| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność

Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność

Wykonywanie nudnych, powtarzających się czynności, wbrew pozorom może mieć pozytywne konsekwencje, w postaci poprawy koncentracji, która to z kolei sprzyja większej kreatywności. Nie musisz się frustrować znudzeniem, możesz je wykorzystać lepiej, niż myślisz. Wystarczy, że uświadomisz sobie, że nuda jest potrzebna, a ciągła aktywność – przereklamowana.

Najlepszym przykładem – niekoniecznie fikcyjnym – na to, że nuda pozwala wpaść na rozwiązanie problemu, jest zachowanie serialowego doktora Housa, który za każdym razem, gdy nie może znaleźć odpowiedzi, oddaje się monotonnej czynności. Towarzyszy temu zabawa piłką, laską, przedmiotami codziennego użytku lub gitarą. Nuda zmusza zatem do analizowania i myślenia w różnych kierunkach, co uruchamia naszą kreatywność.

Istnieje szereg ćwiczeń, które poprawiają koncentrację i tym samym – rozwijają naszą kreatywność. Jednym z nich jest wpatrywanie się w stały punkt, np. czerwoną kropkę na czarnym tle z odległości jednego metra. Seans należy przerywać w momencie, gdy nasze myśli uciekają w inny obszar tematyczny, wtedy opisuje się to, o czym się myśli. Innym sposobem, dużo łatwiejszym i niewymagającym, są łamigłówki, krzyżówki, rebusy i sudoku, których rozwiązywanie rozwija kreatywne myślenie.

Współcześnie pracodawcy, oprócz doświadczenia i umiejętności, oczekują od przyszłych pracowników kreatywności. Warto więc poświęcić swój wolny czas, np. w pociągu, autobusie lub na poczekalni, na rozwijanie tej cechy. Jak dowiodły badania dr Sandi Mann i jej studentki Rebeki Cadman, wszyscy korzystamy z kreatywności, ale nie wszyscy robimy to efektywnie. Wyższy poziom kreatywności w pracy przynosi nie tylko lepsze rezultaty, ale buduje też dobry wizerunek nas jako pracowników w drodze na wyższe stanowisko – a ambicja to druga z pożądanych cech, więc gra jest warta świeczki.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK