| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Stała mobilizacja

Stała mobilizacja

„Naszą organizację czekają zmiany, a pracownicy są pełni obaw. Właśnie zakończyliśmy wdrażanie nowej struktury organizacyjnej, zmiany jeszcze nie okrzepły. Wiemy, że pracownicy chcieliby innych zasad wynagradzania... i dlatego nie jest to dobry moment, by poruszać temat zaangażowania”. Jakże często firmy rezygnują z badania i systematycznego budowania zaangażowania pracowników właśnie z takich powodów, twierdząc, że w takich warunkach szanse na uzyskanie wysokiego zaangażowania są nikłe. Czy na pewno?

Wypracowanie nowych procedur

Na zwiększone zaangażowanie pracowników wpłynęło też z pewnością skoncentrowanie wysiłków właśnie na tych obszarach, które według wyników badania miały najsilniejszy wpływ na zaangażowanie. Wśród najważniejszych z nich były kwestie wynagradzania, funkcjonowania organizacji oraz możliwości rozwoju i kariery. I pomimo trudności, jakie zwykle niosą zmiany w tych obszarach, firma zdecydowała się na ich przeprowadzenie. Na pewno w takiej decyzji pomogły okoliczności, w jakich znalazła się firma, czyli zmiana organizacyjna, która wymusiła wypracowanie nowych procesów, zasad współpracy, procedur oraz wygaśnięcie pakietu socjalnego będące impulsem do urynkowienia systemu wynagradzania. Raz jeszcze okazało się więc, że okres zmian i turbulencji w organizacji to moment sprzyjający rozwiązaniu kluczowych bolączek pracowników i budowaniu ich zaangażowania.

Ostatnie dwa lata były okresem, w którym toczyły się intensywne prace w obszarze wynagradzania. Opracowano na nowo strukturę stanowisk poprzez proces wartościowania. Powstała nowa, urynkowiona siatka płac i zasady kształtowania płacy zasadniczej. Uproszczona została struktura wynagradzania poprzez włączenie w płacę zasadniczą licznych dodatków płacowych, co znacznie zwiększyło przejrzystość systemu wynagrodzeń. W kolejnym kroku wypracowano nowy system premiowy jasno wiążący wysokość premii ze stopniem wywiązania się z ustalonych na początku roku celów i kryteriów oceny. W kwestii zaś możliwości rozwoju i kariery kontynuowane były działania związane z rozwojem talentów, usprawnieniem systemu szkoleń, rozwojem kompetencji.

Rezultaty podjętych wysiłków są widoczne w ostatnich wynikach badania. Obszary, na których skoncentrowano działania, zanotowały najwyższe pozytywne wzrosty zadowolenia, co przełożyło się na wyższe zaangażowanie pracowników. Konsekwencja i koncentracja działań na kilku najważniejszych kwestiach przyniosła więc wyniki.

Zaangażowanie menedżerów

Warto podkreślić, że w pracę nad budowaniem zaangażowania włączona była cała kadra kierownicza. Owszem, były sprawy, nad którymi prace toczyły się w sposób scentralizowany, ale także każdy z menedżerów podjął działania we własnym obszarze. Pozwoliła na to struktura badania, w którym każda komórka organizacyjna zatrudniająca odpowiednią liczbę pracowników otrzymała własny raport z wynikami. Każdy z menedżerów bezpośrednio spotykał się ze swoimi pracownikami, by omówić wyniki oraz przedyskutować propozycje działań i był odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów na poziomie komórki. Takie podejście pozwoliło wprowadzić budowanie zaangażowania w codzienną pracę menedżerów, a temat zaangażowania zaistniał w firmie nie tylko okazjonalnie, przy okazji badania. Pojawia się on w bieżących działaniach i okresowej komunikacji postępów prac nad jego poprawą. Przekazanie inicjatywy w ręce menedżerów i dyskusja o zaangażowaniu na poziomie komórek organizacyjnych pozwalają na rozwiązywanie spraw najbliższych pracownikom, które mogłyby umknąć przy bardziej scentralizowanym podejściu. Jest to szczególnie ważne w tak dużej organizacji, posiadającej obszary o bardzo różnej specyfice i różnych problemach.

Polecamy artykuły

Autorzy:

dyrektor personalny w RWE Polska starszy konsultant w Hewitt Associates

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK