| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Kwestionariusz orientacji na działanie

Kwestionariusz orientacji na działanie

Ludzie czy zadania? Razem czy samodzielnie? Co jest skuteczniejsze? Czy Twoje przekonania na ten temat mają wpływ na Twoją sprawność w pracy? Jak organizować swoje życie zawodowe, żeby było satysfakcjonujące? To, czy ważniejsze są dla Ciebie relacje, czy cel, warunkuje nie tylko Twój styl pracy, lecz także efektywność działań, jakie podejmujesz w konkretnej sytuacji. Sprawdź, czy jesteś zorientowany na działanie, czy na ludzi i zobacz, jakie są Twoje atuty.

Interpretacja wyniku

Orientacja na ludzi

Wynik, który uzyskałeś/aś, wskazuje, że jesteś osobą nastawioną na relacje z innymi. Uważasz, że atmosfera pracy i kontakt z innymi są bardzo ważnym aspektem pracy zawodowej. Doceniasz wartość, jaką niesie ze sobą praca zespołowa i chętnie czerpiesz z doświadczeń innych. Taka orientacja charakteryzuje ludzi wrażliwych i otwartych. Atmosfera otwartej komunikacji i wymiany poglądów jest Ci znacznie bliższa niż suche instruowanie. Poświęcasz dużo energii na zachowanie pozytywnych relacji, rozwiązanie konfliktów i utrzymanie dobrej komunikacji z ludźmi. Dobrze odnajdujesz się w pracach zespołowych, doceniając wartość wspólnych sukcesów. Jesteś nastawiony na poszukiwanie rozwiązań optymalnych dla wszystkich współpracowników i chętnie służysz im wsparciem w tym zakresie. Twoja efektywność może spadać w sytuacji, gdy atmosfera pracy jest negatywna, lub nacisk jest kładziony na inne aspekty, z pominięciem relacji. Możesz mieć kłopot z przedmiotowym postrzeganiem człowieka przez organizację. Najlepiej Ci się pracuje w długotrwałych i harmonijnych relacjach, niezależnie od rodzaju zadań, z jakimi musisz się zmierzyć. Jeżeli jesteś liderem, skupiasz się przede wszystkim na atmosferze w zespole i otwartej komunikacji. Taką postawą dajesz pracownikom poczucie, że ważny jest ich rozwój i poczucie bezpieczeństwa, a nie tylko wynik efektywnościowy. Kiedy stajesz przed niepopularną lub trudną personalną decyzją, możesz mieć skłonność do jej unikania. Ciężko Ci również przychodzi udzielanie negatywnej informacji zwrotnej. Koszt osobisty takich decyzji i sytuacji jest dla Ciebie bardzo duży, ale ich unikanie może zaburzać rzetelność relacji z podwładnymi.

Orientacja na zadania

Wynik, jaki uzyskałeś/aś wskazuje, że jesteś osobą nastawioną na zadania. Lubisz pracować samodzielnie, mieć jasno określone zasady i terminy. Taka orientacja łączy się z większą akceptacją rywalizacji i samodzielnego działania. Często przedkładasz cel nad relacje z innymi, a pracując w zespole chętnie podejmujesz się zadań cząstkowych, które możesz wykonać samodzielnie. Lubisz jasny podział obowiązków i zakres działania. Cenisz sobie zwięzłe instrukcje i jednomyślność współpracowników. Chociaż doceniasz pozytywną atmosferę pracy, jej utrzymanie w obliczu różnic poglądów nie jest dla Ciebie tak istotne, jak wykonanie zadania. Jesteś zwolennikiem rozliczeń wynikających z poziomu osiągnięcia celu i dużą wagę przykładasz do zaangażowania w wykonywane zadania. Nie przeszkadza Ci wysokie tempo działania, ale źle znosisz opóźnienia wynikające z czynników ludzkich. Dlatego, jeżeli masz wybór, chętniej pracujesz nad indywidualnymi zadaniami, które dopiero później składają się w całość. Dobrze funkcjonujesz w krótkoterminowych zadaniach i pracach projektowych, które przynoszą różnorodność obowiązków. Jasno określasz zasady wykonania i lubisz wyznaczać punkty kontrolne. Jeżeli jesteś liderem, skupiasz się na jasnym podziale zadań w zespole. Preferujesz wyraźną hierarchię i ścisły nadzór nad wykonaniem. Swoim podwładnym przekazujesz jasne instrukcje i komunikaty, często ograniczając komunikację do niezbędnego minimum. Skupiając się na podziale i wykonaniu zadań, możesz jednak niedostatecznie doceniać wpływ czynników ludzkich na przebieg prac. Atmosfera i otwartość komunikacji są aspektami, do których nie przywiązujesz uwagi, co czasami może powodować pojawianie się konfliktów i niejasności.

Zbliżona liczba punktów w obu kolumnach (+/- 2)

Wynik, jaki uzyskałeś/aś wskazuje, że nie masz określonych preferencji w tym zakresie. Równie łatwo przychodzi Ci nastawienie się na relacje z ludźmi, jak i realizację zadania. Płynnie równoważysz wykorzystanie obu orientacji w codziennej pracy. W zależności od sytuacji potrafisz również skoncentrować się na jednej orientacji i skutecznie ją wykorzystywać. W codziennych obowiązkach zarówno cenisz sobie pozytywne relacje i atmosferę pracy, jak i koncentrację na wykonaniu zadania. Starasz się wykorzystywać efektywną komunikację, dbając jednocześnie o jasne i konkretne wytyczne. Jesteś elastyczny, jeżeli chodzi o sposób pracy – w zależności od projektu potrafisz równie efektywnie pracować samodzielnie, jak i w zespole. Potrafisz budować długotrwałe relacje z innymi i masz w sobie uważność na ich potrzeby. Jednocześnie w sytuacjach tego wymagających potrafisz skoncentrować całą uwagę na wykonaniu zadania. Jeżeli jesteś liderem, starasz się płynnie łączyć nastawienie na relacje w zespole z koncentracją na wykonaniu zadania i jakości pracy. Może się zdarzyć, szczególnie przy pracach projektowych, że swoje nastawienie będziesz uzależniał od subiektywnych odczuć. Może to powodować, że nie dostosujesz stylu kierowania do konkretnego zespołu i efektywność oraz harmonia Waszej pracy nie będzie na najwyższym poziomie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK