REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność

Wojciech Chmielewski
Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność. /Fot. Fotolia
Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykonywanie nudnych, powtarzających się czynności, wbrew pozorom może mieć pozytywne konsekwencje, w postaci poprawy koncentracji, która to z kolei sprzyja większej kreatywności. Nie musisz się frustrować znudzeniem, możesz je wykorzystać lepiej, niż myślisz. Wystarczy, że uświadomisz sobie, że nuda jest potrzebna, a ciągła aktywność – przereklamowana.

Zdaniem dr Sandi Mann i jej studentki Rebeki Cadman nuda wpływa korzystnie na naszą kreatywność. Tak wynika z eksperymentu przeprowadzonego na grupie studentów, która przez kwadrans miała przepisywać książkę telefoniczną. Gdy skończyli, poproszono ich o znalezienie zastosowań dla kubków jednorazowych – wynik był zaskakujący.

Autopromocja

Grupa kontrolna (na której przeprowadzono eksperyment) wykazała dużo mniejszą kreatywność od grupy, na której nie przeprowadzono badania. Na dodatek okazało się, że w grupie eksperymentalnej osoby dyktujące pozycje z książki telefonicznej, były najbardziej pomysłowe.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Czynności pasywne, jak np. uczestniczenie w zebraniach pracowniczych pozbawione aktywności intelektualnej w czasie ich trwania, sprzyjają naszemu umysłowi. Aktywizuje się on w innych obszarach – zaczynamy fantazjować, do naszego umysłu na skutek znudzenia napływają marzenia dzienne. Stąd wniosek, że nuda w życiu codziennym może sprzyjać bardziej, niż się nam wydaje, zaczynamy myśleć inaczej niż ludzie podchodzący poważnie do nużących posiedzeń.

„W przyszłości chcemy sprawdzić, jakie są praktyczne implikacje tego zjawiska. Czy ludzie, którzy są znudzeni w pracy, stają się bardziej kreatywni na innych polach związanych z wykonywanym zawodem, czy idą do domu i tam piszą powieści?” – zastanawia się współautorka badania, dr Sandi Mann.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O tym, że monotonna, rytmiczna czynność poprawia naszą koncentrację i kreatywność, najlepiej wiedzą terapeuci. Dobrym przykładem są techniki pochodzące z terapii psychomotorycznych, wykorzystywanych m. in. w leczeniu traumatycznych przeżyć, niepozwalających się skupić. Wykorzystuje się w nich np. odbijanie piłki lub posługiwanie się drobnym elementem, który można wprowadzić w ruch, co wpływa relaksująco i pozwala się wyciszyć. Podobne czynności, np. rysowanie na kartce papieru tych samych wzorów, wykonujemy nieświadomie, gdy się nudzimy.

Zobacz także: Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?

Metronom, czyli przyrząd do wyznaczania taktu, jest idealnym sposobem na poprawę kreatywności. Takt, który wybijany jest przez to urządzenie, nie tylko służy muzykom, ale wykorzystywany jest przy nauce szybkiego czytania, technik pamięciowych i w treningu osobowościowym. Zdaniem psychologów wybijanie rytmu palcem lub za pomocą długopisu jest naturalnym metronomem, który uruchamia w wyniku znudzenia. Jest oznaką zniecierpliwienia, ale często towarzyszy temu nieświadoma chęć przezwyciężenia stresu i skoncentrowania się, i wtedy najczęściej wpadamy na genialne pomysły.

Najlepszym przykładem – niekoniecznie fikcyjnym – na to, że nuda pozwala wpaść na rozwiązanie problemu, jest zachowanie serialowego doktora Housa, który za każdym razem, gdy nie może znaleźć odpowiedzi, oddaje się monotonnej czynności. Towarzyszy temu zabawa piłką, laską, przedmiotami codziennego użytku lub gitarą. Nuda zmusza zatem do analizowania i myślenia w różnych kierunkach, co uruchamia naszą kreatywność.

Istnieje szereg ćwiczeń, które poprawiają koncentrację i tym samym – rozwijają naszą kreatywność. Jednym z nich jest wpatrywanie się w stały punkt, np. czerwoną kropkę na czarnym tle z odległości jednego metra. Seans należy przerywać w momencie, gdy nasze myśli uciekają w inny obszar tematyczny, wtedy opisuje się to, o czym się myśli. Innym sposobem, dużo łatwiejszym i niewymagającym, są łamigłówki, krzyżówki, rebusy i sudoku, których rozwiązywanie rozwija kreatywne myślenie.

Współcześnie pracodawcy, oprócz doświadczenia i umiejętności, oczekują od przyszłych pracowników kreatywności. Warto więc poświęcić swój wolny czas, np. w pociągu, autobusie lub na poczekalni, na rozwijanie tej cechy. Jak dowiodły badania dr Sandi Mann i jej studentki Rebeki Cadman, wszyscy korzystamy z kreatywności, ale nie wszyscy robimy to efektywnie. Wyższy poziom kreatywności w pracy przynosi nie tylko lepsze rezultaty, ale buduje też dobry wizerunek nas jako pracowników w drodze na wyższe stanowisko – a ambicja to druga z pożądanych cech, więc gra jest warta świeczki.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    REKLAMA