| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Ciągły deficyt specjalistów i wojna o talenty zmuszają pracodawców do wprowadzania różnorodnych działań mających na celu pozyskanie i zatrzymanie dobrych pracowników w firmie. Jednym z takich działań w firmie są programy równowagi praca-rodzina (work-family balance).

Opiekuńczy pracodawca

Wspieraniu równowagi między życiem zawodowym a osobistym służą również niektóre świadczenia pracownicze. Pracownicy, którzy są zadowoleni z tradycyjnych godzin pracy, potrzebują od organizacji całkiem innych rozwiązań ułatwiających im osiągnięcie najwyższej efektywności. Dużym problemem dla osób w okresie największej aktywności zawodowej jest opieka nad małymi dziećmi, szczególnie w sytuacji, kiedy borykamy się z brakiem miejsc w przedszkolach i żłobkach, a rodzicom coraz trudniej jest znaleźć opiekunkę na rynku. Naprzeciw takim potrzebom pracowników wychodzą pracodawcy, zakładając firmowe przedszkola, żłobki, punkty opieki nad dzieckiem. Te ostatnie służą rodzicom w sytuacjach awaryjnych, np. wówczas, gdy zachoruje opiekunka. Firmowe przedszkola, żłobki są rozwiązaniem niezwykle skutecznym, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Czas dojazdu do pracy i z pracy jest dodatkowym czasem służącym utrzymywaniu dobrej relacji rodzica z dzieckiem. Możliwość natychmiastowego skontaktowania się z kadrą pedagogiczną daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co się dzieje z dzieckiem. Ta perspektywa pozwala więc matce czy ojcu na skoncentrowanie się na obowiązkach zawodowych. Punkty opieki nad dzieckiem natomiast zwalniają pracowników od obaw związanych z nieprzewidzianymi sytuacjami. Możliwość skorzystania z opieki wykwalifikowanych opiekunek proponowanych przez firmę udaremnia tracenie energii pracownika na poszukiwanie rozwiązania nagłych sytuacji.

Wiek średni też nie jest wolny od dylematów, ponieważ często pojawia się problem otoczenia pielęgnacją niesamodzielnych członków rodziny, np. starzejących się rodziców. Firmy brytyjskie borykające się z niedoborem specjalistów coraz częściej uruchamiają pomoc dla pracowników, którzy muszą przez długi czas opiekować się krewnymi w podeszłym wieku lub chorymi. Badania angielskie wskazują, że z sześciu osób, które musiały zaopiekować się starszym członkiem rodziny, aż pięciu całkowicie lub przejściowo rezygnuje z pracy. Problem nie dotyczy jeszcze Polski, ale dane demograficzne wskazują, iż opieka nad starszymi krewnymi i współmałżonkami będzie coraz bardziej powszechnym zjawiskiem wśród pracowników i w naszym kraju. Firmy brytyjskie oferują swoim pracownikom takie rozwiązania, jak elastyczność organizacji pracy w sytuacjach kryzysowych, wsparcie ze strony menedżerów liniowych, dostęp do informacji na temat programów specjalistycznej pomocy.

Wakacje w mieście

Wielu pracujących rodziców staje przed problemem zapewnienia opieki dzieciom w okresie ferii, wakacji, przerw w pracy przedszkoli. Nie mogąc sobie pozwolić na długie urlopy, poszukują osób, które mogłyby w tych okresach nadzorować ich dzieci. W takich sytuacjach nieodzowna jest instytucja babci czy dziadka. Co jednak zrobić, kiedy dziadkowie są jeszcze czynni zawodowo i nie chcą lub nie mogą poświęcić swojego urlopu? Działy personalne firm organizują więc wypoczynek zimowy bądź letni dla dzieci swoich pracowników. Dla maluchów, które nie są na tyle samodzielne, aby móc wyjechać i przebywać bez opieki rodziców, przygotowują wypoczynek bez konieczności rozstawania się na długi okres. Tak zwane Ferie czy wakacje w mieście są doskonałą formą, która godzi potrzeby rodziców, pracodawców i maluchów. 8 godzin zabaw na świeżym powietrzu połączonych z udziałem w warsztatach twórczych, zwiedzaniem ciekawych miejsc czy uczestniczeniem w wydarzeniach kulturalnych dla maluchów zaspokaja wszelkie potrzeby rozwojowe, jak również potrzebę odpoczynku. Możliwość sprawowania bieżącej kontroli, codzienny kontakt z dziećmi stwarzają komfortowe warunki pracy w tym trudnym okresie dla pracujących rodziców.

Czytaj także

Autor:

Autorka jest socjoterapeutą, partnerem w firmie Femmeritum; zajmuje się programami równowagi między pracą zawodową a rodziną.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK