działań mających na celu pozyskanie i zatrzymanie dobrych pracowników w firmie. Jednym z takich działań w firmie są programy równowagi praca-rodzina (work-family balance).

Agnieszka Dziewulska

dyrektor ds. personalnych Hewlett-Packard Polska

W naszej firmie od dłuższego czasu realizujemy programy zapewniające równowagę między życiem rodzinnym a pracą zawodową. Korzystamy z wielu dostępnych narzędzi, aby nasi pracownicy czuli, że firma się nimi opiekuje. Od kilku lat w polskim oddziale korporacji funkcjonuje program dla młodych rodziców - Maternity Leave Policy. Dzięki niemu pracownice z co najmniej rocznym stażem pracy otrzymują po urlopie macierzyńskim dodatkowe osiem tygodni płatnego w 80 proc. urlopu. Potem mogą wracać do pracy stopniowo, na część etatu. Jeśli pozwala im na to zakres obowiązków, mogą też pracować w domu (firma płaci za stałe łącze oraz zapewnia laptopa). Z tych przywilejów coraz chętniej korzystają też młodzi tatusiowie.

Dzięki temu kobiety nie boją się informować nas o spodziewanym dziecku, ponieważ wiedzą, że na ich miejsce zostanie przyjęty pracownik tymczasowy, a one mogą wrócić do pracy nawet po dłuższej przerwie. Ważne jest zaufanie i komunikacja, ważny jest też fakt, że chcą do nas wrócić. Elastycznie podchodzimy również do organizacji czasu pracy. Większość naszych pracowników, po uzgodnieniu ze swoim menedżerem, może swoją pracę wykonywać zdalnie i nie ma obowiązku ciągłej obecności w biurze. Naszym klientom oferujemy rozwiązania mobilne, sami też z nich korzystamy. Pracownicy mogą wybierać z dużej gamy szkoleń webowych z różnych zakresów, również tych z zakresu równowagi między życiem rodzinnym a pracą zawodową.

Pamiętamy również o wspólnym świętowaniu. Do naszych pracowników przychodzi Mikołaj, a w okolicach Dnia Dziecka organizujemy piknik rodzinny.

Bardzo starannie dobieramy ludzi do naszych zespołów, więc zależy nam, żeby pracowali z nami jak najdłużej.

Anna Tkaczyk

HR Manager, Oriflame Poland

Intensywny tryb życia powoduje, że osoby aktywne zawodowo mają dla siebie i dla swojej rodziny coraz mniej czasu. Firma Oriflame Poland, wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników, jako nieliczna w Polsce wprowadziła program work-family balance. W jego ramach kładziemy duży nacisk na stałe godziny pracy, tzn. szczególnie unikanie nadliczbowego przebywania w pracy. Kultura organizacyjna firmy jest pochodzenia szwedzkiego. Sprzyja to większej wydajności, ale w ramach ustalonego wcześniej czasu pracy. Tym samym nie pozwalamy pracownikom zostawać zbyt długo w firmie. Dodatkowo w ramach programu nasi pracownicy mają możliwość pracy w domu, gdy zaistnieje potrzeba pozostania np. z chorym dzieckiem czy też gorszego samopoczucia.

Polecamy artykuły

Autor:

Autorka jest socjoterapeutą, partnerem w firmie Femmeritum; zajmuje się programami równowagi między pracą zawodową a rodziną.

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK