| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest cyklicznym badaniem, mierzącym intencję pracodawców odnośnie kwestii zwiększenia lub zmniejszenia kadry pracowniczej w swoich oddziałach. Raport dla naszego kraju jest niezmiennie optymistyczny.

Badanie jest bardzo szanowane na całym świecie i rokrocznie bierze w nim udział ponad 65 tysięcy pracodawców z około 40 państw. W naszym kraju, do najnowszego barometru, przebadanych zostało 752 osób. Uczestnicy odpowiedzieli na pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku października do końca grudnia 2016 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”.

15% firm zwiększa zatrudnienie

Zastosowany w raporcie parametr „prognoza netto zatrudnienia” to wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Uzyskany wynik to prognoza netto zatrudnienia. Tym samym, w czwartym, trwającym właśnie, kwartale naszego roku zwiększenie zatrudnienia planuje 15% przebadanych firm, 75% nie zamierza nic zmienić, natomiast 7% przewidywało redukcję etatów. Co ciekawe, we wszystkich regionach Polski panuje w materii zatrudnienia optymistyczne nastawienie pracodawców. Najkorzystniejsza sytuacja panuje na południowym zachodzie, gdzie zwiększenie etatów deklarowało 16% respondentów, a także w regionie wschodnim i północno-zachodnim. Odpowiednio 12 i 11%. Najmniej korzystnie jest w Polsce południowej, 6%, oraz północnej – 5%.

Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polska w czołówce

Nie mamy też czego się wstydzić w porównaniu z Europą. Pod względem łatwości znalezienia zatrudnienia w ostatnich trzech miesiącach tego roku Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów europejskich. Ustępujemy jedynie Irlandii, 12%, oraz Bułgarii, Węgrom, Słowenii i Rumunii, które uzyskały jedenastoprocentowy wynik. Najsłabsze rezultaty zostały odnotowane w krajach, w których najbardziej dynamiczny rozwój rynku pracy przybiegł na poprzednie lata – Belgii, Finlandii, Szwajcarii i Włoszech. Niewiele lepiej jest w Szwecji, Francji, Holandii i Austrii. Można wręcz pokusić się o tezę, że mniejsza aktywność zatrudnienia w tych państwach, w perspektywie lat, może spowodować zbliżenie poziomu łatwości zatrudnienia pomiędzy większością krajów europejskich. Czy również w kwestii zarobków? Na to, właśnie, liczymy, choć aktualnie pensje nie idą w parze z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na pracowników.

Najgorzej w energetyce

Prognoza netto jest dodatnia w dziewięciu sektorach gospodarki. Największe perspektywy są przed branżami produkcji przemysłowej, której wskaźnik wyniósł aż 19%. Niewiele gorzej jest w logistyce i komunikacji oraz transporcie, które uzyskały 15%, a także w budownictwie. Jedyną branżą, która uzyskała wynik minusowy, więc wszystko wskazuje, że w niej czeka pracowników redukcja etatów, to energetyka / gazownictwo / wodociągi. Uzyskana nota to minus 4%.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK