| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Test przynależności pokoleniowej

Test przynależności pokoleniowej

Generacja X – mówią o osobach urodzonych przed 1980 rokiem, o tych po tej dacie – generacja Y. Szczegóły różnią się w zależności od kultury i uwarunkowań, ale fakt jest jeden. Są jak dwa bieguny. Nie tylko mają inne wartości i postawy, lecz także co innego mogą wnieść do organizacji. Ich wspólna praca? Często jak człowieka z ufoludkiem, ale połączenie sił może przynieść niespodziewane efekty. Zobacz, przedstawicielem którego pokolenia jesteś i jakie warunki zawodowe są dla Ciebie najlepsze.

Zaznacz swoje odpowiedzi w tabeli

Pozycja

Odpowiedź

Klasyfikacja
odpowiedzi

1

a

X

b

Y

2

a

X

b

Y

3

a

X

b

Y

4

a

Y

b

X

5

a

Y

b

X

6

a

Y

b

X

7

a

X

b

Y

8

a

X

b

Y

9

a

X

b

Y

10

a

Y

b

X

Jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś powyżej siedmiu stwierdzeń dla jednego z pokoleń, poniżej przeczytaj jego opis.

Jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś mniej niż siedem stwierdzeń dla jednego z pokoleń poniżej przeczytaj interpretację „X i Y”

Interpretacja wyniku

Pokolenie X:

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje, że jesteś przedstawicielem pokolenia X. Praca jest dla Ciebie bardzo istotnym obszarem życia i stanowi dużą wartość. To, co jest charakterystyczne dla Twojego pokolenia, to pewna etyka związana z jej wykonywaniem. Szanujesz pracę, okazujesz pokorę i zaangażowanie wobec pracodawcy. Identyfikujesz się z firmą i aktywnie dążysz do realizacji jej celów. Przestrzegasz formalnych i nieformalnych zasad oraz regulaminów obowiązujących w organizacji. Możesz nie czerpać satysfakcji z pracy w firmie, jednak nie zrezygnujesz z niej, gdyż boisz się zmian zawodowych i budowania na nowo swojej pozycji w innej firmie. Duże zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, trudność w stawianiu granic pomiędzy życiem osobistym i zawodowym, rozdźwięk pomiędzy okazywaną a rzeczywistą postawą wobec pracy są czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się patologii zawodowych (wypalenie, pracoholizm, stres, kryzys „środka kariery”). Prawdopodobnie najbardziej odpowiadają Ci tradycyjne formy organizacji czasu i miejsca pracy. Akceptujesz takie warunki zatrudnienia, w których nie wiąże się wyników pracy z wynagrodzeniem. Preferujesz długi czas pracy w jednej organizacji. Chcesz się rozwijać i awansować, jednak najlepiej, gdy dzieje się to w ramach jednej firmy.

Pokolenie Y:

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje, że jesteś przedstawicielem pokolenia Y. Praca jest dla Ciebie istotnym elementem życia, jednak nie najważniejszym. Czasem większe znaczenie mogą mieć relacje ze znajomymi, bliskimi, zainteresowania, czas wolny. Jeśli praca wymaga ciągłego realizowania obowiązków w nadgodzinach, częstego odbierania telefonów i e-maili w czasie prywatnym, znoszenia nieprzyjemnej atmosfery w zespole pracowniczym, prawdopodobnie bardzo szybko ją zmienisz lub w ogóle nie podejmiesz się jej wykonywania. Jeśli musisz ją zmienić (z wyboru własnego lub firmy), traktujesz ten fakt w sposób naturalny. Najważniejsze jest to, aby to, co robisz, nie było nudne oraz dawało Ci pieniądze i możliwości rozwoju, który zwiększa Twoją wartość na rynku pracy. Czasami możesz usłyszeć od przełożonych i pracodawców, że niewystarczająco identyfikujesz się z firmą, jednak to nie jest dla Ciebie istotne. Nie definiujesz się poprzez pracę i bardziej cenisz siebie niż organizację. Poprzez pracę chcesz rozwijać siebie, dlatego cenisz wszelkie informacje zwrotne. Motywuje Cię powiązanie pracy z wynikami. Wolisz to niż dostawanie stałej pensji za „odbębnienie” 8 godzin w biurze. Jeśli dana jest Ci taka możliwość, wykorzystujesz elastyczne formy zatrudnienia, które pozwalają Ci bardziej optymalnie zsynchronizować życie prywatne i zawodowe.

Mieszane X i Y:

Wskazane przez Ciebie w teście odpowiedzi klasyfikują Cię w podobnym stopniu do pokolenia X oraz Y. Przejawiasz więc sposoby myślenia, działania, cechy charakterystyczne dla obu generacji. Owa „dwoistość pokoleniowa” może wynikać z procesu socjalizacji i dojrzewania, który zbliża przedstawicieli pokolenia Y do przedstawicieli pokolenia X, jak również z dostosowywania się do obecnych wymogów rynku pracy. A może przyszedłeś/przyszłaś na świat na „przełomie generacji”? Powyżej zamieszczone są opisy charakterystyczne zarówno dla pokolenia X, jak i Y. W przypadku osób klasyfikujących się „pomiędzy generacjami” trudno jest wskazać wspólne wzorce zachowań, myślenia czy odczuwania. Często też nie postępują one w stały sposób w różnych sytuacjach. Przykładowo osoba „metrykalnie” przynależąca do pokolenia X, która na skutek częstej współpracy z bardzo młodymi osobami przejęła wiele zachowań osób z generacji Y, może przejawiać je tylko w sytuacji kontaktów z osobami z tego pokolenia. Spotykając się z osobami starszymi, prezentuje postępowanie specyficzne dla generacji X. Dlatego wiele zależy zarówno od zadań, jak i otoczenia, jednak posiadanie cech obu pokoleń pozwala na zwiększenie efektywności na zmiennym rynku pracy i łatwiejsze dostosowanie do obecnych wymagań. Przeanalizuj, które z przedstawionych wyżej opisów charakteryzuje Cię w większym stopniu.

 

Test opracowała firma TESTINEO.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK