| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak zwiększyć poziom energii u pracownika i uchronić go przed pracoholizmem?

Jak zwiększyć poziom energii u pracownika i uchronić go przed pracoholizmem?

Firma stale pragnie polepszać swoje wyniki, a pracownicy stają na głowie, by dobrze zrealizować wszystkie powierzone im zadania. Czy w czasach kryzysu ekonomicznego łatwiej stać się pracoholikiem? Czy firmom zależy, aby ich pracownicy byli całkowicie oddani pracy? Co może zrobić firma, by uchronić pracowników przed pułapką pracoholizmu?

Pracoholik to pracownik idealny?

Mogłoby się wydawać, że pracoholik to ideał pracownika – przychodzi do pracy pierwszy, wychodzi ostatni, nie chodzi na obiady, bo je przy biurku, nie ma czasu na zbędne rozmowy ze współpracownikami, bo świadomy jest uciekającego czasu i zbliżających się terminów. Nieprawdą jest, że taka osoba jest skuteczniejsza w swojej pracy. Samo bycie w firmie, nie przekłada się na efektywność i wydajność. Pracoholicy to perfekcjoniści i zazwyczaj towarzyszy im poczucie, że nikt nie zrobi powierzonego zadania lepiej niż oni. Tacy ludzie nie potrafią delegować zadań innym i najczęściej są przeciążeni, zmęczeni, a przez to mniej skuteczni.

60 godzin pracy w tygodniu - problem 12% Polaków

Pracoholik pracuje więcej niż 8h dziennie

Spędzanie wielu godzin w pracy wcale nie przekłada się na wyniki pracownika. Wręcz przeciwnie, pracownicy, którzy są zmęczeni, nie wysypiają się i potrzebują więcej czasu na wykonanie czynności niż osoby wypoczęte. Poza tym, w ostatnim czasie przepracowywanie się nie jest modne, coraz więcej firm to rozumie i próbują temu zapobiec.

Jak firmy mogą zwiększyć energię pracowników?

Przede wszystkim dbając o regularnie wykorzystywany urlop i reagując w przypadku zbyt częstej pracy po godzinach. W niektórych firmach do pracowników, którzy po zakończonym czasie pracy nadal mają włączone komputery, przychodzą powiadomienia z przypomnieniem, która jest godzina. Firmy mogą i powinny monitorować status bieżących badań lekarskich swoich pracowników. Pracodawcy, którym zależy na sprawności fizycznej podwładnych, stwarzają warunki przyjazne osobom biegającym lub jeżdżącym na rowerze. Montują kabiny prysznicowe i zapewniają możliwość swobodnej zmiany odzieży, znacząco zmniejszając przy tym ryzyko poważnych chorób zdrowotnych, jak na przykład zawał.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Jak pracownicy mogą poprawić swoją produktywność?

Każda osoba powinna wystrzegać się monotonii, która prowadzi do wypalenia zawodowego. Wypalenie jest szkodliwe nie tylko dla samego pracownika, ale również przekłada się na opinię o pracodawcy. Firma, której pracownicy czują się źle, nie może być zdrowa. Pracownicy powinni dążyć do zwiększenia aktywności fizycznej w pracy – mogą wykonywać proste ćwiczenia i przede wszystkim nie siedzieć przez kilka godzin w jednej pozycji. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z windy na rzecz schodów lub wybieranie łazienki na innym piętrze budynku. Te drobne czynności, wykonywane systematycznie, nie zajmą dużo czasu, a z pewnością dodadzą energii i poprawią wydajność pracowników.

Jak maksymalnie skupić się w pracy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK