| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Kwestionariusz orientacji na działanie

Kwestionariusz orientacji na działanie

Ludzie czy zadania? Razem czy samodzielnie? Co jest skuteczniejsze? Czy Twoje przekonania na ten temat mają wpływ na Twoją sprawność w pracy? Jak organizować swoje życie zawodowe, żeby było satysfakcjonujące? To, czy ważniejsze są dla Ciebie relacje, czy cel, warunkuje nie tylko Twój styl pracy, lecz także efektywność działań, jakie podejmujesz w konkretnej sytuacji. Sprawdź, czy jesteś zorientowany na działanie, czy na ludzi i zobacz, jakie są Twoje atuty.

Interpretacja wyniku

Orientacja na ludzi

Wynik, który uzyskałeś/aś, wskazuje, że jesteś osobą nastawioną na relacje z innymi. Uważasz, że atmosfera pracy i kontakt z innymi są bardzo ważnym aspektem pracy zawodowej. Doceniasz wartość, jaką niesie ze sobą praca zespołowa i chętnie czerpiesz z doświadczeń innych. Taka orientacja charakteryzuje ludzi wrażliwych i otwartych. Atmosfera otwartej komunikacji i wymiany poglądów jest Ci znacznie bliższa niż suche instruowanie. Poświęcasz dużo energii na zachowanie pozytywnych relacji, rozwiązanie konfliktów i utrzymanie dobrej komunikacji z ludźmi. Dobrze odnajdujesz się w pracach zespołowych, doceniając wartość wspólnych sukcesów. Jesteś nastawiony na poszukiwanie rozwiązań optymalnych dla wszystkich współpracowników i chętnie służysz im wsparciem w tym zakresie. Twoja efektywność może spadać w sytuacji, gdy atmosfera pracy jest negatywna, lub nacisk jest kładziony na inne aspekty, z pominięciem relacji. Możesz mieć kłopot z przedmiotowym postrzeganiem człowieka przez organizację. Najlepiej Ci się pracuje w długotrwałych i harmonijnych relacjach, niezależnie od rodzaju zadań, z jakimi musisz się zmierzyć. Jeżeli jesteś liderem, skupiasz się przede wszystkim na atmosferze w zespole i otwartej komunikacji. Taką postawą dajesz pracownikom poczucie, że ważny jest ich rozwój i poczucie bezpieczeństwa, a nie tylko wynik efektywnościowy. Kiedy stajesz przed niepopularną lub trudną personalną decyzją, możesz mieć skłonność do jej unikania. Ciężko Ci również przychodzi udzielanie negatywnej informacji zwrotnej. Koszt osobisty takich decyzji i sytuacji jest dla Ciebie bardzo duży, ale ich unikanie może zaburzać rzetelność relacji z podwładnymi.

Orientacja na zadania

Wynik, jaki uzyskałeś/aś wskazuje, że jesteś osobą nastawioną na zadania. Lubisz pracować samodzielnie, mieć jasno określone zasady i terminy. Taka orientacja łączy się z większą akceptacją rywalizacji i samodzielnego działania. Często przedkładasz cel nad relacje z innymi, a pracując w zespole chętnie podejmujesz się zadań cząstkowych, które możesz wykonać samodzielnie. Lubisz jasny podział obowiązków i zakres działania. Cenisz sobie zwięzłe instrukcje i jednomyślność współpracowników. Chociaż doceniasz pozytywną atmosferę pracy, jej utrzymanie w obliczu różnic poglądów nie jest dla Ciebie tak istotne, jak wykonanie zadania. Jesteś zwolennikiem rozliczeń wynikających z poziomu osiągnięcia celu i dużą wagę przykładasz do zaangażowania w wykonywane zadania. Nie przeszkadza Ci wysokie tempo działania, ale źle znosisz opóźnienia wynikające z czynników ludzkich. Dlatego, jeżeli masz wybór, chętniej pracujesz nad indywidualnymi zadaniami, które dopiero później składają się w całość. Dobrze funkcjonujesz w krótkoterminowych zadaniach i pracach projektowych, które przynoszą różnorodność obowiązków. Jasno określasz zasady wykonania i lubisz wyznaczać punkty kontrolne. Jeżeli jesteś liderem, skupiasz się na jasnym podziale zadań w zespole. Preferujesz wyraźną hierarchię i ścisły nadzór nad wykonaniem. Swoim podwładnym przekazujesz jasne instrukcje i komunikaty, często ograniczając komunikację do niezbędnego minimum. Skupiając się na podziale i wykonaniu zadań, możesz jednak niedostatecznie doceniać wpływ czynników ludzkich na przebieg prac. Atmosfera i otwartość komunikacji są aspektami, do których nie przywiązujesz uwagi, co czasami może powodować pojawianie się konfliktów i niejasności.

Zbliżona liczba punktów w obu kolumnach (+/- 2)

Wynik, jaki uzyskałeś/aś wskazuje, że nie masz określonych preferencji w tym zakresie. Równie łatwo przychodzi Ci nastawienie się na relacje z ludźmi, jak i realizację zadania. Płynnie równoważysz wykorzystanie obu orientacji w codziennej pracy. W zależności od sytuacji potrafisz również skoncentrować się na jednej orientacji i skutecznie ją wykorzystywać. W codziennych obowiązkach zarówno cenisz sobie pozytywne relacje i atmosferę pracy, jak i koncentrację na wykonaniu zadania. Starasz się wykorzystywać efektywną komunikację, dbając jednocześnie o jasne i konkretne wytyczne. Jesteś elastyczny, jeżeli chodzi o sposób pracy – w zależności od projektu potrafisz równie efektywnie pracować samodzielnie, jak i w zespole. Potrafisz budować długotrwałe relacje z innymi i masz w sobie uważność na ich potrzeby. Jednocześnie w sytuacjach tego wymagających potrafisz skoncentrować całą uwagę na wykonaniu zadania. Jeżeli jesteś liderem, starasz się płynnie łączyć nastawienie na relacje w zespole z koncentracją na wykonaniu zadania i jakości pracy. Może się zdarzyć, szczególnie przy pracach projektowych, że swoje nastawienie będziesz uzależniał od subiektywnych odczuć. Może to powodować, że nie dostosujesz stylu kierowania do konkretnego zespołu i efektywność oraz harmonia Waszej pracy nie będzie na najwyższym poziomie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK