REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słaba wydajność pracowników - przyczyny

Słaba wydajność pracowników - przyczyny. / Fot. Fotolia
Słaba wydajność pracowników - przyczyny. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Efekty wykonywanej przez pracowników pracy nie zawsze są zadowalające dla pracodawcy. Słaba wydajność pracowników często wiąże się z przepracowaniem, nadmiarem obowiązków oraz brakiem organizacji. Jakie jeszcze przyczyny braku efektywności pracy można wyróżnić?

Słaba wydajność pracowników

Przepracowanie, nadmiar obowiązków czy brak organizacji hamują wydajność pracowników. Co jeszcze utrudnia osiąganie dobrych efektów w pracy?

Autopromocja

Każdy pracownik to ważny element organizacji, w której pracuje. Im jest bardziej efektywny, tym lepsze wyniki osiąga firma. Eksperci z serwisu GoldenLine.pl wskazują 7 najczęstszych przyczyn niskiej efektywności w pracy.

1. Nadmiar obowiązków

Częstym błędem jest branie na siebie wszystkich zadań, jakie pojawiają się w trakcie pracy. Wiele osób nie potrafi powiedzieć „nie” swoim współpracownikom, szefowi czy klientom. Brak asertywności i usprawiedliwianie się „dobrymi intencjami” prowadzi do tego, że lista zadań stale się powiększa. Nawet najlepszy pracownik nie jest w stanie wypełnić zbyt wielu obowiązków, a co dopiero wykonać ich rzetelnie. Czasem trzeba po prostu poprosić kogoś o pomoc lub odmówić, jeśli jakieś zadanie przerasta nasze możliwości albo po prostu wiemy, że nie będziemy w stanie mu podołać.

Polecany produkt: Personel i Zarządzanie

2. Nieumiejętność pracy w zespole

Przy wykonywaniu konkretnego zadania często skupiamy się wyłącznie na nim. Zapominamy, że praca w grupie, wsparcie współpracowników, wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia może dostarczyć nam wielu cennych sugestii i pozwolić uniknąć błędów. W większości przypadków nad sukcesem firmy i realizacją celów pracuje cały zespół, który potrafi umiejętnie wykorzystywać kompetencje wszystkich jego członków i dzielić się pracą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

3. Organizer w różnych miejscach

Wiadomości i zadania w poczcie e-mail, notatki na luźnych kartkach, kontakty w kalendarzu, spotkania wpisane w aplikacjach smartfonowych, czyli chaos organizacyjny. Taka sytuacja sprawia, że wiele spraw wymyka się spod kontroli. Warto trzymać wszystkie pomysły, zadania, polecenia szefa czy kontakty w jednym miejscu oraz planować dzień pracy i zadania do wykonania. Pomaga to odciążyć umysł i zapanować nad kolejnością realizacji zadań.

4. Brak samodzielności

Pracodawcy często poszukują u pracowników dużej samodzielności i odpowiedzialności. Nie każdy jednak potrafi podejmować samodzielne decyzje. Może się to wiązać z brakiem wiedzy, niezrozumieniem zadania, danego zagadnienia, wydanego polecenia lub po prostu z ucieczką od odpowiedzialności. Taka sytuacja może prowadzić do rozciągania zadania w czasie, nieprawidłowej jego realizacji, czy konieczności przekazania go innej osobie.

Prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników

5. Nadmierna kontrola

Zdarzają się sytuacje, w których szefowie mają poczucie, że bez pilnowania i sprawdzania pracowników, powierzone im zadania nie zostaną wykonane poprawnie. Jednak nadmierna kontrola pracy pracownika czy zespołu i działanie według sztywnych procedur, zazwyczaj hamuje kreatywność i produktywność pracowników. Umożliwienie podejmowania samodzielnych decyzji, proponowania własnych rozwiązań i zapewnienie swobody działania sprawi, że pracownik nie tylko będzie bardziej produktywny, ale także poczuje większą odpowiedzialność za swoje działania i wyniki firmy.

6. Złodzieje czasu

Przeglądanie stron internetowych, prowadzenie prywatnych rozmów, pisanie sms-ów czy ciągłe sprawdzanie mediów społecznościowych, mogą w wielu przypadkach powodować brak czasu na wykonanie obowiązków pracowniczych. Pozostawanie nawet dłużej w pracy, kiedy jesteśmy już zmęczeni, nie sprzyja produktywności i dobrym efektom naszej pracy.

7. Przemęczenie

5 dni efektywnej pracy determinuje chęć i konieczność odpoczynku. Niektórzy także w tygodniu, po pracy, spotykają się w gronie znajomych, imprezują do późnych godzin nocnych, zbyt krótko śpią. Przy prowadzeniu takiego trybu życia przez dłuższy okres, pracownik jest po prostu zmęczony, co ma wpływ na jego percepcję, kreatywność a tym samym na wyniki w pracy.

Prośba o dzień wolny od pracy

Źródło: GoldenLine.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA