| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Jak znaleźć i zatrzymać utalentowanych pracowników

Jak znaleźć i zatrzymać utalentowanych pracowników

Prognozowanie potencjału pracowników, zwłaszcza w długiej perspektywie, jest jak granie na giełdzie. Wymaga specyficznej wiedzy i umiejętności interpretacji danych historycznych oraz prognozowania wartości jednostki w przyszłości. Decyzje dotyczące dokonania właściwych inwestycji, które mogą pomóc organizacji odnieść sukces lub stać się przyczyną jej kłopotów, są obarczone dużym ryzykiem. Z drugiej strony systematyczne i przemyślane działania mogą przynieść zwrot znacznie przewyższający zainwestowany kapitał.

Diagnoza przeszkód

Czynniki wzrostu pomagają w długoterminowym rozwoju potencjału przywódczego. Z kolei przeszkodami są pewne cechy osoby lub organizacji, które mogą zakłócać rozwój jednostek i negatywnie wpływać na ich efektywność. Wśród przeszkód istniejących w osobie można wyróżnić cechy, które są przeciwieństwem czynników rozwoju. Na przykład brak zdolności słuchania i rozumienia, co mówią inni, jest przeciwieństwem empatii. Może się to objawiać w postaci kompletnego braku zainteresowania drugim człowiekiem. Z drugiej strony przeszkody mogą być bardziej subtelnymi oznakami słabości danej osoby i mogą być powiązane z jej silnymi stronami. Na przykład zbyt duże natężenie motywu afiliacji może skutkować skłonnością do unikania konfrontacji czy trudnych sytuacji zarządczych, zaś zbyt duża koncentracja na osobistych osiągnięciach może być powodem problemów z pracą zespołową. Osoby, dla których ich silne strony stają się przeszkodami w dalszym rozwoju, wpadają w pułapkę, ponieważ jest im ciężko zmienić zachowania, które się sprawdzały i dzięki którym odnosili sukcesy, nawet jeśli zmieniły się warunki, w których obecnie funkcjonują. Zmiana starych zachowań może być niemożliwa, jeśli w ich miejsce nie zostaną rozwinięte nowe umiejętności.

Istnieje również wiele kwestii organizacyjnych, które mogą negatywnie wpływać na rozwój osób z wysokim potencjałem, a tym samym upośledzać zdolność organizacji do elastycznego reagowania na zmiany. Wśród tego typu czynników można wymienić chociażby błędy przy rotacji stanowisk, czy zbyt szybkie awanse osób, które nie są na nie jeszcze przygotowane.

Przy selekcji osób z potencjałem, podobnie jak w grze na giełdzie, nie powinniśmy zdawać się jedynie na intuicję. Należy korzystać ze zobiektywizowanych oraz sprawdzonych metod weryfikacji. Skutki nietrafnego wyboru pracowników lub pominięcia osób o wysokim potencjale mogą spowodować wiele negatywnych konsekwencji, m.in. frustrację źle awansowanego kandydata, absencję, demotywację oraz niezadowolenia jego zespołu, a także poważne straty finansowe dla organizacji, będących kosztem utraconych możliwości.

Biorąc pod uwagę wyzwania związane z przezwyciężeniem kryzysu i ponownym zwarciem szeregów, wybór odpowiednich osób na kluczowe stanowiska w organizacji nabiera zupełnie innego wymiaru.

@RY1@i13/2009/004/i13.2009.004.000.0038.001.jpg@RY2@

PRZYPIS

* Raport Hay Group „Wpływ spowolnienia gospodarczego na działalność firm”, luty 2009.

Polecamy artykuły

Autorzy:

konsultant Hay Group oraz liderem Zespołu Diagnostyki Organizacyjnej konsultant Hay Group w sektorze finansowym

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK