| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Co kobieta powinna robić, by osiągać sukcesy w biznesie?

Co kobieta powinna robić, by osiągać sukcesy w biznesie?

Jestem menedżerem w dużej korporacji. Ostatnio w trakcie nieformalnej rozmowy usłyszałam, że trudno mi będzie awansować i dalej rozwijać się w tej organizacji, gdyż jestem kobietą, co oznacza, że nie posiadam pewnych cech i umiejętności, które determinują osiągnięcie sukcesu w biznesie. Nie ukrywam, że taka informacja zdenerwowała mnie i jestem ciekawa, czy prawdą jest, że my, kobiety, tak bardzo różnimy się od mężczyzn i czy płeć tak bardzo wpływa na nasze zachowanie w biznesie?

Asertywna odmowa

Kobiety często chcą udowodnić, że są rzetelnymi i godnymi zaufania pracownikami, więc przyjmują zbyt wiele obowiązków, z których nie zawsze potrafią się potem wywiązać (albo wywiązują się np. kosztem swojego życia prywatnego, zostając w pracy po godzinach). Jeśli sprawia nam trudność odmawianie np. szefowi wykonania dodatkowej pracy, zastanówmy się, jaka jest alternatywa w tej sytuacji. Może zamiast pisać cały raport, możemy przekazać mu konkretne dane? Albo zamiast wykonywać zadanie, które jest naszym zdaniem poniżej naszych kompetencji, zaproponować pomoc osobie, która mogłaby je wykonać? Asertywna odmowa nie ogranicza się bowiem do komunikatu „nie, nie zrobię tego”, równie asertywne jest stwierdzenie „Przykro mi, nie jestem w stanie napisać tego raportu, ponieważ mam wiele dodatkowych zadań do wykonania. Chętnie jednak przekażę wszelkie niezbędne dane osobie, która ów raport będzie przygotowywała”.

Istnieje wiele umiejętności ułatwiających osiągnięcie sukcesu w biznesie. Kobiety powinny przede wszystkim nauczyć się wykorzystywać swoje mocne strony (np. empatię, zdolność budowania relacji, łagodzenia konfliktów czy też odczytywania sygnałów niewerbalnych) w taki sposób, by ułatwiały im one, a nie utrudniały osiąganie codziennych sukcesów.

Wskazówki dla kobiet chcących osiągnąć sukces w biznesie

● Uwierz w siebie! Ustal sobie jasne cele (np. gdzie chcesz być i co chcesz robić za pięć lat), regularnie zadawaj sobie pytanie, czy to, co i jak robisz zbliża Cię do Twoich celów. Wypisz wszystkie swoje mocne strony i zastanów się, w jaki sposób możesz je w pełni rozwijać w obecnej pracy. Wypisz sobie także swoje obszary do doskonalenia i konsekwentnie nad nimi pracuj. Jeśli ktoś cię krytykuje, wysłuchaj go spokojnie i zapytaj, jakie konkretnie są jego oczekiwania wobec Twojego dalszego zachowania.

● Doskonal swoje umiejętności asertywnego komunikowania się. Naucz się formułować jasny, czytelny, oparty na faktach i precyzujący Twoje oczekiwania komunikat. Pamiętaj, że ludzie nie czytają w Twoich myślach. Nie bój się odmawiać, gdy ktoś chce cię wykorzystać, i zgłaszaj swój sprzeciw, kiedy ktoś narusza Twoje terytorium (zarówno fizyczne, jak i psychologiczne).

● Oddzielaj życie prywatne od zawodowego. Nie opowiadaj w pracy o szczegółach swojego życia prywatnego i nigdy nie wykorzystuj informacji o życiu prywatnym innych. Nie przenoś swoich problemów i emocji z życia prywatnego na pole zawodowe. Nigdy nie faworyzuj ludzi, których lubisz – w biznesie nie trzeba się uwielbiać, by efektywnie ze sobą współpracować.

● Nie flirtuj, nie kokietuj. Nawet jeśli jesteś bardzo atrakcyjną kobietą, nie chcesz przecież, by ta jedna cecha przyćmiła wszystkie inne. Przeanalizuj swój strój, makijaż, fryzurę, sposób poruszania się. Nie musisz wyglądać i zachowywać się jak mężczyzna, jeśli chcesz jednak, by doceniono Twoje kompetencje i umiejętności, postaraj się, by to one były na pierwszym planie.

● Nie matkuj, nie chroń ludzi, którzy sobie nie radzą. Możesz oczywiście okazywać troskę i zainteresowanie sytuacją innych pracowników, pamiętaj jednak, aby wsparcie, jakiego udzielasz, było konstruktywne (nie rozwiązuj problemów za innych, nie dawaj gotowych rad, lepiej pomóż im odnaleźć właściwe rozwiązanie danej sytuacji).


Polecamy artykuły

Autor:

Autorka jest psychologiem biznesu, specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń, coachingu i doradztwie.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK