| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Kryzys nie wpłynął na bonusową politykę pracodawców. Wielu z nich nadal oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, zajęcia w klubach fitness czy dofinansowanie studiów. A co najbardziej cenią pracownicy?

Motywacja pozapłacowa to korzyść, jaką pracownik dostaje w formie niepieniężnej, ale łatwo może przeliczyć ją na dodatkowe złotówki. Szeroko rozumiane benefity mają na celu pozyskanie oraz utrzymanie pożądanego pracownika w firmie oraz ciągłe podnoszenie efektywności jego pracy.

W dobie kryzysu, gdy na rynku jest coraz mniej ofert pracy i coraz więcej fachowców poszukuje zatrudnienia, a poziom lojalności pracowników wzrasta, benefity przestają odgrywać dla pracodawcy aż tak dużą rolę. Wydawać by się zatem mogło, że kryzys spowoduje automatyczne cięcie kosztów na benefitach – mówi Jadwiga Naduk, koordynator ds. klientów korporacyjnych w firmie doradztwa personalnego Hays. – Jednak u większości pracodawców benefity wciąż stanowią część wypracowanego systemu wynagradzania pracownika, dlatego oszczędzanie na nich nie należy do najłatwiejszych zabiegów. Oczywiście, w ramach kryzysowego programu oszczędności, zdarzały się cięcia poszczególnych benefitów, ale w większości przypadków pracodawcy starali się szukać rozwiązań najmniej przykrych dla pracowników, często konsultując drogi oszczędzania z podwładnymi – dodaje.

Kierownicy lubią bonusy

Z badań prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami oraz Centrum Medyczne ENEL-MED w ramach kampanii „W trosce o zdrowie” wynika, że pracownicy najbardziej cenią finansowanie szkoleń i studiów podyplomowych, na drugim miejscu znalazła się opieka medyczna, a na kolejnych pozycjach samochód służbowy oraz karnety na zajęcia sportowe. Aplikujący pytają o nie już na rozmowach kwalifikacyjnych, co nie dziwi profesjonalnych rekruterów.

Młodzi ludzie są bardzo świadomi tego, czego oczekują od pracodawcy. Liczy się dla nich cały pakiet wynagrodzeniowy, nie tylko pensja – mówi Ewelina Chmielewska, kierownik ds. benefitów i wynagrodzeń w firmie Danone. – Również aplikujący do naszej firmy, którzy wcześniej pracowali w dużych korporacjach, wiedzą, jakie są standardy na rynku i chcą dostać to samo – twierdzi.

Nie wszystkich jednak benefity interesują w równym stopniu. Jadwiga Naduk twierdzi, że szczególną wagę do benefitów przywiązują starsi specjaliści i kadra zarządzająca.

Oni znają swoją wartość i mają dobre rozeznanie na rynku pracy. Przebierając w ofertach zatrudnienia, wybierają pracodawcę, który potrafi ich odpowiednio zachęcić, a tak zwana goła pensja nie stanowi już dla nich wystarczającego czynnika motywacyjnego – wyjaśnia.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »