| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Stała mobilizacja

Stała mobilizacja

„Naszą organizację czekają zmiany, a pracownicy są pełni obaw. Właśnie zakończyliśmy wdrażanie nowej struktury organizacyjnej, zmiany jeszcze nie okrzepły. Wiemy, że pracownicy chcieliby innych zasad wynagradzania... i dlatego nie jest to dobry moment, by poruszać temat zaangażowania”. Jakże często firmy rezygnują z badania i systematycznego budowania zaangażowania pracowników właśnie z takich powodów, twierdząc, że w takich warunkach szanse na uzyskanie wysokiego zaangażowania są nikłe. Czy na pewno?

Podjęte działania

Okazało się, że to, co wydawało się największym czynnikiem ryzyka, czyli zmiany organizacyjne, które firma przeszła w 2007 roku i przez jakie przechodziła w 2009 roku, stało się czynnikiem sukcesu. Dlaczego? Otóż zmieniając organizację firma postawiła na jasność i klarowność zasad oraz rzetelną komunikację z pracownikami.

Nowa organizacja po podziale na dwie spółki była projektowana i budowana tak, by każdy znał w niej swoje miejsce i swój zakres odpowiedzialności. Oczywiście wymagało to czasu i wysiłku, niektóre prace toczą się do dziś, ale udało się wypracować przejrzystą strukturę organizacyjną, funkcjonuje spójny system celów menedżerskich oparty na Zrównoważonej Karcie Wyników. Nowa struktura znalazła odzwierciedlenie w nowych opisach stanowisk, które dla pracowników stanowią jasne wytyczne odpowiedzialności. Jasność oczekiwań udało się także osiągnąć poprzez wdrożony niedawno system ocen pracowniczych, który wskazuje kryteria i cele decydujące o premii i dalszej karierze. Co ważne, nowe zasady są konsekwentnie stosowane na każdym szczeblu organizacji. Ważnym celem tych działań było zbudowanie w pracownikach poczucia, że zmiana w RWE to nie chaos i wielka niewiadoma, ale bezpieczne przejście do nowych zasad funkcjonowania.

Rzetelna komunikacja

Zmiany nie zaistniałyby w świadomości pracowników bez ciągłej komunikacji. Dialog z pracownikami od zawsze był jednym z kluczowych elementów kultury organizacyjnej RWE w Polsce, choćby dzięki obecności aktywnych związków zawodowych. W procesie zmian szczególną uwagę poświęcono komunikacji, informując szeroko o dokonywanych działaniach, zarówno w kontaktach ze związkami zawodowymi, jak i poprzez wszelkie dostępne formy – spotkania informacyjne, gazetę firmową, intranet. Związki zawodowe reprezentujące pracowników były zapraszane do współpracy przy projektowaniu rozwiązań bezpośrednio dla pracowników, na przykład system wynagradzania czy ocen okresowych, a poziom otwartości w dyskusjach nad kształtem tych rozwiązań był naprawdę wysoki. W efekcie udało się zbudować w pracownikach poczucie bezpieczeństwa i uzyskać ich zaufanie.

Wyniki zaś pierwszego badania zaangażowania po wprowadzonych zmianach można uznać za dobrą ocenę podjętych wysiłków. Wśród obszarów, które zanotowały największe pozytywne zmiany w stosunku do zeszłego badania, znalazła się zdolność organizacji do dostosowywania się do zmian, ufność w skuteczność liderów oraz w uczciwe traktowanie pracowników.

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

dyrektor personalny w RWE Polska starszy konsultant w Hewitt Associates

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK