| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

Papierosy zawierają ponad 4 tys. szkodliwych dla zdrowia składników, a około 40 z nich przyczynia się do zachorowań na raka. Na całym świecie tytoń powoduje prawie 3,5 mln przedwczesnych zgonów rocznie. Co 8 sekund wskutek palenia papierosów umiera jedna osoba. Palenie zabija jednego na dwóch palaczy. Obliczono, że przeciętna 25-letnia osoba, która wypala 10 papierosów dziennie, skraca swoje życie o cztery i pół roku.

W teorii prawie wszyscy znają fatalne skutki palenia tytoniu. W praktyce – pomimo dramatycznych statystyk – palacze nadal palą. Palenie ma negatywne skutki nie tylko dla nich samych, dla ich zdrowia i życia. Równie ważne są skutki społeczno-ekonomiczne nałogu palenia.

Palenie w firmie (i przed firmą)

W kategoriach dyscypliny pracy efekty palenia to:

  • większa absencja chorobowa,
  • wyższe koszty leczenia,
  • obniżona dyscyplina pracy,
  • zwiększone zagrożenie wypadkami w pracy.

Palących pracowników, którzy muszą co jakiś czas oderwać się od swoich zajęć na papierosa, cechuje zwiększona nerwowość, słabsza koncentracja, rozproszenie uwagi. Jeśli ich praca ma charakter samodzielny, to wyjścia na papierosa jedynie opóźniają jej efekt. Ale jeśli pracują w zespole razem z niepalącymi, to ich przerwy na papierosa dezorganizują działania współpracowników, sprawiają, że także niepalący – wbrew sobie – mają przestoje w pracy. Może to rodzić poważne konflikty między palaczami a niepalącymi.

Zdarzają się wciąż przypadki nieprzestrzegania palenia w miejscu pracy – przy biurku, w hali produkcyjnej. Dla pracodawców takie sytuacje mogą oznaczać konieczność zapłacenia olbrzymich kar ustawowych, dla pracowników kończy się to często zwolnieniami dyscyplinarnymi za łamanie przepisów.

Poza konsekwencjami w zakresie efektywności i dyscypliny pracowniczej jest jeszcze jeden negatywny skutek palenia w czasie pracy – tym razem wizerunkowy. Niebagatelne znaczenie dla wizerunku firmy ma widok pracowników stojących i palących przed budynkiem zakładu lub biura.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK