| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Wynagrodzenia kierowników w zależności od działu

Wynagrodzenia kierowników w zależności od działu

Kadra kierownicza to jedna z najważniejszych grup w każdym przedsiębiorstwie. Od niej zależą w dużym stopniu wyniki poszczególnych zespołów czy działów. Jak wynagradzana jest w Polsce ta część kadry i jak kształtują się jej zarobki w kontekście pracy w konkretnym dziale?

Podsumowując zaprezentowane do tej pory dane, można stwierdzić, że kierownicy pionów organizacyjnych, których działania mają bardziej bezpośrednie przełożenie na wynik finansowy lub też czynności w nich wykonywane są kluczowe dla działania organizacji, mogą liczyć na zdecydowanie większe płace niż ci zatrudnieni w działach uważanych w powszechnym mniemaniu za wspierające główny biznes firmy.

Oczywiście zarobki są determinowane również przez wiele innych czynników, takich jak między innymi lokalizacja przedsiębiorstwa, wielkość zatrudnienia, obrót czy branża i sektor. To jednak temat na inne opracowanie, bo z każdym z tych podziałów można pominąć charakterystyczne dla niego różnice płac.

Haerowe konto

Wynagrodzeniem, którego wysoka wartość w kontekście ogólnych wniosków może na początku dziwić, jest płaca kierownika działu personalnego. Może on liczyć na bardzo wysoką płacę w porównaniu do omówionych dwóch ostatnich stanowisk kierowniczych. Jest ona zbliżona do wartości, które raczej przypisujemy kierownikom działów takich jak marketing czy finanse – średnie wynagrodzenie całkowite wynosi 9579 zł brutto.

Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest rosnąca rola działu HR w Polsce. Jeszcze do niedawna komórki te były postrzegane jako swojego rodzaju „kadry plus”, natomiast w związku z ich profesjonalizacją i coraz większą świadomością firm o konieczności dbania o zasoby ludzkie w organizacji to się zmienia.

Jednym z bardziej widocznych symptomów profesjonalizacji działów HR jest z pewnością wzrastająca średnia liczba zatrudnianych w nich osób, jak również specjalizacja stanowisk. W ciągu kilku lat w strukturze firmy i omawianego pionu pojawiają się coraz częściej stanowiska, takie jak specjalista do spraw wynagrodzeń i benefitów, specjalista do spraw komunikacji wewnętrznej czy też specjalista do spraw BHP. Często dział HR przejmuje na siebie również naliczenie płac.

O rosnącej roli działu personalnego świadczy na pewno także coraz częstsze postrzeganie go przez zarządy przedsiębiorstw jako strategicznego partnera. Zdarza się, że dyrektor HR jest w danej organizacji członkiem zarządu.

@RY1@i13/2010/008/i13.2010.008.000.0025.001.jpg@RY2@

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

starszy konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Źródło:

INFOR
Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej78.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »