| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Co kobieta powinna robić, by osiągać sukcesy w biznesie?

Co kobieta powinna robić, by osiągać sukcesy w biznesie?

Jestem menedżerem w dużej korporacji. Ostatnio w trakcie nieformalnej rozmowy usłyszałam, że trudno mi będzie awansować i dalej rozwijać się w tej organizacji, gdyż jestem kobietą, co oznacza, że nie posiadam pewnych cech i umiejętności, które determinują osiągnięcie sukcesu w biznesie. Nie ukrywam, że taka informacja zdenerwowała mnie i jestem ciekawa, czy prawdą jest, że my, kobiety, tak bardzo różnimy się od mężczyzn i czy płeć tak bardzo wpływa na nasze zachowanie w biznesie?

UdoskonalOna

Największym wrogiem kobiet w świecie biznesu są najczęściej... one same. Kobiety powinny uwierzyć w siebie, swoje możliwości, umiejętności i kompetencje. Nie bez znaczenia jest tutaj mechanizm samospełniającego się proroctwa – jeśli myślimy same o sobie, że czegoś nie potrafimy, nie damy rady czegoś zrobić, to wtedy najprawdopodobniej właśnie tego nie damy rady zrobić! Nie przywykłyśmy także do chwalenia się swoimi sukcesami i osiągnięciami. Ciągle mamy nadzieję, że ktoś nas po prostu zauważy i doceni. Warto zatem nauczyć się mówić z dumą o swoich osiągnięciach i nawet, prezentując wyniki całego zespołu, pokazywać wkład poszczególnych członków zespołu, także nas samych. Jeśli jednak ktoś „kradnie” nasz pomysł i sobie przypisuje nasze osiągnięcia, nie warto obrażać się na niego i tłumić w sobie złości. Asertywna komunikacja będzie w tym przypadku znacznie bardziej efektywna.

Umiejętność mówienia „nie”

Umiejętnością, w której kobiety na pewno powinny się doskonalić, jest właśnie asertywna komunikacja. Zdarza się bowiem, że kobiety w organizacji, chcąc budować poprawne relacje, często nie potrafią uczciwie i otwarcie komunikować swoich prawdziwych odczuć i emocji. Inni ludzie nie potrafią zaś czytać w naszych myślach i jeśli uczciwie nie zaczniemy im komunikować naszych potrzeb i oczekiwań, codzienna frustracja w związku z niespełnionymi oczekiwaniami będzie tylko rosła. Warto także wiedzieć, że kobiety są nastawione na przekaz emocjonalny, a mężczyźni na rozwiązywanie problemów i konkretne działanie. W praktyce oznacza to, że jeśli kolega zrobił coś, co nas zdenerwowało, to dopóki nie powiemy mu, czego konkretnie oczekujemy od niego w tej sytuacji, to najprawdopodobniej nie domyśli się tego. Co więcej, jak dowodzą badania, mężczyźni osiągają słabsze niż kobiety wyniki w odczytywaniu mowy ciała, więc nie ma co liczyć na to, że kolega odczyta z naszej twarzy, że np. czujemy się urażone danym zachowaniem.

Asertywność oznacza także umiejętność bronienia swoich granic (zarówno fizycznych, jak i psychologicznych) w sposób stanowczy, aczkolwiek nieraniący nikogo. Jeśli zatem następnym razem podczas spotkania firmowego ktoś publicznie powie o nas coś nieprzychylnego, mamy prawo po spotkaniu, na osobności, zwrócić mu uwagę: „Nie podoba mi się, że w trakcie spotkania powiedziałeś publicznie, że nie nadaję się do tego projektu, bo zbyt emocjonalnie podchodzę do pewnych spraw. Masz prawo mieć swoje zdanie, ja jednak poczułam się zażenowana i zależy mi abyś w przyszłości tego typu komentarze przekazywał mi na osobności”.

Autor:

Autorka jest psychologiem biznesu, specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń, coachingu i doradztwie.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK