| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak zapewnić komfort pracy w biurze

Jak zapewnić komfort pracy w biurze

Staramy się szczególnie dbać o pracowników i ich warunki pracy, dlatego też planujemy wymianę foteli obrotowych. Chcemy zminimalizować ilość dolegliwości zdrowotnych, takich jak na przykład bóle pleców, karku czy drętwienie nóg. Jak wybrać dobry fotel? Jakie powinien posiadać regulacje? I jak go dostosować do konkretnego pracownika?

10 kroków do „zdrowego biura”

Istotne jest nie tylko posiadanie ergonomicznego stanowiska pracy czy chociażby fotela wyposażonego w liczne regulacje, lecz także świadome korzystanie z nich i dostosowywanie poszczególnych elementów wyposażenia do indywidualnych cech naszego ciała. Jeżeli wsiadamy do samochodu, którym wcześniej jechała inna osoba, zmieniamy ustawienia najpierw fotela, a potem lusterek, a czasem i wysokość kierownicy. W biurze, siadając na fotelu czy przy biurku używanym wcześniej przez współpracownika, często nie zmieniamy nic. Warto pamiętać o dopasowaniu fotela do swoich potrzeb. Ważna jest również kolejność poszczególnych czynności.

Krok 1: Wysokość siedziska

Regulację fotela zawsze należy rozpoczynać od ustawienia wysokości siedziska. Zgodnie z zaleceniami zakres regulacji powinien się mieścić w przedziale 40–50 cm od podłogi. Fotel ustawiamy tak, aby zachować minimum kąt prosty w kolanach i swobodnie dotykać nogami podłoża.

Krok 2: Głębokość siedziska

Kolejnym krokiem jest wyregulowanie głębokości siedziska. Zwracamy uwagę na to, aby siedzisko fotela nie uciskało ud i umożliwiało swobodny przepływ krwi w nogach.

Krok 3: Podparcie lędźwiowe

Opierając się plecami o oparcie, podsuwamy miednicę do końca głębokości siedziska i w tej pozycji rozpoczynamy regulację wysokości podparcia lędźwiowego. W niektórych fotelach reguluje się wysokość podparcia, w innych reguluje się wysokość całego oparcia. W obu przypadkach należy to zrobić w taki sposób, aby mulda lędźwiowa podpierała naturalne krzywizny kręgosłupa.

Krok 4: Siedzenie dynamiczne

Zgodnie z nauką współczesnej ergonomii człowiek podczas pracy siedzącej powinien się jak najwięcej ruszać. Doskonałym wsparciem dla pleców jest funkcja dynamicznego siedzenia, która, mimo przyjmowania pozycji siedzącej, umożliwia ciągłą zmianę pozycji i jednocześnie zapewnia ciągłe wsparcie pleców przez oparcie. W fotelu wyposażonym w mechanizm Synchro należy odblokować funkcję dynamicznego siedzenia. Fotel powinien umożliwiać wychylenie oparcia do tyłu pod kątem 30 stopni.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK