| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Mikołaj daje paczki. A co dają firmy swoim pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia?

Mikołaj daje paczki. A co dają firmy swoim pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia?

Henrietta Varju

dyrektor rozwoju Bonus Systems Polska

Dziś firmy, które chcą zapewnić stabilność zespołu i wyróżnić swoich pracowników, sięgają po nowoczesne, pozapłacowe formy motywowania. Należy z nich korzystać tym bardziej, że pracownicy chcą być doceniani i odpowiednio nagradzani. Innowacyjnym rozwiązaniem, które jednocześnie pozwala pracodawcy na racjonalizację wydatków, są przedpłacone karty bonus+. Przekazując kartę, pracodawca sięga do głębszych sfer emocjonalnych pracownika. Żaden z tradycyjnych prezentów, takich jak bony towarowe, kosze świąteczne, a tym bardziej pozbawiona jakichkolwiek znamion wyjątkowości czy okazjonalności gotówka nie niosą ze sobą tak pozytywnego ładunku emocjonalnego. Dzięki karcie pracownik sam zdecyduje, na co przeznaczy swoją nagrodę (karty akceptowane są w 200 tysiącach punktów w Polce oraz w internecie). Karta bonus+ eliminuje problem dopłacania do zakupu gotówką. Pracownik może dokonać zakupu na dowolną wartość, wydając za każdym razem dokładnie tyle, ile chce do wysokości limitu karty. Pamiętajmy również, że w przeciwieństwie do papierowych bonów towarowych, doładowanie na karcie sfinansowanej z ZFŚS jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 380 zł w roku podatkowym.

Ponadto z kartą bonus+ łączy się bogaty program rabatowy, zatem poza nominalną wartością nagrody pracownik otrzymuje możliwość zakupów w korzystniejszych cenach. Ponieważ zniżki sięgają nawet do 30 proc., karta podarunkowa bonus+ o tyle zwiększa swoją wartość.

Wirginia Gostomczyk-Urbańska

prezes IDES Consultants

Życie zawodowe to ciężka praca przez cały rok, duże zaangażowanie, stresy i oczekiwanie na chwilę wytchnienia. Spotkania wigilijne to przyjemne wydarzenie w życiu firmy, kiedy zapominamy o troskach dnia codziennego i mamy okazję porozmawiać nie tylko o pracy, a przede wszystkim celebrować świąteczny czas. Czy spotkania i prezenty wigilijne w firmach należy traktować jako dodatkowy element motywacyjny? Powszechnie uważa się, że wyższy poziom zadowolenia z pracy zaowocuje większą wydajnością pracownika. Wzrost zadowolenia można osiągnąć, stwarzając ludziom możliwość osiągnięcia dobrych wyników oraz nagradzając ich i wyrażając uznanie w formie finansowej i niefinansowej, a spotkania i prezenty są właśnie takim czynnikiem. Najczęściej spotykaną formą prezentu są karty podarunkowe. Wszystko prowadzi do celu, jakim jest zadowolenie firmy z pracowników i ich satysfakcja z pracy w danej firmie. Poczucie zadowolenia z pracy można wywołać, koncentrując się na wewnętrznych czynnikach motywacji, takich jak odpowiedzialność, osiągnięcie i uznanie. Zadowolenie z pracy łatwiej uzyskać w tych organizacjach, w których pracownik jest nie tylko wynagradzany za swoją pracę, lecz także otrzymuje coś dodatkowego przy okazji specjalnych okoliczności, również świąt Bożego Narodzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK