| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

W Polsce zapanowała moda na depresję. Pracownicy w strachu przed redukcjami uciekają na zwolnienia lekarskie niepodważalne dla ZUS-u i dające swobodne możliwości elastycznego wydłużania lub skracania czasu zwolnienia. Dzięki kryzysowi odkryli i coraz powszechniej stosują nowy, skuteczniejszy niż wszystkie dotychczasowe, wybieg chroniący ich przed zwolnieniem z pracy – choroby psychiczne. Według oficjalnych statystyk ZUS liczba dni absencji spowodowanych chorobami psychicznymi w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła w Polsce prawie o 30 proc.

Absencja chorobowa jest zatem rodzajem barometru, lampki alarmowej diagnozującej poziom frustracji pracowników. Jeśli firma tej frustracji nie dostrzeże i nad nią nie zapanuje, pracownicy zaczną odchodzić. Czy po tak poważnym wzroście absencji w 2009 roku należy spodziewać się, że rok 2010 lub 2011 przyniesie nam fale odejść z firm? Dyrektorzy personalni prognozują, że po zakończeniu kryzysu będziemy mieli do czynienia z masowym przepływem pracowników pomiędzy firmami. Pracownicy są zmęczeni, sfrustrowani ciągłym napięciem, wciąż mają świeże wspomnienia zwolnień z pracy ich kolegów, zwolnień, które nie zawsze były absolutnie niezbędne do przetrwania firmy. Kryzys bardzo popsuł relacje na linii przełożony–podwładny. Menedżerowie z jednej strony sami naciskani na lepsze wyniki, efektywniejszą pracę mimo ekstremalnie trudnego rynku, z drugiej strony z poczuciem kontrolowanej bezkarności, często pozwalali sobie na zachowania, które w sytuacji równowagi rynkowej kończyłyby się odejściem pracownika z firmy.

Wielu pracowników z tęsknotą wypatruje momentu poprawy koniunktury, żeby jak najszybciej odejść ze swoich macierzystych przedsiębiorstw. Na razie jednak pracodawcy mogą być spokojni, wahadło rynku pracy wciąż jest po ich stronie, poza tym nie tylko frustracja i zniechęcenie spowodowały wzrost absencji. Pracownicy uciekali na absencje ze strachu przed zwolnieniami. Podczas formalnie potwierdzonej choroby pracodawca nie może prawomocnie nikogo zwolnić, więc L4 stanowi doskonały, od wielu lat wypróbowany, sposób ucieczki przed zwolnieniem z pracy. Dyrektorzy personalni nieoficjalnie przyznają, że wielu pracowników rozchorowuje się pod koniec miesiąca, natomiast na początku kolejnego następują masowe cudowne ozdrowienia. Unikanie redukcji weszło pracownikom w krew i stanowi rodzaj rywalizacji między nimi a firmą. Ten scenariusz powtarza się cyklicznie przy każdym kryzysie na rynku pracy. Uciekanie w chorobę ma w sobie coś ze sportu – uważne oko pracodawcy i kontrole ZUS są w stanie znacząco pokrzyżować plany niektórych pracowników. Następny kryzys, który z pewnością nas czeka za lat kilka lub kilkanaście, znowu przyniesie wzrost absencji chorobowej i próby ucieczki przed ostatnią wizytą w dziale kadr. To, co jest nietypowe dla obecnego kryzysu, to nowa, niezwykle skuteczna broń w rękach pracowników – niewykrywalne dla czujnych radarów ZUS choroby psychiczne.

Do załamania jeden krok

Wszyscy pracujemy w coraz bardziej stresogennym środowisku, świat pędzi coraz szybciej, normy są śrubowane, jesteśmy poddawani coraz większej presji psychicznej. Stąd tylko krok do załamań lub nawet depresji.

Jednak depresję stosunkowo nietrudno symulować, objawy zewnętrzne może rozpoznać tylko wykwalifikowany specjalista, ale nie laik. Dojście do odpowiednio uprzejmego zaprzyjaźnionego lekarza psychiatry daje pracownikowi nieograniczone możliwości manipulacji swoim zwolnieniem chorobowym. Po raz pierwszy ryzyko podważenia zasadności absencji praktycznie nie istnieje. Inspektorzy ZUS nie są w stanie obalić diagnozy dyplomowanego psychiatry. Kontrola w domu też jest w zasadzie prosta do uniknięcia – pracownik może z domu wyjść w każdej chwili, choćby po zakupy, nie jest przykuty do łóżka. Zmiana otoczenia, spacery są nawet wskazane. Wyjazd za granicę? Jak najbardziej – oczywiście w celach terapeutycznych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK