| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Premia jako składnik motywujący

Premia jako składnik motywujący

Jednym z istotnych elementów systemu motywacyjnego są wynagrodzenia pracowników, w szczególności zaś systemy premiowo-nagrodowe. Ważne jest także powiązanie dodatkowych składników wynagrodzenia z sytuacją finansową pracodawcy, co pozwoli na niewypłacanie tego elementu wynagrodzenia w okresach gorszej koniunktury gospodarczej, spadku zapotrzebowania na usługi lub towary oferowane przez firmę.

Jasno i konkretnie

Dobrze skonstruowany system premiowania pracowników jest skutecznym narzędziem motywacyjnym. Wprowadzając odpowiednie zapisy do regulaminu wynagradzania, należy pamiętać, aby system:

  • był przejrzysty i spójny – pracownicy muszą być świadomi rodzaju i wartości nagród oraz warunków, od jakich zależy ich przyznanie,
  • podkreślał pozytywny charakter bodźców, a zatem nagradzał za osiągnięcia, nie zaś zmniejszał wynagrodzenia za przeciętne efekty pracy,
  • miał zróżnicowaną wewnętrzną strukturę, tzn. dawał możliwość dostosowania jego elementów do pracownika, zarówno z punktu widzenia osiągnięć, jak i potrzeb pracownika.

Ponadto regulamin premiowania musi być spójny z polityką personalną i strategią firmy.

Premia zależna od efektów

W firmach, w których istnieje system ocen okresowych, premie mogą być powiązane z wynikami ocen. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe skonstruowanie kryteriów oceny oraz rzetelność jej dokonywania. Ocena pracy pracownika nie może służyć jego ukaraniu, powinna natomiast wyznaczać kierunki rozwoju i zmiany pożądane przez pracodawcę.

W odniesieniu do wszystkich pracowników, których praca związana jest bezpośrednio z obrotami firmy, przyznanie oraz wysokość premii często wiąże się z przekroczeniem określonego poziomu sprzedaży, zawarciem określonej liczby umów z nowymi klientami. W tym zakresie dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy jest odniesienie do poziomu przychodów firmy. Przy takiej konstrukcji premii jej wysokość powinna stanowić znaczącą część wynagrodzenia pracownika. Pracodawca w ten sposób pośrednio przenosi część obciążającego go ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością na zatrudnione osoby, które otrzymują dodatkowe pieniądze wówczas, gdy ich praca przysporzy określoną korzyść dla firmy. W dopuszczalny prawnie sposób wiążemy w tym przypadku część wynagrodzenia pracownika z sytuacją finansową firmy.

Benefity po bilansie

Premie można powiązać bezpośrednio z sytuacją finansową firmy. W tym znaczeniu najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie premii za okresy dłuższe niż miesięczne (kwartalne, półroczne czy nawet roczne).

Taki zapis powoduje, że w razie pogorszenia się koniunktury (spadku przychodów poniżej określonej wartości) premia nie zostanie wypłacona. Ponadto na uwagę zasługuje „zbiorczy” charakter premii, który w znaczący sposób może wpływać na:

  • współpracę pomiędzy pracownikami – otrzymanie premii jest uwarunkowane osiągnięciem założonych efektów przez cały zespół; dzięki takim zapisom pracownicy sami się kontrolują, motywują, dobierają w zespoły, pracodawca zaś ma możliwość lepszej oceny ich pracy,
  • zmniejszenie absencji pracowniczych – nieobecności powodują zmniejszenie ilości wykonanej pracy, a tym samym wpływają na wysokość wypracowanej premii; przy tak określonych warunkach premii pracownicy sami ograniczają liczbę dni nieobecności w pracy.

PRZYKŁAD

W przepisach wewnętrznych wskazano, że dyrektor może przyznać pracownikom wyróżniającym się w pracy nagrodę pieniężną. Określenie takie wskazuje na całkowitą dowolność w zakresie przyznawania tego świadczenia.

Fragment regulaminu wynagradzania.

Zasady premiowania

1. Pracownikom, którzy zgodnie z regulaminem oceny okresowej otrzymali ocenę ogólną bardzo dobrą w zakresie co najmniej trzech kryteriów oceny, przysługuje premia pieniężna w kwocie 1,5 tys. zł brutto.

2. Pracownikom, którzy zgodnie z regulaminem oceny okresowej otrzymali ponowną ocenę bardzo dobrą w zakresie co najmniej trzech kryteriów oceny przy kolejnej ocenie, przysługuje premia w wysokości 2 tys. zł brutto.

3. Premia w wysokości wskazanej w pkt 2 przysługuje także przy każdej kolejnej ocenie bardzo dobrej.

4. Premia wypłacana jest w najbliższym terminie wypłaty wynagrodzenia po dokonaniu oceny.

Fragment regulaminu wynagradzania.

Zasady premiowania

Jeśli przychód ze sprzedaży towarów i usług pracodawcy przekroczy w poprzednim kwartale kwotę ........, to pracownicy zatrudnieni w dziale handlowym mają prawo do premii w kwocie ........... do równego podziału. Premie wypłacane są w najbliższym terminie wypłaty wynagrodzenia po zamknięciu rozliczenia kwartału.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

prawnik specjalizujący się w prawie pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK