| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Ciągły deficyt specjalistów i wojna o talenty zmuszają pracodawców do wprowadzania różnorodnych działań mających na celu pozyskanie i zatrzymanie dobrych pracowników w firmie. Jednym z takich działań w firmie są programy równowagi praca-rodzina (work-family balance).

Wyszkolona mama

Rola rodzica i rola pracownika wciąż rywalizują ze sobą. Często stawiają pracujących rodziców w sytuacji wyboru, wpływając w ten sposób na ich nastawienie do życia, do pracy. Ogólny stan niepokoju, poczucie niemożliwości wyjścia z sytuacji przeciążenia pełnieniem obydwóch ról niekorzystnie wpływa na efektywność pracownika. W trosce o jego wydajność pracodawcy proponują swoim podwładnym udział w warsztatach na temat godzenia obydwu ról. Nastawione są one na wyposażenie uczestników w narzędzia sprawnego zarządzania sobą w tych dwóch obszarach ich aktywności: w życiu osobistym i zawodowym. Warsztaty takie dają też możliwość uporządkowania priorytetów życiowych, co ułatwia dokonywanie wyborów i znajdowanie rozwiązań codziennych problemów. Na rynku dostępne są również szkolenia e-learningowe, które zdobytą wiedzę w szkoleniu interaktywnym pozwalają utrwalić i wdrożyć w praktyce.

Oprócz szkoleń w zakresie utrzymywania równowagi między życiem osobistym a zawodowym firmy proponują pracującym rodzicom podnoszenie swoich kompetencji wychowawczych, dostrzegając związek pomiędzy problemami wychowawczymi pracownika z dziećmi a jego poziomem zaangażowania w realizację obowiązków zawodowych. Coraz częściej pracujący rodzice korzystają ze sponsorowanych przez firmę weekendowych warsztatów umiejętności wychowawczych czy też z wyjazdów wakacyjnych, które oferują wypoczynek i udział w zajęciach psychoedukacyjnych dla rodziców podczas zorganizowanego czasu dla ich dzieci. Krótszą formą szkolenia są sesje lunchowe z psychologiem czy pedagogiem, na których pracownicy mogą poruszyć tematy związane z rodzicielstwem lub uzyskać informacje na temat specjalistycznej pomocy.

Szczególnie narażone na stres są samotne matki. Silnie przeżywają one konflikt pomiędzy pracą, często będącą ekonomicznym przymusem, a koniecznością borykania się w pojedynkę z trudami wychowania. Dla nich pracodawcy organizują pomoc w postaci szkolenia uwzględniającego specyficzną dla nich tematykę, taką jak: sytuacja prawna samotnej matki, psychologiczna sytuacja dziecka w rodzinie rozbitej. Stwarzają również samotnym matkom możliwość korzystania z doradztwa prawnego, rodzinnego, wychowawczego.

Uczestniczenie w szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe dla pracujących rodziców wiąże się często z nieobecnością w domu i z koniecznością zapewnienia dzieciom opieki. Nowym rozwiązaniem znoszącym stres wynikający z konfliktu potrzeb osobistych i zawodowych jest organizowanie wyjazdów szkoleniowych dla rodzica bez konieczności rozstawania się z dziećmi. Uczestniczą one bowiem w zajęciach rozwojowych pod opieką specjalistów, podczas gdy ich rodzice trenują profesjonalne umiejętności.

Polecamy artykuły

Autor:

Autorka jest socjoterapeutą, partnerem w firmie Femmeritum; zajmuje się programami równowagi między pracą zawodową a rodziną.

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK