| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > W pętli emocji. Jak walczyć ze stresem?

W pętli emocji. Jak walczyć ze stresem?

Gdy Hans Selye wprowadzał do nauki termin stres, nie sądził, że nazywa coś, co stanie się plagą stulecia. Selye określa stres jako uniwersalne zjawisko życiowe, alarmową reakcję organizmu w sytuacji zagrożenia przechodzącą do uruchamiania obronnych sił fizycznych. Choć w stresie żyje większość Polaków, to dotyczy on szczególnie osób piastujących wysokie stanowiska.

Psychologowie sygnalizują od lat, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, w jaki sposób znosimy stresujące wydarzenia, pozostaje to, jak duży wpływ mamy na to, co się dzieje. Jeśli takiego poczucia nie mamy, to załamujemy się6. I nic tego faktu nie zmieni – ani godziny medytacji, diety antystresowe, wizualizacja, trening autogenny, trening relaksacji umysłowej (np. E. Jacobsena). Aby stres nie stał się klątwą szamana voodo, warto przede wszystkim zbudować sieć zaufania. Zdaniem P. Sztompki zaufanie jest mostem nad rzeką niepewności. Wiąże się bowiem z niezawodnością, możliwością polegania na drugiej osobie. Łatwiej bowiem uporać się w przyszłości z sytuacjami kryzysowymi. Należy otoczyć się ludźmi, na których można polegać. Możliwość szczerej i otwartej dyskusji o problemie w znacznym stopniu redukuje stres. Niezależność finansowa, czyli zabezpieczenie przyszłości, zmniejsza także stres związany ze zwolnieniem z pracy, rezygnacją czy zmianą zajęcia na spokojniejsze, choć gorzej płatne. Powoduje ona, że można się zatrzymać, stanąć z boku i zrobić audyt własnej kariery. Jeżeli w obecnej firmie obowiązuje sprint, to warto opracować listę firm, w których nie jest on standardem. Taka autorefleksja pomaga inaczej spojrzeć na firmę, która przestaje być naszym jedynym punktem odniesienia. Być może warto przycumować przy jakiejś wyspie powolności, gdzie normą jest odręczne pisanie listów, aczkolwiek ma się do dyspozycji pocztę elektroniczną. Producenci markowych piór często reklamują je jako luksus uwolnienia się od pośpiechu.

Można także zaplanować odwrót na z góry upatrzone pozycje, to znaczy dzięki kontaktom interpersonalnym zapewnić sobie możliwość zmiany zatrudnienia. Wiąże się to z doskonaleniem kompetencji menedżerskich i dbaniem o reputację. Możliwość wyboru znacznie redukuje stres. Umiejętność przewidywania i tworzenia alternatywnych scenariuszy rozwiązania problemu, w przypadku jego wystąpienia, pozwala również zachować kontrolę nad przebiegiem kariery. Większość w porę zauważonych konfliktów można zdusić w zarodku. Dlatego nie należy liczyć na to, że coś się nie stanie, lecz opracować plan na różne ewentualności. Elastyczność natomiast pomaga dostosować się do określonych sytuacji lub je przetrwać. Nie zawsze jest możliwe przeforsowanie własnej woli i wówczas trzeba umieć się wycofać i podporządkować.

Chińskie przysłowie mówi: przestań gonić, miej odwagę spotkać się ze swoim Ja. Może się okazać, że zgodnie z Zasadą Petera wspinaczka po drabinie kariery doprowadziła menedżera do syndromu ostatecznego stanowiska, czyli szczebla niekompetencji, który powoduje permanentne napięcie stresowe. Warto zatem szczerze porozmawiać ze sobą. Ta rozmowa może uchronić przez depresją, uzależnieniami i różnymi zewnętrznymi ograniczeniami. Człowiek szczery ze sobą jest prawdziwie wolny i może przystawić drabinę kariery do innego muru.

 

PRZYPISY:

1. T. Maruszewski, „Zwycięzcy i pokonani”, „Charaktery” 2010 nr 10.

2. Por. M. Kamińska, B. Siewierski, A. Skwara, A Szóstak, „Panowanie nad stresem”, Helion, Gliwice 2005, s. 70.

3. Por. P. Wrabec, „Wypalenie zawodowe”, „Poradnik Psychologiczny Polityki”, tom 3, s. 52.

4. M. Kamińska, B. Siewierski, A. Skwara, A. Szóstak, op. cit., s. 71.

5. Por. J. Kozielecki, „Daj sobie spokój”, „Polityka” 1996 nr 15.

6. M. Carmichael, „Stres nie taki zły”, „Newsweek” 8.03.2009.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK