| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Jak znaleźć i zatrzymać utalentowanych pracowników

Jak znaleźć i zatrzymać utalentowanych pracowników

Prognozowanie potencjału pracowników, zwłaszcza w długiej perspektywie, jest jak granie na giełdzie. Wymaga specyficznej wiedzy i umiejętności interpretacji danych historycznych oraz prognozowania wartości jednostki w przyszłości. Decyzje dotyczące dokonania właściwych inwestycji, które mogą pomóc organizacji odnieść sukces lub stać się przyczyną jej kłopotów, są obarczone dużym ryzykiem. Z drugiej strony systematyczne i przemyślane działania mogą przynieść zwrot znacznie przewyższający zainwestowany kapitał.

Czym jest potencjał?

Potencjał według Hay Group to dopasowanie aktualnych możliwości do wymagań przyszłych ról, przy uwzględnieniu czynników warunkujących rozwój oraz przewidywanych przeszkód (zobacz rysunek na str. 40).

Podstawowym elementem procesu identyfikacji przyszłych liderów jest trafna ocena czynników wzrostu oraz przeszkód, które mogą wpłynąć na rozwój potencjału danej osoby w długim okresie. Ważne jest również, aby diagnoza indywidualna została zintegrowana ze specjalnie zaprojektowaną mapą selekcji dla różnych poziomów w organizacji.

Czynniki wzrostu oraz przeszkody stanowią odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy dana osoba posiada to, co jest potrzebne, aby mogła się rozwijać?

Diagnoza czynników wzrostu

Czynnik wzrostu jest pewną charakterystyką osoby, która jest powiązana z możliwością korzystania z okazji rozwojowych oraz zaangażowaniem w poszukiwanie działań mających na celu rozwój zawodowy. Czynnik wzrostu jest oznaką gotowości do przekraczania własnych możliwości poza dotychczas wykorzystywane zdolności.

Jednym ze sposobów na określenie tych cech jest „Badanie czynników rozwoju” (Growth Factor IndexR), które powstało, aby ułatwić organizacjom identyfikację osób posiadających niezbędne kompetencje potrzebne do skorzystania z okazji rozwojowych i zostania przyszłymi liderami. Wieloletnie badania Hay Group pozwoliły na identyfikację czterech czynników, które pozwalają odnieść największą korzyść z możliwości rozwojowych. Są to:

  • myślenie wykraczające poza granice,
  • ciekawość i chęć uczenia się,
  • zrozumienie interpersonalne,
  • dojrzałość emocjonalna.

Czynniki te są powiązane z osiąganiem wybitnych wyników na wyższych poziomach organizacji. Mają one szerokie zastosowanie wśród różnych ról w firmie. Niemniej jednak organizacje, w zależności od obranego kierunku strategicznego, mogą chcieć większy nacisk położyć na wybranych czynnikach.

Praca nad rozwojem tych cech pozwoli w pełni korzystać z możliwości rozwoju, jak również odnosić sukcesy w obecnej lub w przyszłych rolach. Czynniki rozwoju bardziej skupiają się na długoterminowym rozwoju potencjału przywódczego niż na bieżącym osiąganiu wyników w obecnej roli. Stąd też diagnoza czynników rozwoju pozwala na szybką i dokładną ocenę gotowości osoby do długoterminowego rozwoju. Z kolei forma on-line przeprowadzenia badania pozwala na ocenę zarówno pojedynczych osób, jak też przeprowadzania „skanowania” organizacji w poszukiwaniu przyszłych talentów. Chociaż same czynniki rozwoju są raczej stałe, niemniej jednak mogą się zmieniać z biegiem czasu lub pod wpływem różnych zdarzeń. Również organizacja może podejmować działania, aby zachęcać rozwój tych cech lub je utrudniać. Dlatego też warto przeprowadzać tego typu badania co kilka lat.

Polecamy artykuły

Autorzy:

konsultant Hay Group oraz liderem Zespołu Diagnostyki Organizacyjnej konsultant Hay Group w sektorze finansowym

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK