| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Pozapłacowe elementy wynagrodzenia

Kryzys nie wpłynął na bonusową politykę pracodawców. Wielu z nich nadal oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, zajęcia w klubach fitness czy dofinansowanie studiów. A co najbardziej cenią pracownicy?

Lojalność na papierze

Trudno zmierzyć, które benefity wpływają na większą lojalność pracowników. Czasami jest to dobry lekarz specjalista, którego często odwiedzamy w ramach pakietu zdrowotnego wykupionego przez pracodawcę, innym razem dobry karnet fitness, którego sami byśmy sobie nie kupili. Największą lojalność, bo na papierze, pracownik zwykle obiecuje, korzystając z dofinansowania do studiów wyższych, podyplomowych albo kursów. Najczęściej musi podpisać specjalną umową, która określa, w jakim czasie nie może on zwolnić się z pracy (w przeciwnym razie musi zwrócić kwotę dofinansowania). Co ma z tego pracodawca? Coraz lepiej wyszkolonego pracownika, który trzy razy się zastanowi, zanim przyjmie zaproszenie od konkurencji, tym bardziej, gdy tamta firma nie oferuje mu drogich specjalistycznych szkoleń. Ważne jest również dobre samopoczucie pracownika, który się rozwija i wie, że tę możliwość zawdzięcza swojej firmie.

Pomysłów nie zabraknie

Wydawałoby się, że w sprawie benefitów niewiele da się już wymyślić. Nic bardziej błędnego, portal wynagrodzenia.pl opisał najciekawsze, najbardziej oryginalne pozapłacowe elementy wynagrodzenia na świecie. Z badań przeprowadzonych przez organizację SHRM (Employee benefits 2009) wynika, że istnieją aż 274 rodzaje benefitów. Niektórzy amerykańscy pracodawcy finansują swoim pracownikom między innymi: laserową korekcję wad wzroku, zapłodnienie in vitro oraz inne metody leczenia bezpłodności, a także operację zmiany płci.

Zdarza się, że przy zakładach pracy powstają kliniki, opiekujące się na bieżąco załogą i monitorujące kondycję zdrowotną zatrudnionych. Pracodawcy uruchamiają również specjalne programy, które mają pomóc rzucić pracownikom palenie albo pozbyć się zbędnych kilogramów, a za osiągnięcia w tym zakresie przewidziane są specjalne premie i nagrody. Nic jednak nie może równać się z benefitem, jaki swoim pracownikom zaproponował jeden z włoskich przedsiębiorców. Zaoferował swojej 800-osobowej załodze bony pogrzebowe. Każdy z beneficjentów otrzymał obietnicę wypłacenia po śmierci 5 tysięcy euro jego rodzinie. Dodatkowo, dzięki umowie dyrekcji z zakładem pogrzebowym, pracownicy firmy i członkowie ich rodzin mają zagwarantowany pogrzeb w niezwykle korzystnej cenie.

A co na to nasi pracodawcy?

Opieka medyczna czy karnet na fitness to już standardowe bonusy, dlatego wiele firm idzie dalej, fundując pracownikom nowe rodzaje prezentów. Pracodawcy coraz częściej korzystają z usług firm oferujących nietypowy sposób spędzenia wolnego czasu i jako benefit pracownik otrzymuje bon, w ramach którego ma możliwość wyboru jednej z oferowanych atrakcji, np. skoku na banji – podpowiada Jadwiga Naduk.

A gdy i to nam spowszednieje? Nie ma powodu do zmartwień, bo jak widać Zachód podsuwa nam coraz to nowe pomysły na to, jak dodatkowo wynagrodzić i zaskoczyć swoich pracowników.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK