REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hobby pomaga w pracy

Joanna Niemyjska
Hobby pomaga w pracy. /Fot. Fotolia
Hobby pomaga w pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Hobby pomaga w pracy. Wpływ hobby na pracę zauważyli nie tylko psychologowie. Coraz więcej dużych firm i korporacji wprowadza specjalne programy przeznaczone dla swoich pracowników, które mają im pomóc w realizowaniu różnych pasji w wolnym czasie.

Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

Autopromocja

Szczęśliwy pracownik, to dobry pracownik

Tendencje depresyjne u osób, które nie mają hobby, występują znacznie częściej. Zazwyczaj osoby, które twierdzą, że po pracy się nudzą lub też wykonują jedynie domowe obowiązki, częściej bywają sfrustrowane, co przekłada się na jakość ich pracy. Najtrudniej jest jednak osobom, które swojej pracy nie lubią, natomiast poza nią brakuje im jakichkolwiek zajęć, sprawiających przyjemność. W takiej sytuacji, nawet najbardziej pospolita czynność, jak oglądanie telewizji, nie przynosi zadowolenia ani też nie daje odpoczynku.

W momencie, gdy w naszym społeczeństwie żyje coraz więcej singli, ludzi bez zobowiązań, mieszkających często samotnie, problemem staje się wypełnienie ich czasu wolnego. Psycholodzy, doradcy pracujący w wielkich korporacjach realizują więc specjalne programy, które mają na celu rozwijanie pasji wśród swoich pracowników.

Zobacz również serwis: Motywowanie

Karnety na siłownię, basen, tenis, wyjazdy integracyjne, paintball, kręgle, bilard to jedne z najpopularniejszych. Są one często wliczane w ramy tzw. pakietów dodatkowych, które są określane jako motywacja pozapłacowa w danej firmie. Zdaniem psychologów pracownik, który ma hobby, rozwija się nie tylko w danej dziedzinie, która go interesuje. Pasje przyczyniają się także do ogólnego rozwoju intelektualnego, poprawiają znacząco samopoczucie, a tym samym sprawiają, że mamy więcej energii, endorfin, optymistyczniej patrzymy na życie. Szczęśliwy pracownik lepiej funkcjonuje w pracy, jest też bardziej kreatywny, skoncentrowany oraz lepiej współpracuje w zespole. Hobby nadaje życiu zupełnie inną jakość, która przekłada się także na jakość samej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawód z pasją

Dla wielu osób hobby stało się źródłem dochodu. Co ciekawe zwykle zarobki oparte na hobby przynoszą całkiem niezły zysk. Tajemnica tego sukcesu tkwi w zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Trudno bowiem mówić np. o sprzedaży wymyślnych ciasteczek przez Internet przez osobę, która nie lubi piec. Jest wątpliwe, a wręcz nierealne, aby teatr zatrudnił aktora, który wybrał swój zawód nie z powołania do pracy, ale z miłości do pieniędzy. W rzeczywistości bowiem w zawodach artystycznych, takich jak właśnie aktorstwo, malarstwo, fotografia itp. praca bez pasji praktycznie nie jest możliwa. To ona napędza i motywuje do działania.

Polecamy także: Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?

Innym przykładem, szczególnie to uwidaczniającym, jest zawód sportowca. Kto, bez prawdziwej pasji do wykonywania swojego zawodu, byłby w stanie znosić, często mordercze treningi, niebywały wysiłek, a zdarza się również, że pasmo porażek po to, by choć raz odnieść sukces? W tym wypadku rozwijanie hobby może stać się sposobem na życie. Mimo wielkiego poświęcenia, jakiego wymaga od sportowca jego profesja, czuje on satysfakcję z tego, co robi.

Są też osoby ciche, skromne, które mają pozornie całkiem banalną pasję. Lubią pisać. Tworzą latami „do szuflady”, ale cierpliwość i zaangażowanie w to, co robią, sprawia, że ostatecznie wydają książkę, piszą najlepszy scenariusz, a ich wysiłek zostaje doceniony.

Czasami pasja przynosi zyski dopiero po dłuższym czasie. Jednak tylko osoby, które się nie poddają, mają szansę robić w życiu to, co kochają.

Relaks w pracy a jej jakość

Czy gdyby nasze hobby nie interesowało pracodawcy, wpisywalibyśmy je do swojego CV? Tymczasem trudno znaleźć szablon dokumentów aplikacyjnych, który nie wspomina o tym, jakie są nasze pasje. Mało tego, wskazane jest, abyśmy jak najdokładniej określali to, co nas interesuje. Z jednej strony jest to pomocne pracodawcy w określeniu naszego charakteru, podejścia do życia, z drugiej strony hobby to doskonały temat do rozmów w wolnej chwili w pracy.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie jej uciążliwości, zwłaszcza, jeśli jest ona monotonna czy jednostajna. Rozsądni pracodawcy, umiejętnie zarządzający zespołem wiedzą więc, że chwila odpoczynku lub też rozmowa np. o hobby pomiędzy pracownikami, która nie przeszkadza w wykonywanej pracy, jest wskazana, gdyż może znacząco podnieść jej jakość.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA