REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie spóźniaj się do pracy!

Spóźnienie w pracy. /Fot. Fotolia
Spóźnienie w pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego nie powinniśmy się spóźniać? Jak zorganizować sobie czas aby uniknąć spóźnień?

Jesteś umówiony na spotkanie ze znajomym. Masz jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, jednak jesteś przekonany, że ze wszystkim zdążysz. Czas płynie, pora wychodzić, ale nie możesz znaleźć potrzebnych dokumentów, a kluczyki od samochodu nie leżą tam, gdzie powinny. Gdy wreszcie zmierzasz na spotkanie, zatrzymuje cię uliczny korek, chwytasz więc za telefon, przepraszasz i obiecujesz być za 5 minut. W rezultacie spóźniasz się 20. Twój przyjaciel się nie gniewa, jednak ty czujesz się niezręcznie. Brzmi znajomo? Czy często zdarza ci się spóźniać?

Autopromocja

Uważaj, następnym razem twoje spóźnienie może mieć poważniejsze konsekwencje, na przykład wtedy, gdy przyjedziesz później do pracy, nie zdążysz na rozmowę kwalifikacyjną lub egzamin. W jaki sposób poradzić sobie z organizacją własnego życia, by wszędzie docierać na czas? Oto kilka prostych sposobów.

Organizacja czasu

Czas płynie szybko, zwłaszcza kiedy musisz wyjść na uczelnię, do pracy, masz umówioną wizytę u lekarza lub spotkanie. Rozplanuj sobie wszystkie czynności, zastanów się też, jak długo będziesz je wykonywał. Część rzeczy przygotuj wcześniej, jak posiłek lub ubrania, które zamierzasz założyć. Zawczasu spakuj też torbę lub plecak. Nastaw budzik albo poproś kogoś, by obudził cię o wyznaczonej porze. Wstań szybko, ogranicz czynności tylko do niezbędnych. Unikaj nieistotnych drobiazgów, zawsze możesz zająć się nimi po powrocie. Kontroluj godzinę, możesz nawet przestawić zegarek o 5 minut do przodu, działa to mobilizująco. Zawsze wychodź odrobinę prędzej niż to konieczne. Różnych sytuacji losowych nie przewidzisz i nie unikniesz, warto mieć zatem więcej czasu w zapasie. Zaplanuj sobie trasę tak, by dostać się na miejsce jak najszybciej. Jeśli podróżujesz komunikacją miejską – sprawdź, o której dokładnie przyjeżdża twój autobus.

Organizacja przestrzeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmioty bywają „złośliwe” i często zmieniają swoje położenie. Szczególnie wtedy, kiedy są potrzebne, a ty się spieszysz. Warto zatem tak zorganizować przestrzeń wokół siebie, by nic się nie gubiło i zawsze leżało tam, gdzie powinno. Znajdź w domu takie miejsce, w którym będziesz trzymał dokumenty, kluczyki od samochodu, portfel i telefon. Może to być półka, szafka, pudełko na biurku, jego górna szuflada – zależy to już od ciebie. Zawsze odkładaj rzeczy w to miejsce, dzięki czemu szybko przyzwyczaisz się, że są właśnie tam i nie będziesz tracić czasu na ich szukanie. Podobnie postępuj z przedmiotami potrzebnymi podczas wyjazdu lub spotkania. Mowa tu o torbie, plecaku, dokumentach, książkach bądź o czymś, o co prosiła osoba, z którą właśnie zamierzasz się spotkać. Im również wyznacz miejsce, najlepiej znajdujące się blisko drzwi wyjściowych. Wychodząc z domu, spojrzysz na nie i na pewno niczego nie zapomnisz. Jeśli masz do zabrania coś niestandardowego – zrób spis i połóż go na widoku. Kiedy już to zapakujesz – koniecznie odhacz z listy.

Świadomość sytuacji

Pamiętaj, że spóźnianie się jest źle traktowane i rzutuje negatywnie na twój wizerunek. Oznacza brak szacunku dla drugiej osoby, nieliczenie się z jej czasem czy lekceważenie jej. Spóźniając się, marnujesz także swój czas i tracisz w oczach innych. Konsekwencje takiego notorycznego postępowania mogą być różne. Twój znajomy może być niezadowolony lub zirytowany, możesz nie zdać ważnego egzaminu, a nawet stracić pracę. Bądź świadomy każdej sytuacji i naucz się kalkulować, ile czasu wymaga od ciebie wykonanie poszczególnych czynności. Korzystaj z pomocy – zapisuj daty ważnych spotkań w kalendarzu, ustawiaj alarmy w telefonie, które będą przypominać ci o nich albo oznajmiać, że pora wychodzić z domu. Sprawdzaj rozkłady jazdy, a jeśli jesteś kierowcą – słuchaj wiadomości drogowych.

Czasami mimo misternie przygotowanego planu, nie sposób uniknąć opóźnienia. Kiedy wiesz już, że nie dotrzesz na czas – zachowaj spokój i bezzwłocznie powiadom osobę, która na ciebie czeka. Powiedz szczerze, co jest powodem twojego spóźnienia, podaj też przybliżony czas przyjazdu, najlepiej dodaj do niego kilka minut więcej. Po przybyciu na miejsce od razu przeproś czekającego, patrząc mu prosto w oczy. Punktualności można się nauczyć, dlatego próbuj, ćwicz i nie poddawaj się, gdyż będąc punktualnym, możesz zdobyć uznanie innych ludzi. Zyskasz ich zaufanie, będą wiedzieli, że można na tobie polegać. Nawet jeśli czasem zdarzy ci się dotrzeć później, będą mieli pewność, że skoro obiecałeś być za 5 minut, to za tyle dokładnie się pojawisz.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.treco.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA