| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Ciągły deficyt specjalistów i wojna o talenty zmuszają pracodawców do wprowadzania różnorodnych działań mających na celu pozyskanie i zatrzymanie dobrych pracowników w firmie. Jednym z takich działań w firmie są programy równowagi praca-rodzina (work-family balance).

Wyszkolona mama

Rola rodzica i rola pracownika wciąż rywalizują ze sobą. Często stawiają pracujących rodziców w sytuacji wyboru, wpływając w ten sposób na ich nastawienie do życia, do pracy. Ogólny stan niepokoju, poczucie niemożliwości wyjścia z sytuacji przeciążenia pełnieniem obydwóch ról niekorzystnie wpływa na efektywność pracownika. W trosce o jego wydajność pracodawcy proponują swoim podwładnym udział w warsztatach na temat godzenia obydwu ról. Nastawione są one na wyposażenie uczestników w narzędzia sprawnego zarządzania sobą w tych dwóch obszarach ich aktywności: w życiu osobistym i zawodowym. Warsztaty takie dają też możliwość uporządkowania priorytetów życiowych, co ułatwia dokonywanie wyborów i znajdowanie rozwiązań codziennych problemów. Na rynku dostępne są również szkolenia e-learningowe, które zdobytą wiedzę w szkoleniu interaktywnym pozwalają utrwalić i wdrożyć w praktyce.

Oprócz szkoleń w zakresie utrzymywania równowagi między życiem osobistym a zawodowym firmy proponują pracującym rodzicom podnoszenie swoich kompetencji wychowawczych, dostrzegając związek pomiędzy problemami wychowawczymi pracownika z dziećmi a jego poziomem zaangażowania w realizację obowiązków zawodowych. Coraz częściej pracujący rodzice korzystają ze sponsorowanych przez firmę weekendowych warsztatów umiejętności wychowawczych czy też z wyjazdów wakacyjnych, które oferują wypoczynek i udział w zajęciach psychoedukacyjnych dla rodziców podczas zorganizowanego czasu dla ich dzieci. Krótszą formą szkolenia są sesje lunchowe z psychologiem czy pedagogiem, na których pracownicy mogą poruszyć tematy związane z rodzicielstwem lub uzyskać informacje na temat specjalistycznej pomocy.

Szczególnie narażone na stres są samotne matki. Silnie przeżywają one konflikt pomiędzy pracą, często będącą ekonomicznym przymusem, a koniecznością borykania się w pojedynkę z trudami wychowania. Dla nich pracodawcy organizują pomoc w postaci szkolenia uwzględniającego specyficzną dla nich tematykę, taką jak: sytuacja prawna samotnej matki, psychologiczna sytuacja dziecka w rodzinie rozbitej. Stwarzają również samotnym matkom możliwość korzystania z doradztwa prawnego, rodzinnego, wychowawczego.

Uczestniczenie w szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe dla pracujących rodziców wiąże się często z nieobecnością w domu i z koniecznością zapewnienia dzieciom opieki. Nowym rozwiązaniem znoszącym stres wynikający z konfliktu potrzeb osobistych i zawodowych jest organizowanie wyjazdów szkoleniowych dla rodzica bez konieczności rozstawania się z dziećmi. Uczestniczą one bowiem w zajęciach rozwojowych pod opieką specjalistów, podczas gdy ich rodzice trenują profesjonalne umiejętności.

Czytaj także

Autor:

Autorka jest socjoterapeutą, partnerem w firmie Femmeritum; zajmuje się programami równowagi między pracą zawodową a rodziną.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK