| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Przegrywanie jest sztuką

Przegrywanie jest sztuką

Warto popełniać błędy, bo na nich uczymy się najłatwiej - przekonują psycholodzy. Strach przed pomyłką blokuje kreatywność, demobilizuje i wpędza w pułapkę perfekcjonizmu.

Mitologia błędów

Mit: Perfekcjoniści są lepszymi pracownikami.

Fakt: Perfekcjoniści boją się wyzwań, podejmują mało ryzykowne działania i nie są tak kreatywni, jak ludzie mniej perfekcyjni. Jedno z badań dowiodło, że perfekcjoniści uzyskali gorsze wyniki podczas testu z umiejętności pisania niż osoby nie uważające się za perfekcjonistów. Być może perfekcjoniści podczas nauki tak skupiali się na otrzymywaniu pochwał, że nie rozwijali swoich umiejętności pisarskich.

Mit: Aby rozwijać poczucie własnej wartości u dzieci, należy im mówić, że są mądre.

Fakt: Badania pokazują, że chwalenie dzieci za inteligencję, w przeciwieństwie do chwalenia ich za umiejętność podejmowania wysiłku, wytwarza u nich lęk przed wykonywaniem trudniejszych zdań i obawę, że okażą się głupie. Dzieci, które chwali się za wkładany w naukę wysiłek, są częściej skłonne podejmować duże wyzwania.

Mit: Kobiety lepiej radzą sobie z porażkami niż mężczyźni.

Fakt: Kobiety i mężczyźni rzeczywiście inaczej podchodzą do popełnianych błędów. Obie płcie mogą się jednak czegoś od siebie nauczyć. Mężczyźni częściej winę za porażkę zwalają na innych; mogliby zyskać, gdyby nauczyli się przyjmować część odpowiedzialności na siebie. Kobiety przeciwnie - całą winę biorą na siebie i trudno im się z porażki podnieść. One powinny się nauczyć analizowania porażek i szukania ich przyczyn nie tylko w sobie.

Mit: Najgroźniejsze w skutkach błędy medyczne to wynik pomyłek lekarzy i pielęgniarek.

Fakt: Większość błędów medycznych to efekt problemów systemowych, np. bakterie, gromadzące się w instalacjach, przez które podaje się leki i wykonuje badania, są przyczyną 80 tys. zakażeń krwi (tylko w USA) i prowadzą co roku do śmierci 28 tys. pacjentów.

Zobacz także: Polacy wolą pracować z mężczyznami i wolą mężczyznę jako szefa

Gotowy do walki

Odpowiedz sobie (najlepiej pisemnie) na pytania:

Co chcę osiągnąć (co chcemy osiągnąć jako zespół) za rok, dwa, pięć lat?
Czy założone cele są spójne? Czy posiadasz zasoby, które wystarczą do ich realizacji?
Czy dobrze zaplanowałeś ich realizację? A może wyznaczyłeś zbyt krótki odcinek czasu na zbyt wiele zadań?

Jeśli cele będą za szerokie, to gdy nie uda ci się zrealizować pierwszego w określonym czasie, odczujesz to jako porażkę, stracisz wiarę w swoją efektywność. Warto cele podzielić na mniejsze, wykonywane w krótkich odcinkach czasu - dzięki temu każdy pozytywnie zakończony etap będzie dodawał ci pewności siebie i mobilizował do dalszego działania. A jeśli po drodze zdarzy się błąd, będziesz w stanie nad nim zapanować, nie przerywając całego procesu. Zastanów się, czy firma, załoga jest w stanie w zaplanowanym przez ciebie czasie zrealizować te cele? Ważne, by zespół miał świadomość, że w razie ewentualnych potknięć może liczyć na twoje natychmiastowe wsparcie, a nie karę.

Postarajmy się interpretować porażki jako lekcje. Jestem tu i teraz bo ukształtowała mnie moja historia, ta pełna sukcesów i ta nutka goryczy, idee dalej zbierając informacje o sobie, moich emocjach, moich lękach i kompetencjach.

Autor: Joanna Jagielska, www.treco.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sztuka przegrywania. /Fot. Fotolia
Sztuka przegrywania. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK