| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jakie błędy można popełnić, motywując podwładnych?

Jakie błędy można popełnić, motywując podwładnych?

Jestem menedżerem od kilkunastu miesięcy. Mam wrażenie, że moje sposoby motywowania pracowników nie są tak skuteczne, jakbym chciał. Jakie błędy popełniają najczęściej menedżerowie podczas motywowania podwładnych? Czego powinienem unikać?

Kluczowe błędy w kwestiach motywowania finansowego to tworzenie niezrozumiałych dla podwładnych systemów prowizyjnych i premiowych oraz niewprowadzanie w nich poprawek. W wielu firmach systemy wynagrodzeń są poprawiane wielokrotnie, nawet przez kilka lat. Potrzeba czasu, żeby system wynagrodzeń i premii stał się prosty i na tyle sprawiedliwy, na ile pozwala specyfika konkretnego rynku i organizacji.

W świecie realnym

Kolejnym błędem związanym z wynagrodzeniami jest stawianie nierealnych celów. Wyjątkowo odporni pracownicy potrafią wytrzymać w tej sytuacji do dwóch, trzech lat. Jeśli po tym okresie upewnią się, że nie mają szans na zdobycie dodatkowych wynagrodzeń, bo cel jest stale zbyt odległy, z reguły odchodzą z firmy lub markują pracę.

Dostrzeganie niedostrzegalnego

Brak wiary w którąś z form motywowania to kolejny częsty błąd menedżerów. Motywowanie finansowe i pozafinansowe powinny iść ze sobą w parze. Bez tego żadna z form nie jest w pełni skuteczna.

Grzechy główne motywowania pozafinansowego to nieznajomość indywidualnych potrzeb poszczególnych podwładnych oraz zaniedbywanie rozwoju pracowników. Przeprowadzono kilka badań, które pokazały nastawienie polskich menedżerów do motywowania. Niepokojąca liczba szefów twierdziła podczas tych badań, że nie ma potrzeby interesować się poszczególnymi podwładnymi. Uważali, że większość osób jest motywowana przez te same czynniki i metody, więc szkoda czasu na sprawdzanie, co jest ważne dla konkretnego podwładnego. Wielu menedżerów nie docenia też motywującej roli rozwoju podwładnych. Pracownicy są z reguły jedynie przyuczani do stanowiska pracy, tak aby sprawnie wykonywali wyznaczone im zadania. Potem zapomina się o ich dalszym rozwoju. Tymczasem podnoszenie kwalifikacji jest bardzo cenione przez podwładnych, ponieważ przynosi im satysfakcję oraz poczucie, że ich wartość w firmie rośnie. Daje to większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dużo potrafię, to będę ceniony tu, gdzie jestem zatrudniony albo łatwiej znajdę lepszego pracodawcę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK