| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jakie błędy można popełnić, motywując podwładnych?

Jakie błędy można popełnić, motywując podwładnych?

Jestem menedżerem od kilkunastu miesięcy. Mam wrażenie, że moje sposoby motywowania pracowników nie są tak skuteczne, jakbym chciał. Jakie błędy popełniają najczęściej menedżerowie podczas motywowania podwładnych? Czego powinienem unikać?

Kije i marchewki

Częstym błędem jest także skupienie się jedynie na pozytywnym motywowaniu lub jedynie na dyscyplinowaniu. Należy zawsze zachowywać równowagę pomiędzy tymi formami motywowania. Pozytywne motywowanie jest z reguły bardziej skuteczne, ponieważ podwładni wzmacniają te zachowania, za które zostali w jakiś sposób nagrodzeni – pochwałą, wyróżnieniem, premią. Ale z drugiej strony, zdyscyplinowanie przez szefa rodzi obawę lub determinację. A te dwa stany ducha są też niezwykle motywujące. Natomiast terror jest zawsze demotywujący, ponieważ zmienia stres pobudzający w stres paraliżujący. Poza tym, jak mam się czuć zmotywowany, gdy ktoś mnie poniża? Są takie firmy w Polsce, w których panuje atmosfera strachu. Osoby zarządzające uważają, że to skuteczna droga to zwiększania efektywności pracowników. Poza tym w czasach spowolnienia gospodarczego czują się bezkarne, ponieważ zatrudnieni obawiają się odejść. Tacy szefowie nie mają pojęcia, co wyczyniają ich podwładni za ich plecami. Naiwnie uważają, że pracownicy nie potrafią ukarać swoich szefów.

Antypatie na cenzurowanym

Ostatnim grzechem jest demotywowanie tych, których szef mniej lubi lub mniej ceni. Odbywa się to pośrednio, często bez złych intencji przełożonego. Wystarczy, że nieświadomie pokazuje pracownikowi, że jest on mniej wart dla szefa niż inni członkowie zespołu. Szefowie zapominają, że podwładni dobrze wyczuwają ich nastroje. Pracownicy zdają sobie sprawę, czy szef ich ceni, czy nie. Ci, którzy są w niełasce zwierzchnika, obawiają się o pracę i wiedzą, że są dla niego mało warci. Wpływa to na ich poczucie niskiej wartości w zespole, a tym samym obniża motywację i zaangażowanie.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK