| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Dyrektor zmotywowany?

Dyrektor zmotywowany?

To, że z turbulencjami w gospodarce mieliśmy w ostatnim roku do czynienia, wie chyba każdy. W 2008 roku firmy planowały podwyżki dla dyrektorów na kolejny rok w wysokości 5,9 proc., ale już w połowie 2009 roku okazało się, że wzrosty były jedynie symboliczne, ze średnią na poziomie 0,92 proc. Nawet i te odczuli jednak tylko nieliczni – ponad połowa przedsiębiorstw (55 proc.) w ogóle zamroziła dyrektorom podwyżki.

Co ciekawe, podczas tak ciężkiego dla gospodarki roku, najwyższe wzrosty płac (choć nadal kilkuprocentowe) odczuła wyższa kadra zarządzająca firm z branży budowlanej, które głównie dzięki inwestycjom infrastrukturalnym ze środków unijnych oraz projektom związanym z mistrzostwami Euro 2012 nie mogły narzekać na brak zamówień.

Co czeka dyrektorów w tym roku? Na pewno będzie lepiej – tym razem większość firm (69 proc.) deklaruje, iż udzieli podwyżek na tym poziomie zarządzania. Nie będą to jednak silne wzrosty, a ich średnia na poziomie 2,72 proc. świadczy o dużej ostrożności i pewnych obawach o dalszą sytuację na rynku. Na najwyższe, bo ok. 3-proc., mogą liczyć dyrektorzy zatrudnieni w firmach usługowych, a także w branży budowlanej i motoryzacyjnej. Firmy tej ostatniej mają co nadrabiać – wszak w ostatnim roku to one najmocniej odczuły spowolnienie (poza tym mają silne związki zawodowe negocjujące nowe umowy zbiorowe). Należy jednak pamiętać, że podwyżki na takim poziomie i tak są w całości zjadane przez inflację, która w ostatnim roku utrzymywała się na poziomie ok. 3,5 proc. Realnie więc dyrektorzy w portfelach mieli mniej. Tym bardziej że wpływ na to ma dominujący w firmach system wynagrodzeń, który uzależnia ich pensje od wyników finansowych przedsiębiorstwa.

U obcych lepiej?

Jednym z najciekawszych podziałów, który pokazuje średnie miesięczne wynagrodzenia dyrektorów, jest podział ze względu na własność kapitału firmy, w której są zatrudnieni. Pomimo wielu wyjątków, za regułę trzeba przyjąć prawidłowość, że płace zarówno specjalistów, jak i kadry kierowniczej są wyższe w firmach z kapitałem zagranicznym. Jest to oczywiście związane z faktem, iż firmy tego typu ulokowane w Polsce są najczęściej filiami dużych międzynarodowych korporacji, a więc stać je, by być liderami płacowymi. Średnie pensje dyrektorów są w nich o wiele (ok. 3 tys. zł) wyższe niż tych w polskich firmach, w których wynoszą nieco ponad 12 tys. zł. Nie można jednak nie zauważyć tendencji do zmniejszania tych różnic – firmy z kapitałem polskim wiedzą, że bez drastycznych podwyżek wynagrodzeń nie będą mogły sobie pozwolić na zatrudnienie najlepszych z najlepszych.

Więksi płacą więcej

Innym ważnym podziałem, różnicującym wynagrodzenia dyrektorów, jest wielkość firmy, w której pracują. To właśnie od liczby zatrudnionych pracowników zależy status dyrektorów działów, ilość ich obowiązków, poziom stresu i – co równie ważne – wysokość zarobków. Ta ostatnia rośnie wraz z wielkością firmy, choć rośnie nieproporcjonalnie. O ile dyrektorzy przedsiębiorstw średniej wielkości (zatrudniających od 100 do 500 pracowników) zarabiają ok. 2 tys. zł więcej niż ci z małych firm (poniżej 100 pracowników), o tyle różnica do tych z największych jest o wiele bardziej znacząca. Wyższa kadra zarządzająca dużych przedsiębiorstw (powyżej 500 pracowników) otrzymuje średnie pensje w wysokości przekraczającej 18,3 tys. zł brutto, co stanowi aż 180 proc. wynagrodzenia dyrektorów małych firm.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

młodszy konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych firmy Advisory Group TEST Human Resources

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK